Chat

MVDr. Michaela Pavelková
Záznam chatu z pondělí 16. března 2015
AK: „Zapomene hygienička jako vy někdy na hygienu?“
MVDr. Michaela Pavelková: „Snažím se myslet na hygienu neustále, zejména u svých dětí.“
AK: „CO si myslíte o vtipném názoru, že hygiena je pověra?“
MVDr. Michaela Pavelková: „Nemyslím si, že je to pověra. Hygienické návyky by měly být samozřejmostí.“
AK: „Nedávno v našem byt. domě viselo ofic. oznámení, že se vyskytují v domě štěnice, je povinnost správce říct kde a v jaké bytě a vůbec uvést všechny informace?“
MVDr. Michaela Pavelková: „Správce by měl informovat všechny nájemníky o výskytu a samozřejmě po dohodě s nájemníky provést desinsekci.“
Karel: „Dobrý den paní doktorko, zmínila jste vši na pohlavních orgánech. Mohla byste mi to upřesnit tuto informaci.“
MVDr. Michaela Pavelková: „Na ochlupení pohlavních orgánu se vyskytuje veš muňka- Phthirus pubis, lidově "muňka".“
Daniela: „Dobrý den, mohla by jste mi poradit s výběrem nějakého opravdu účiného šamponu proti vším? Pokud by šlo i jmenovitě. Nebo je nejlepší šampony střídat? Dcera mi opakovaně domů ze školy nosí vši. děkuji za odpověď“
MVDr. Michaela Pavelková: „Zkuste se poradit s lékárníkem, dětským lékařem. Zkušenosti rodičů s přípravky jsou různé. Pokud však po 1. aplikaci vyčesáváte živé vši, pravděpodobně přípravek neúčinkuje a je ho třeba vyměnit. Nedoporučuje se přípravky často střídat, popř. kombinovat. Moderní přípravky nemusí být 100% účinné, proto je důležitá mechanická očista, vyčesávání, vybírání vší nebo hnid. Existují i šampony s repelentní látkou, který můžete použít jako prevenci. Bohužel přípravky nemůžu doporučovat.“
Standa: „Dobré ráno, kdysi na vojně v roce 1983 jsme měli calá rota filcky a stačila teplá voda ( sprcha byla jen v neděli ) a ortosan a bylo po nich. Od té doby mě naštěstí nic podobného nepotkalo, ani vši“
MVDr. Michaela Pavelková: „Buďte rád. Vši si vyvíjí rezistenci na insekticidní látky, v přípravku, který jste jmenoval, je insekticidní látka tuším permethrin, ke kterému je veš již rezistentní.“
Daniela: „Lze také z hygienického hlediska uzavřít školu, pokud je mnoho dětí ,,zavšivenýh"? Děkuji“
MVDr. Michaela Pavelková: „Ještě se nám to nestalo, každopádně pedikulóza je infekční onemocnění a ředitelé škol nesmí přijmout do kolektivu dítě, které jeví známky akutního infekčního onemocnění. Pokud je postiženo více dětí, pak je na zvážení ředitelů, zda nepřerušit výuku.“
Ivana: „Dobrého ráno, chtěla bych poradit těm, kteří tento problém zrovna doma řeší...Nám pomohlo spálení hnid žehličkou na vlasy. Vybírat hnidy z dlouhých hustých vlasů naší dcery bylo nemožné. Před tím jsme však použili přípravek z lékárny na zabití živých vší. Syna jsme ostříhali na 1 cm. Takže bylo hned po vších.“
MVDr. Michaela Pavelková: „I toto může pomáhat. Já u svých dětí hnidy vystřihávala, abych měla jistotu, že jsem je odstranila. Nicméně nejednalo se o enormní zavšivení, takže dcera o moc vlasů nepřišla. :o)“
Hana Ardeleanová: „Dobré ráno. Na Silvestra se nám narodilo mimčo. Již druhý den jsem se začala v porodnici drbat ve vlasech. Byla jsem u několika kožních lékařů, kteří mi tvrdili, že je to hormonální změnou. Až po šestinedělí mi jedna z lékařek oznámila, že mam vši. Přivezla jsem si je z porodnice. Vyzkoušela jsem několik přípravků - Difusil H forte, Liqido duo a pořád mám pocit, že si tu hlavu udrbu. Přítel mi pravidelně vlasy prohlíží a každý den najde nějakou hnidu. Každý den převlékam povlečení, měnim čepice.... Už nevím, jak se toho zbavit. Můžete mi prosim poradit? Děkuji“
MVDr. Michaela Pavelková: „Dokážu se vžít do Vaší situace, postup, jak popisujete je správný, pozor ale na podráždění pokožky vlivem nadměrného užití odvšivovacích přípravků, popř. na alergickou reakci. Držte se příbalového letáku. Bohužel pokud Vám odvšivovací přípravky nezabírají, musíte vyčesávat, vybírat vši, hnidy, popř. hnidy vystříhávat tak, abyste měla 100% jistotu, že jste jej zlikvidovala. Dělejte to na mokrých vlasech. Zkuste žehličku na vlasy.“
Daniela: „Může také veš přenášet nějaká onemocnění? Či hrozí nějaké jiné riziko?“
MVDr. Michaela Pavelková: „Veš dětská nepřenáší žádné onemocnění. Naproti tomu veš šatní zejména v období 1. světové války přenášela skvrnitý tyfus. Při zanedbání a opakovaném napadení může dojít ke generalizované (celkové) dermatitidě (zánětu kůže), vyloučena není ani alergická reakce.“
Věra: „Dcera 7 let si opakovaně nosí vši ze školy. Hodiny trávíme vybíráním, tisíce korun za různé preparáty, vyperu vždy co se dá. Není nějaká prevence, aby veš na dceru nepřelezla. Používáme jako prevenci Capissan, ale ten přenosu nezamezí. Už jsem zoufalá, je to stále dokola. Naposledy jsme měli přípravek, který vši vůbec nezahubil a vyčesávali jsme je živé. Přípravek je sice šetrný pro pokožku,ale také šetrný ke vším. Co doopravdy pomůže?“
MVDr. Michaela Pavelková: „Pomůže určitě 100% ostříhat vlasy na 1 cm, což u Vaší dcery, předpokládám, nebude až tak možné. Zkuste použít šampony s repelentním účinkem, popř. s obsahem nebo samotný tea tree olej, který má repelentní účinek a přidává se do odvšivovacích přípravků.“
Jana: „Dobrý den, jak postupovat při očistě v domácnosti? Musí se prát potahy u sedaček, stačí vyprat prádlo na 40 stupňů, přežije veš např. v koberci? děkuji“
MVDr. Michaela Pavelková: „Prádlo je nutné vyprat na vyšší teploty, min. na 60 °C, nejlépe však vyvařit a vyžehlit. Věci, které nejdou vyprat je vhodné cca 2 dny nepoužívat, popř. uzavřít do igelitového pytle. Veš bez kontaktu s hostitelem (možnosti nasát se krve) většinou nepřežívá 24 hod. Potahy od sedaček, pokud byly v kontaktu s napadenou hlavou, bych vyprala viz. výše.“