Chat

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Záznam chatu ze čtvrtka 11. června 2015
SOFM: „Nutili Vás v době komunismu aby jste byl svazák?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, nepamatuji se, že by se nás na gymnáziu vůbec někdo ptal. V roce Sametové revoluce mi bylo 16, díky basketbalu jsem měl možnost navštívit už předtím pár zemí Západní Evropy. Umíte si představit ten kontrast vnímaný klukem v pubertě. Byli jsme šťastní, když přišla změna.“
SOFM: „Váš lékařský vzor?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, asi nejvíc Dr. Albert Schweitzer, který pomáhal léčit nejchudší lidi v Africe. Snažím se však vzít si to nejlepší od mnoha osobností medicíny, které mám možnost v životě potkat. Hodně mě ovlivnil i můj první šéf profesor Straka.“
Ondřej: „Dobré ráno, chci se zeptat, jaká je pravděpodobnost přenesení viru z infikovaného klíštěte? Je to automatické po přisátí, nebo lze tuto možnost eliminovat rychlým odstraněním klíštěte bez dráždění, popřípadě klidně šetrným vyškubnutím a následným důsledným vydezinfikováním rány třeba jodisolem? děkuji“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, ten proces je ovlivněný mnoha faktory a pravděpodobnost nelze statisticky vyčíslit. Nicméně, to co uvádíte je jedno z nejlepších preventivních opatření. Rychle klíště najít a odstranit je velmi důležité. Problémy jsou bohužel dva, klíšťovou encefalitidu přenese klíště už za 2 hodiny od přisátí, takže když jste v přírodě déle, může být už pozdě a taky je problém to, že malé nymfy klíštěte často uniknou záchytu, mají jen 1-2 mm, zejména v intimní oblasti, ve vlasech nebo v podpaží.“
Roman Z Bratislavy: „Zdravím , prosím Vás kdy se očkovat,za jak dlouho zabírá vakcína,a jak na další nemoc boreliózu ? Děkuji Vám“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, očkuje se po celý rok, začít můžete kdykoliv. Vakcína poskytuje vysokou imunitu po druhé dávce, kterou lze aplikovat nejdříve za 14 dnů po první. Proti borelióze je vakcína pořád jen ve vývoji. Důležitá je proto ochrana před přisátím klíštěte a jeho včasné odstranění, a případně včasná léčba antibiotiky. Klíšťovou encefalitidu léčit kauzálně nelze, takže prevence je o to důležitější. Pomůže repelent, oblečení z bledší hladké látky a vyhýbat se rizikovým oblastem s vysokou trávou, ve vlhku a ve stínu.“
Marie: „Dobrý den pane doktore, dá se vyléčit zanedbaná (cca rok) Borelioza? Dlouho trvalo než byla prokázana a následně léčena antibiotiky. Po té doporučen Prednison a psychiatr, což jsem odmítla. Kam bych se měla obrátit, když lékaři jsou velice neochotni?? Pocházím z Moravskoslezského kraje.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, léčba po roce je velmi problematická a záleží na progresi stavu. Často už po delší době a opakované ATB léčbě nejsou borelie v těle přítomné, ale problémy způsobuje poškození tkání a procesy, které předtím tyto bakterie způsobily. Specializovaná ambulance je na Klinice infekčních nemocí v ostravské Fakultní nemocnici.“
lucie: „Dobrý den, pane doktore. Před 14 dny jsem si našla přisáté klíště. Jelikož kojím tříměsíční miminko, myslíte si, že by bylo vhodné nechat si udělat krevní testy? Je zde nějaké riziko pro dítě. Děkuji“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, teoretické riziko přenosu viru existuje, pravděpodobnost však není vysoká. Krevní protilátky třídy IgM anti-KE si nechat vyšetřit pro vlastní klid můžete.“
