Chat

Petr Vomáčka
Záznam chatu ze středy 24. června 2015
SK: „Měla by se zvýšit povolená rychlost na dálnicích?“
Petr Vomáčka: „Dobré ráno, u nás rozhodně ne. Trend je spíše opačný.“
SK: „Jakým jezdíte sám autem?“
Petr Vomáčka: „Hned několika vozidly. Jelikož jsem celý rok na cestách, tak volím vždy vozidlo odpovídající k cestě a destinaci. Soukromě však jezdím menším městským vozem.“
SK: „K čemu je dnes ÚAMK motoristům?“
Petr Vomáčka: „Specializujeme se hlavně na rady a pomoc motoristům na cestách, bezpečnost na silnicích a podporujeme mladé sportovce.“
Marie: „Dobrý den, při cestě do Chorvatska chceme jet přes Rakousko. Máme v autě malou video kameru a četla jsem, že v Rakousku je zakázaná. Je to pravda. Děkuji za odpověď“
Petr Vomáčka: „V Rakousku je opravdu tato kamera zakázaná. Pokud budete mít nainstalováno toto zařízení ve vozidle, hrozí vám jeho odebrání a vysoká pokuta v řádu několika desítek Eur.“
Marie: „Dobrý den, je zakázaná malá video kamera v autě, při cestě v Rakousku, připevněná k zpětnému zrcátku? Děkuji.“
Petr Vomáčka: „Ano, nejen v této zemi je zakázaná.“
Jarka: „Dobrý den, dobrý den budu mít takovou spíše nemotoristickou otázku, i když o účastnících provozu to taky je. V poslední době mi dělá velký problém to, že někteří cyklisté jezdí na chodnících a ještě se podivují, když na chodníku jdou chodci. Vše vygradovalo, když jsem byla na procházce se sedmiletým synem, kterého jedna madam málem na chodníku porazila a ještě se na mne osočovala, že si dítě nehlídám a nechám ho jen tak pobíhat. Co si o podobných lidech myslet? Patří cyklista na chodník nebo se mýlím,když si myslím, že tam nepatří? Děkuji a přeji hezký den.“
Petr Vomáčka: „Pokud není chodník zapsán v katastru jako cyklostezka, tak máte přednost vy a cyklista by tam neměl jezdit. Podobný problémem je přejíždění přechodů na jízdním kole. Tento způsob není ani bezpečný. Například před vozidlem prakticky nemáte možnost uskočit a rovnou vás srazí. Zranění jsou pak vážnější.“
Josef Houdek: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat na mýtné ve Francii. Funguje tam mimo klasického placení na mýtných branách něco jako v Chorvatsku pomocí "krabiček" odečítajících kredit? s pozdravem Houdek“
Petr Vomáčka: „Ano, každý stát má většinou 3 způsoby platby mýtného (pokud se tedy jedná jen o mýto). Ve Francii nebo Itálii se však tento způsob platby nevyplatí vlastnit, pokud tam nejezdíte více jak 2x ročně.“
Alena: „Dobrý den, zaujal mě dotaz o kameře. Pokud bude kamera v autě, tak ji tam můžu mít? Zdravi Alena“
Petr Vomáčka: „Pokud bude kamera v zavazadlovém prostoru či v prostoru posádky a nebude snímat vozovku nebo okolí, tak ano. Klasická on-board kamera je tedy zakázaná.“
Jarka: „Předně děkuji za odpověď. A ano přejíždění přechodů je taky kapitola sama pro sebe to s Vámi souhlasím. Nicméně pokud je chodník zapsán jako cyklostezka měl by být takto i označen a určitě jím není chodník před domem kde bydlím, nebo je možné aby jím byl a nebyl jako cyklostezka označen?“
Petr Vomáčka: „Zpravidla takto označen bývá, ale občas se stane, že dopravní značení chybí. Takovou zkušenost máme například z velkých měst v ČR, ale i zahraničí i když tam jsou často cyklostezky, chodníky a komunikace odděleny.“
Lucie: „Na vašich stránkách jsem v rychlosti četla o ENC krabičkách. Jaký je prosím rozdíl mezi HAC a ARZ. Mám z toho obavy. Jedeme do jen Biogradu vyplatí se nám to?? Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den“
Petr Vomáčka: „Rozdíl není žádný, jen se jedná o dvě společnosti, které provozují mýtné na určitých úsecích dálnic v Chorvatsku. Finančně se však více vyplatí nakupovat balíčky ENC od společnosti HAC a pro vaši cestu se vám investice vrátí tento rok jen v malém množství, ale další roky máte úsporu téměř 22%.“
majka: „Dobré ráno,manžel má dotaz,jestli musí být v autě bezpečnostní reflexní vesta na každé sedadlo.Děkuji.“
Petr Vomáčka: „V určitých zemích ano. Například tato povinnost je ve Francii, Itálii, Slovinsku a Maďarsku.“
majka: „Ještě k těm vestám,jestli se to týká Slovenska a Rakouska.Děkuji moc a přeji hezký den.“
Petr Vomáčka: „V Rakousku je povinná jen pro řidiče a pro ostatní doporučena a na Slovensku je povinnost mít reflexní prvky u chodců a cyklistů pokud se pohybují za snížené viditelnosti mimo zastavěná území.“
Václav: „Zdravím Vás, upřesnění dotazu "majky", reflexní vestu na každé sedadlo (5) nebo osob ve vozidle jedoucí (např. 3). Upřesním státy Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko.Děkuji“
Petr Vomáčka: „Jen pro osoby ve vozidle nikoliv sedadla a u vás jmenovaných zemí se to týká jen Slovinska.“
Marta: „Dobrý den, ve Slovinsku mají bohužel 7denní (místo 10 jako v jiných zemích) známky. Když jedeme na 7 nocí do Chorvatska, předpokládám, že musím koupit měsíční známku, jinak nám to nevyjde. Díky za odpověď“
Petr Vomáčka: „Slovinsko je tuším jedinou takovou zemí v EU a bohužel na tom vydělávají i přes snahy několika klubů i zemí o změnu. Na tuto dobu budete muset mít tedy měsíční kupón.“
Soňa: „Dobrý den, vy máte otestované určitě všechny trasy do Chorvatska. Co se týče nejrychlejší a nejpohodlnější cesty, doporučíte nám z Ostravy do Zadaru? Děkujeme příjemný den a šťastnou cestu!“
Petr Vomáčka: „Nejrychlejší je přes Vídeň, Graz, Maribor a Záhřeb. Pohodlná je také, ale jsou tam časté kolony na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem a před mýtnou branou Zagreb Lučko (té se vyhnout moc nedá).“
Vendelín: „Dobrý den, jak je to s řízením motocyklu(125ccm) v EU s řidičským průkazem skupiny B“
Petr Vomáčka: „Velice složité. Často to záleží na policistovi, který vás kontroluje. Doporučujeme takto necestovat, státy EU totiž neměli povinnost toto rozšíření schválit.“