Chat

psychiatr

Jan Cimický

Záznam chatu z pátku 24. července 2015

Alena: „Dobré ráno, léčím se na sníženou činnost štítné žlázy. Ted jsem někde četla, že tato nemoc způsobuje deprese. Když se dostaví, jak ji léčit? Jako klasickou depresi, nebo zvíšením dávky léku na štítnou žlázu? Děkuji.“

Jan Cimický: „Ano, štítná žláza je velice mocný orgán a je třeba vedlejŠÍ příznaky léčit kauzálně, tedy především štítnou žlázu.“

HANS: „Vzpomínám si na nějaký pořad po r. 89 a tam jste stále seděl a nic neříkal , doufám, že se nepletu. nebyl to nějaký pořad Samaforu?“

Jan Cimický: „Byly to nejprve Telefony u Slávka Šimka a pak pořad s |Politiky netančím. Slávek si přál, aby to bylo jako v době, kdy to režíroval janko Roháč, a tak udělal stejnou dramaturgii.“

stop: „Jak hodnotíte Psychiatrické centrum Praha, kt. kdysi sídlilo v BOhnicích?“

Jan Cimický: „Kdysi to byl Výzkumný ústav psychiatrický a vždy stál trochu výlučně a zabýval se spíše hledáním nových cest, léčebny a ambulance léčily podle svých možností. Psychiatrické centrum dnes garantuje dál výzkum a aplikaci nových poznatků do praxe.“

stop: „Stýská se Vám po práci v Bohnicích?“

Jan Cimický: „Já jsem už skoro dvacet roků v ambulanci a upřímně, někdy se mi opravdu trochu zasteskne. Prožíval jsem tam přece svoje " medicícnské" mládí!“

stop: „Jakého lékaře jste jste hrál v Pozor, vizitě! a jak jste spokojený, jak jste si zahrál tuto filmovou roli?“

Jan Cimický: „Byla to malá episodní rolička, protože jsem v tu dobu dělal poradce při natáčení filmu Karlu Kachyňovi a on potřeboval, aby se tam mihl i jiný doktor.“

Andrea: „Dobry den. Pane doktore, chtela bych se zeptat, zda je mozno se k Vam objednat na konzultaci...Jsem profesi ucitelka a jiz nejakou dobu me trapi ukosti, panika apod...nechci zatim sahat na antidepresiva a resim to prostrednictvim bylinek a meditace...dekuji Andrea“

Jan Cimický: „Ano, můžete, najdete kontakt na našich webových stránkách.“

Lucka: „Dobry den, muj manžel sází neustále na sportovní výsledky. Sází uz dlouho několik let . Jsme díky němu čím dal víc zadlužení. Kdyz náhodou vyhraje stejně to tam na sází zpět. Ted po konečně po větším průšvihu , kdy jsem zase přišla na půjčku byl svolny ke společnému úctu a odevzdal me kartu. A souhlasil , ze uz to nezvládne a bude docházet k psychiatrovi. Pro me tohle je velký pokrok, jelikož si vůbec přiznal že teda ma nějaký problém a že to sám nezvládne. Mam prosbu jsme z Hradce Kralove nevíte na koho se mam obrátit?? Dekuji za pomoc“

Jan Cimický: „Doporučuji se obrátit na psychiatrickou kliniku přímo v Hradci, kde vám dají konkrétní informace. Jistě tam léčí i závislosti na hrách, stejně jako jiné závislosti.“

Mirka: „Dobré ráno, čím to že já se vůbec neumím z ničeho těšit a mám ze všeho strach. Někam jedu nebo mám jet a vše vidím černě něco se stane, nezvládnu to, nevrátím se a ani veselým věcem se nedokáži zasmát, vše se mi stále vrací zpět-zážitky minulosti.“

Jan Cimický: „Může to úzkostná a depresivní porucha, možná kombinovaná s vaší povahou. Asi by bylo dobré se o tom poradit v ambulanci psychiatrie v místě bydliště. Jsou dnes lehká anxiolytika, která se mohou vzít pouze pohotovostně a pomohou.“

d: „Jak jste se dostal do filmu Pozor, vizita!?“

Jan Cimický: „Jako lékař jsem byl požádán režisérem Kachyňou o pomoc a byl jsem jakýmsi poradce při natáčení. Potom i v dalších filmech. Byla to velice zajímavá práce a rád na ni vzpomínám.“

d: „Řešíte jako odborník i OCD. smíšemé poruchy osobnosti, emočně nest. poruchy?“

Jan Cimický: „OCD je nesmírně těžká a složitá porucha, na našem pracovišti se tím zabýváme komplexně, včetně kolegů psychologů a spolupracujeme i s pracovištěm neurochirurgie v nemocnici na Homolce.“

