Chat

PhDr. Kateřina Vlasakudisová
Záznam chatu z pondělí 13. dubna 2015
Milan: „Za volantem poslouchám na plno heavy metal, zpívám s nimi, bouchám si do rytmu do volantu na nadávám ostatním pomalým účastníkům provozu. Manželka mi tvrdí, že jsem agresivní řidič. Nevím co mé počínání za volantem má společného s agresivitou. Prosím Vás, vyveďte ji z omylu. Děkuji, Váš velký obdivovatel.“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Pokud nadáváte ostatním, tak je to agresivní chování. Hlasitá hudba Vám brání ve sledování dopravní situace. Zamyslela bych se nad kritikou Vaší ženy, asi má pravdu :-)“
IGR: „Proč se Vaš zaměstnání nazývá Psychologická laboratoř?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Naše psychologické pracoviště ve VÍTKOVICE, a.s. má dlouhou tradici, vzniklo v roce 1923 jako psychotechnická laboratoř. V průběhu času se jeho názvy měnily, takže je to určitý návrat k původnímu názvu.“
IGR: „Jste Řekyně původem - či manžel?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Jsem původem Řekyně, narodila jsem se tady.“
Zdeněk: „Dobré ráno, chtěl bych se zeptat, vždy když máme odjet na dovolenou tak nemohu před cestou řádně zaspat i když jdu odpočívat dosti brzo. Jak se tohoto vyvarovat děkuji.“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Je nervozita před cestou. U každého funguje něco jiného. V žádném případě to neřešte prášky na spaní. Běžte spát ve svou obvyklou dobu, na kterou jste zvyklý. Pomáhá také jít spát včas ne jen před jízdou, ale už dva dny předem (mít "naspáno". Pomáhají i relaxační techniky, zkuste aspoň pomalu a zhluboka dýchat, uklidníte se.“
IGR: „Není chybou, že na lécích kt. dělají problémy při řízení už není značka viditelná a jasná jako dříve?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Je. V lékárně či lékař by Vám měli podat informace o případných tlumících účincích léků. Vždy si pozorně přečtěte příbalový leták. Už jsem se setkala s případem, že lékař tvrdil, že daný lék nemá vliv na pozornost a dotazem na lékárníka jsme se dozvěděli, že pod jeho vlivem nesmí člověk řídit.“
Jirka: „Dobré ráno paní Kateřino, předpokládám, že jste na dnešní vysílání vstávala dříve než obvykle do práce. S jakou náladou jste vstávala a jak se Vám jelo takto brzo do České televize?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „:-) Nálada byla dobrá, i když jsem toho moc nenaspala.“
Zdeněk: „Děkuji za odpověď......“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Rádo se stalo.“
IGR: „Víte, že psycholog dopravní a velmi kritický je ve filmu Smrt stopařek?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Vím, že tam je, jen mám pocit, že je tam spíše komická figurka (doufám, že to nepletu s jiným filmem).“
Turek: „Dobré ráno, jsem učitel v autoškole a rozhodně bych doporučoval, aby uchazeči o ŘP před přihlášením do AŠ museli absolvovat něco jako dopravní psychotesty. Vidím to jako důležitý filtr nežádoucích řidičů, kteří sice absolvují AŠ a 20 min. zkoušek a již předem je zřejmé, že pro řízení vozidla vůbec nemají předpoklady a jsou potencionálně nebezpeční. S pozdravem Turek“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Asi by to bylo užitečné, ale bylo by to nákladné a není tolik dopravních psychologů. Nejde jen psychotesty, součástí dopravně psychologického vyšetření jsou anamnestická data a podrobný rozhovor.“
IGR: „Nebylo by dobré, kdyby existoval i dopravní psychiatr, psychiatrička?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „V Německu fungují dopravní centra, kde se posuzuje způsobilost řidičů ve spolupráci dopravních psychologů a lékařů, kteří jsou specializovaní na dopravu. Já sama se snažím při řešení problematického řidiče navázat spolupráci s jeho posuzujícím lékařem.“
