Chat

Ing. Jaroslav Záhora CSc.
Záznam chatu z úterý 31. března 2015
SF: „Kterou půdu máte nejradši?“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Půdu přírodních ekosystémů.“
SF: „CO říkáte na fakt, že za komunismu v ČR byla stavěna panelová sídla - paneláky - často na prvotřídní půdě?“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Odpovídá to přesně prioritám společnosti dané doby.“
SF: „Máte rád tzv. jihočeskou poušť?“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Každá poušť nebo polopoušť je otevřenou učebnicí.“
SF: „Humorně - vyznáte se i půdách nahoře v domech?“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Půdu obýváme.“
SF: „Je půdoznalec pedologem?“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Měl by být.“
Pavel: „Zdravím -poradite jak se zbavit krtka ze zahrady?? Píše se že kde je krtek je tam dobrá puda,?? Děkuji“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Vážím si hrozně moc těchto tvorů. Jejich chodbičky a podzemní systémy propojují půdní svět s atmosférou, dovolují průsak dešťové vody a mají mnohé jiné příznivé dopady na půdu. Nechtějte po mně, prosím, návod, jak se zbavit krtka ze zahrady.“
Dana: „Dobrý den, u permakultury mi není jasná jedna věc. Pokud se nemá (nemusí) na podzim rýt půda, jak pak jarní výsadba např. mrkve může tak tvrdou půdou navíc jílovitou prorůst, aniž by se nezdeformovala? Pokud půdu na jaře jen pokopu, nebude to víc jak 10 cm. Takový deikon má i 30 cm. Děkuji.“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Permakultura má za cíl půdu živou rozmanitou v druzích rostlin, živočichů a mikrobů. Pokud půda v permakulturní zahrádce nemá takové vlastnosti, není to dobré, mělo by předcházet pěstování skupiny rostlin, které prokoření půdu, nakypří ji přírodě nejbližší cestou a teprve poté začínat s kořenovou zeleninou.“
Jitka: „Dobrý den, taky mám dotaz ke krtům na zahradě. Krtek je určitě užitečný, ale když po výsadbě semínek atd. mi všechno zryje, půda se mi propadá, tak bych ho ..... Co s ním, co s tím? Děkuji.“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Nevím sám, na vlastní zahradě jsem se je naučil mít rád, ale byla to dlouhá cesta.“
majka: „Dobré ráno,jak vy nejraději relaxujete?“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „mezi kytkami“
Magda: „Dobrý den, poradíte mi, jak se zbavit mechu v travnatých plochách? Spíše už máme mech než trávu. Pomůže dnes tak propagovaná vertikutace trávníku? Děkuji“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Pomáhá mnoho věcí, i vertikutace. Dobré by bylo prověřit půdní reakci a zásobu semen rostlin v trávníku a třeba i jeden rok nechat vyrůst dlouhostébelný trávník.“
Jiří Cupal Brno: „Chtěl bych jen popsat můj úžasný zážitek,když mi na balkoně v paneláku v Brně Komíně zahnízdil Lejsek šedý a vůbec jim nevadilo že tam věším prádlo a je tam pořád pohyb.Zalíbilo se jim v čili papričkách.“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Úplně to vidím, díky.“
Martina: „Zdravím Vás, přetvářím naši zahradu v duchu permakultury a svým nadšením jsem nakazila několik přátel. Mám dotaz ohledně slimáků - lze je zvládnout i bez kachen? Já je chovám, zahrádku mi krásně čistí, ale přátele je nemají, v mulči se slimákům nadmíru daří a tak se bojím, aby mě a permakulturu v sezóně neproklínali...“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Bojím se, že je to jeden z nejvážnějších protivníků. Bližší rady viz. publikace od Hely Vlašínové.“
Dana: „Děkuji za odpověď na můj předešlý dotaz. Můžete mi prosím alespoň nastínit, kterými rostlinami bych měla osazovat budoucí permakulturní zahrádku? A dá se říct, zda bude stačit na to jen jeden rok? Kterou knihu byste mi doporučil jako začátečníkovi? Děkuji.“
Ing. Jaroslav Záhora CSc.: „Publikace od Hely Vlašínové jsou doporučeníhodné. Ale nechtějte po mně prosím doporučení stran rostlin, neznám místní podmínky. Doporučení ze studia je přímo proti duchu permakultury, omlouvám se. Pěkný den JZ“