GF: „Je pravda, že se k Vám kdysi Vyjádřil P. Haničinec dost vulgárně v tisku?“

Jan Cimický: „To byla naDSÁZKA, Petr ke mně docházel na akupunkturu a postupně se podařilo ho opět po té těžké havárii rozhýbat.V nějakém rozhovoru napsal: že v životě jsem ho nejlíp opíchal...! samozřejmě, že akupunkturou!“

M.: „Prosím o radu ohledně šikany v práci, v pomáhající profesi...Anebo, jde se k Vám objednat?“

Jan Cimický: „Šikana v práci je komplexní problém a často ji vyřeší spíše změna pracovního místa. Objednat se do Modré laguny je možné, kontakt najdete na našem webu.“

Luba Macháčková: „Nemáte z dnešní doby a pacietů taky deprese?Moje máti byla primářka na psychiatrii v našich lázních v době před před 25 lety, to bylo dobou i její svěží povahou zcela o něčem jiném.Dnes vidím ve svém okolí, jak psychiatři "valí" do lidí hned sedativa a dělají z lidí další marody...jaký máte na toto názor?Vždycky jste měl mé sympatie, mrzí mě, že celý život organizuji kulturu a Vás jsem k nám ještě nepozvala v rámci akcí pro naše lidičky, napište mi prosím Vaše požadavky.Hezké léto“

Jan Cimický: „Máte pravdu, doba je divoká. Napište mi něco konkrétního o případné besedě kdy a kde ...můj mail je do Modré laguny primar- zavináč - modra-laguna.cz ( případně najdete konatky na webu)“

Blanka: „Dobrý den pane doktore, mám hned několik dotazů, za prvé jak zásadní rozdíl je mezi psychologem a psychiatrem, zda i psychiatrické léčebny či oddělení s psychology spolupracují. A pak tedy bych chtěla znát Váš názor na příběh jedné mé známé. Tato dnes téměř šedesátiletá dáma jako šestileté dítě přišla o maminku, ve dvaceti jí tragicky zemřel její přítel se kterým jak pak zjistila byla těhotná, ale dítě po narození mělo srdeční vadu a také zemřelo. Poté se provdala za muže, kterého měla ráda, ale byl to spíše sňatek z rozumu než velké lásky. S ním byla také těhotná a o dítě rovněž přišla. Manželství sice vydrželo, ale vkrádalo se tam odcizení a zejména její manžel vyhledával milenky. Ona vše vždy brala s jakýmsi klidem a ještě byla a je schopná rozdávat dobrou náladu. Dnes má o tři roky mladšího přítele a je šťastná. Osobně ji obdivuji, že vše přestála prakticky bez větší újmy na psychice, co o takovém člověku soudíte? Děkuji za odpovědi“

Jan Cimický: „Psycholog má vzdělání filosofické a není lékař. Psychiatr vystudoval medicínu a specializoval se v psychiatrii. A vaší známé přeji, aby jí to křehoučké štěstí vydrželo, jistě si ho zaslouží!“

Karla Vyhňáková: „Dotaz nemám, jen poděkování- za krásný týden s Vaší knihou o Číně. Nemohla jsem s někdy hnout z místa, protože jsem si věty četla dvakrát i třikrát po sobě a vychutnávala si větnou stavbu i myšlenku. Díky, díky, díky. Přeji krásný dnešní den a všechny další dny.“

Jan Cimický: „Děkuji za hezká slova. Právě jsem se opět vrátil z Číny..něco o tom opět napíšu!“

Lada: „Vážený pane doktore, žiji 33 let v manželství, které je zcela nefunkční, manžel utíká od každé situace, v níž bychom měli šanci komunikovat. Já jsem se po letech a po zvládnutí nemoci změnila, snažím se užívat si života, dovolená s přáteli, divadlo, kino... manžel říká, že se mnou kdosi manipuluje, proto jsem se tak změnila a on chce zpět tu ženu v domácnosti, tichou a poslušnou. Všichni radí rozvod, asi bych jej také uvítala, ale mám strach z jeho reakce. Odbornou pomoc zcela odmítá. Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.“

Jan Cimický: „Možná by bylo dobré, abyste celou situaci probrala s některým psychologem. Vždycky je možnost něco změnit, zejména tehdy je-li tam nějaká chyba, ktero lze opravit.“

Alena H.: „Dobrý den pane doktore, mám prosbu, budu ráda, pokud mi odpovíte. Mám za sebou dva potraty, nyní jsem těhotná, na rozdíl od předchozích těhotenství vše v pořádku. Přesto se nemohu zbavit takřka neustálých vtíravých negativních myšlenek, co když... Jak s tím zabojovat? Snažím se různými aktivitami, manžel je skvělý a pozitivní, ale přesto pořád ,,to" v té hlavě straší. děkuji a přeji krásné léto! A.“

Jan Cimický: „Bylo by dobnré, kdybyste se obrátila na odborníka, nejspíše psychologa, případně psychiatra. I v těhotenství lze některé nepříznivé stavy korigovat, abyste se zbytečně netrápila.“