Michaela: „Přeji hezké ráno, před 5 dny mi přítel říkal, že mu začal brnět malíček. Chvíli více, chvíli méně. Vůbec nevěděl proč. A před dvěma dny si našel klíště na druhé ruce u ramene z druhé strany. Vůbec neví, jestli tam bylo už těch pár dní. Prý se vůbec nehýbalo, když ho vyndal a tak usuzuje, že ho malíček brní kvůli němu. Nechce se mi ale věřit, že by brnění nastalo tak rychle a také to, že by klíště z člověka za 3 dny samo neupadlo. Ale nevím. Po vytažení se mu tam neudělal ani žádný flek apod. Děkuji mockrát za odpověd.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, i z mého pohledu je to docela krátká doba. Na druhou stranu mohl mít přítel přisáté klíště nebo jeho malou nymfu, kterou si nevšiml, už předtím. Příčin brnění prstů může být ale několik i bez vztahu s klíšťaty přenosnými nemocemi. Chce to sledovat kůži na výskyt té červené skvrny a nechat si za cca 8 týdnů vyšetřit protilátky. Pokud by to neustávalo a zasahovalo do běžných aktivit, je vhodné absolvovat neurologické vyšetření.“
Jarka: „Dobrý den,v r.2011 jsem prodělala klistovou encefalitidu,od te doby mám poruchy spanku, může to byt následek nemoci i po takové době?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, ano může. Pokud to tak dlouho přetrvává, často je nutné to léčit farmakologicky léky navozujícími spánek, což asi děláte nebo alespoň při mírnější formě spánkové poruchy produkty z přírodní lékárny. Je to následek po prodělané infekci mozku, který se běžně jinak neléčí.“
Jitka: „Pěkné ráno, pane doktore. Mám na Vás dotaz. V 1 měsíci těhotenství mi byla zjištěna Borelioza. Byla přeléčena léky Duomox 3balení. Nikdo mi však nedokáže odpovědět na otázku, zda tato skutečnost bude mít nějaký vliv na vývoj mé dcerky (v současné době už má 9měsíců) chodíme na neurologii,ale paní doktorka jen krčí rameny. Zatím je vývoj normální. Ani v těhotenství mi na tuto otázku nikdo nebyl schopen odpovědět. Proto prosím Vás o nějakou informaci. Děkuji Slezáčková“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, statisticky je poškození velmi málo pravděpodobné. V první třetině gravidity však dochází k vývoji plodu, formuje se, a je velmi vnímavý vůči vnějším zásahům, včetně méně významné infekce nebo nevýznamné horečky. Absolutní jistotu Vám teď nemůže dát nikdo. Neexistují metody, které by uměly odhalit všechny možné poruchy vývoje. Nic víc s tím však v této fázi nelze udělat, nestresujte se tím proto, strach miminku nijak nepomůže. Držím pěsti, ať to dopadne dobře. Při plánovaném těhotenství, pokud příští maminka navštěvuje přírodu, je z důvodu výše uvedeného vhodné zvážit včas předem i preventivní očkování proti klíšťové encefalitidě.“
Marie Neradová: „Dobrý den pane doktore, je možné očkovat 6leté dítě, které mělo před 14dny klíště? A dále 10leté s mírnou formou PAS? Děkuji Neradová.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, v principu je to možné, ale je to spíše na individuální konzultaci s lékařem. Potřeboval bych znát více detailů. Zkuste navštívit svého praktického lékaře pro děti a dorost nebo se objednat někam do očkovacího centra.“
Petra: „Děda je myslivec je očkovány ale vždy má 5 klíšťat. Říká ze nakazene je každé 10. Je to pravda?“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, u boreliózy je nakažených v některých oblastech až 30 % klíšťat, u klíšťové encefalitidy 5 až 15-20 %. Ať zkusí používat repelent s alespoň 25 % DEET. S počtem přisátých klíšťat roste riziko boreliózy. Očkování proti klíšťové encefalitidě by jej mělo chránit, pokud dodržuje doporučené intervaly k přeočkování. Významné i včasné nalezení a odstranění klíštěte, dále pokud možno i co nejvíce se vyhýbat rizikové vysoké vegetaci. Přenašečem klíštěte i do domu může být taky pes.“
Pavla: „Dobrý den, mám dotaz - je očkování na doživotí :-) nebo je potřeba po několika letech přeočkování? Děkuji P.“
Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.: „Dobrý den, velmi vysoká protekce očkování je i díky tomu, že se aplikují posilující dávky v 3-5 letých intervalech podle věku. Základní ochranu navodí 3 dávky s odstupy druhé po první 14 dní až 3 měsíce a třetí po druhé cca 5-12 resp. 18 měsíců podle druhu vakcíny. Všechny zdravotní pojišťovny na toto očkování každoročně přispívají ze svých preventivních balíčků.“