Jirka: „Paní Kateřino, prozradila jste, že Psychologická laboratoř je součásti společnosti Vítkovice. Není náhodou také součásti Dne otevřených dveří ve Vítkovicích 1. května? Mohla byste, prosím, pozvat na prohlídku laboratoře diváky...“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Řadu let byla prohlídka naší Psychologické laboratoře součástí dne otevřených dveří, letos nikoliv.“
Tereza: „Dobrý den,jednou jsem jela hned po autoskole autem,mela jsem na dálnici nepříjemnou situaci,od te doby se bojím jezdit. Strašně bych chtěla ale nemám odvahu. Ztěžuje mi to život i s mými malym i dětmi. Dokážu se toho ještě někdy zbavit? Poradite mi? Děkuji?:-)“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Zkuste vyhledat zkušeného a trpělivého učitele autoškoly a s ním absolvovat rekondiční jízdy, podělte se s ním o svůj strach. Jde o to začít. Můžete vyhledat i pomoc psychologa, který Vám pomůže obavy zpracovat a překonat. Čím déle to bude odkládat, tím mohou být obavy větší. Po takové příhodě je třeba co nejdříve se posadit za volant. Držím Vám palce, Vy to určitě zvládnete!“
Alena: „Dobrý den, neustále se řeší, zda by mladí lidé měli dělat řidičské průkazy na zkoušku, zda jsou již v 18 letech dostatečně zralí na řízení auta, ale nikde se nemluví o autoškolách. Zda jsou natolik dobré a kvalitní, aby 18leté žadatele o řidičský průkaz dostatečně připravily na to stát se řidičem? Máme čerstvé zkušenosti s autoškolou, kterou dcera dělala půl roku. Z původního nadšení se z ní stával uzlíček nervů, kdy jí lektor radil, aby raději jezdila na kole, aby si zkoušela jezdit s přítelem, kdy po celou dobu zkušební jízdy lektor telefonuje nebo si zařizuje soukromé záležitosti a nechá ji na něho čekat, což ji ubíralo z hodin. A po téměř odježděném kurzu jsme se zděšením zjistili, že dcera ani pořádně neví takovou základní věc, kterou je dávání znamení o změně směru jízdy, znamení při rozjíždění a zastavování. Nebylo by proto dobré testovat úroveň autoškol a podle toho jim přidělovat licence? Možná by ubylo i nekvalitních mladých řidičů, kteří často způsobují fatální dopravní nehody?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Já bych byla všemi deseti pro. Souhlasím s Vámi.“
tomas: „Platí se rekondicni jízdy?dekuji“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Bohužel platí, ale život a zdraví je cennější.“
Klara: „Dobrý den, já bych jezdila ale mám strach z řidičů a jejich reakcí.. Troubeni atd poradite?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Už jsem na podobný dotaz dnes odpovídala. Začněte jezdit se zkušeným a emocionálně vyrovnaným řidičem, sbírejte zkušenosti. Jezděte nejdříve po méně frekventovaných silnicích. Hlavně zachovávejte klid - ať si troubí. Začnete-li zmatkovat, můžete udělat chybu. Postupné nabývání zkušeností Vám dodá jistoty.“
Petr: „Měl bych na Vás dotaz.Pracuji v jedné dopravní firmě a mám nadřízeného který si neustále vymýšlí smyšlené historky,na různé dotazy odpovídá lživými odpovědmi,pak mluví normálně a bez lží,poté když probíráme pracovní záležitosti tak mu plně nemůžu věřit v tom co se právě řeší,myslíte že je možné aby se takový člověk napravil nebo ho v tom nechat a poslouchat ty jeho lži a výmysly dál a nechat to tak jak je?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Potřebovala bych více informací. Musela bych zjistit, co ho k tomu vede. Dospělý člověk se moc nemění. Můžete se pokusit s ním promluvit, ale nevím, jaký typ šéfa máte, jestli to unese.“
Jiří: „Dobré ráno, je dobré mít na autě nalepenou značku že je v autě je dítě“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Myslím, že ji klidně nalepenou mít můžete, ale obávám se, že při dnešní netoleranci na silnicích nehraje tato značka takovou roli jako v minulosti.“
Jana: „Má někdo dohled nad autoskolami?“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Ministerstvo dopravy obecně a odbory dopravy.“
Jirka: „...to je škoda. Děkuji Vám za odpovědi, a přeji Vám příjemné prožití dubnového pondělí“
PhDr. Kateřina Vlasakudisová: „Děkuji.“