Chat

primář oddělení rehabilitace FN Olomouc

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.

Záznam chatu z pondělí 2. února 2015

Anonym: „Můžu na Vás dostat prosím email? Potřebuji se Vás na něco zeptat, ale přes email. Děkuji“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „alois.krobot@nol.cz“

IS: „Musel jste někdy i vy rehabilitovat?“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „ano, docela často“

IS: „Rehabilitují u Vás i lidé po vyléčených nádorech?“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „ano“

Judith: „Jak dlouho ve FN pracujete?“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „15 let“

IS: „Co je velký problém u Vás na oddělení rehabilitace a co naopak funguje?“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Největším problémem je nedostatek prostorů k rehabiiltaci a omezené finanční možnosti. Ale přesto jsme skvělý tým, který provádí moderní rehabilitaci. Naší největší devizou jsou odbornost a specializace. Děkuji za otázku“

Krobotov: „Posíláme moc pozdravů a hltáme každé vaše slovo.Vypadáte opět skvěle...Máme vás rádi..“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „My Vás nejvíce, moc děkujeme“

Vlastimil z Kopřivnice: „Dobrý den, mám dlouhodobé problém se zády, co mohu udělat abych se k Vám dostal na vyšetření? Děkuji“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dobrý den, objednejte se prosím podle www.fnol.cz.“

Matěj z Frýdku: „Také zdravím a fandim!“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dík“

Marcela: „Jste velmi inspirativní, děkuji. Prosím, lze získat nějakou vaši brožurku na cvičení nebo návodné www.stránky?“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Jakýkoliv pohyb potřebuje učitele, či alespoň zkušenějšího. Kvalitní pohyb , dýchání stejně jako střelba, vyžaduje "prožitek". Mějte se krásně“

Honza: „Po nemoci ledvin mám následky. Jak cvičit při neuropatii nohou? Absolvoval jsem 10 rehabilitací, ale stále kulhám. Je to na delší dobu, nebo napořád?“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Neuropatie je dost nedobré onemocnění, s nedobrou perspektivou. Zásadní otázkou je "z čeho". A léčba neuropatických poruch spočivá především ve snaze stabilizovat onemocnění, které je způsobilo. V kontextu toho je tedy efektivita jakýchkoliv rehabilitační opatření spíše diskutabilní. Tedy ve smyslu "vyléčení". Rehabilitační specialista ovšem může hodně pomoci v adaptaci na to co sám přesně nazýváte kulháním. Kulhání je dáno "zhoršenou zpětnou vazbou", zpomaleným vedením počitků z chodidla, resp. celé nohy do míchy a až do mozku. Snažím se vysvětlit, protože kromě léčby základního onemocnění, jste nejlepším lékařem Vy sám. Obvykle tomu říkám rehabilitace chůzí. Nemám bohužel lepší odpověď.“

Petra H.: „Dobrý den, mám výhřez ploténky 4.5 mm L4/5, jak dlouho může trvat rehabilitace a pomáhá při bolesti?Děkuji.“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dobrý den, samotný údaj o velikosti "výhřezu" má velmi nízkou hodnotu. Většina jedinců, a to již nad 25 roků má - v rámci vyšetřování jiných onemocnění - náhodně zjištěné mnohem "větší výhřezy". Aniž by měli problémy či bolesti. Chce to pečlivější vyšetření a cílenou rehabilitaci. Přeji Vám hodně úspěchu.“

Jarmila: „D.den, před 2 lety jsem spadla a mám o 6mm posunuty obratel - MR L páteře potvrzuje listezu L4/5 s výraznou stenozou. Dá se toto bez operativního zákroku napravit? Děkuji“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dost zásadní otázkou je "velikost" a další parametry olisthezy, tedy posunu obratlů. Určitým vodítkem - zda operovat anebo "jen rehabilitovat" - bývá zkracující se délka ve stovkách metrů, kolik ujdete. Je více operačních přístupů ale standard tzv. stabilizační rehabilitace je jen jeden. Na Vaši otázku není bohužel "černobílá" odpověď.“

Miluse Prasilikova: „Dobry den, lecim se na zanet kuze Flegmonu a v zadech mam zavedeny dren. Za jak dlouho muzu zacit posilovat zadove svalstvo? A jake cviceni je vhodne? Dekuji Prasilikova“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dobrý den. Vaše otázka je docela obtížná, bez dalších podrobností. Proč a jaký drén? Ale obecně: 1) zádové svaly se neposilují. Trénuje se souhra mezi břišními a zádovými svaly "před a za páteří". 2) "Cviků" je více , ale vždy by měly být cílené velmi individuálně. Přeji Vám v tom úspěch. krobot“

Honza: „Děkuji za Vaši srozumitelnou odpověď. Budu trpělivý a dám na svého ´vnitřního lékaře´.“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Držím palce.“

Benjamin: „Dobrý den, po delší chůzi nebo při zatížení mne začne bolet svalová vlákna kolem okraje pravé lopatky do středu hrudní páteře, kde to vyústí v bolestivé píchaní na středu hrudi, také se na pravou stranu vytočím daleko méně. Trvá to takto 2 roky. Co by to mohlo být? Mohu to odstranit svépomoci, cvičením jógy? Děkuji“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dobré ráno, máte dosti konkrétní otázku, přitom ale příčin Vašich problémů bude asi více. Bez konkrétního kineziologického vyšetření " těžko říci". Svěřte se do péče specilialisty na pohybovou medicínu. Držím palce.“

Martina: „Dobrý den, mám skoliozu páteře pokročilého 2.stupně. Jě nějaké cvičení, které bych provádět neměla (aerobic aj.)? Děkuji“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dobrý den, musím se přiznat, že tuto klasifikaci skoliozy neznám. U skolióz je zásadní její příčina (vývojová, poúrazová,atd.). V obecné rovině se preferuje udržení elasticity či pružnosti hrudního koše.“

Nikol: „Dobrý den,komprese horní krycí ploténky Th6 byl můj popis Rtg v listopadu 2014.měla jsem velké bolesti,stále občas přetrvávají.Můžete mi doporučit Rhb?Většinou lékaři neví co a jaké cviky,kde byh našla nějaké informace k tomuto nálezu?Děkuji Nikol“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dobré ráno, podle popisu by mělo jít o "nejlehčí" formu zlomeniny, pokud tedy došlo v dospělém věku. Jakkoliv lehké poškození vede ke změně mechaniky souhry obratlů a "kolem obratlových" svalů. Principy rehabilitace jsou ale konvenční na celém světě. Anglický termín "core stabilisation" to asi vystihuje nejvíce. Cvičení ale neřeší bolest, pouze usnadňuje adaptaci na zmíněné "změněné" podmínky pro pohyb obratlů. Držím palce.“

Maxmilián: „Dobrý den, z důvodu nemoci jsem trávil čas převážně v sedě. Z tohoto důvodu mne začala bolet kyčle, četl jsem něco o sedacím hrbolu. Bohužel moc informací jsem nenašel. Jak si pomoci?“

doc. MUDr. Alois Krobot, Ph.D.: „Dobrý den, ptáte se naprosto konkrétně, ale bez objektivního vyšetření nemohu srozumitelněji odpověďět. Pouze ze zkušenosti, resp. z nejčastějších kazuistik, může jít o tzv. entezopatii - "lehký zánět" úponu svalů na zadní straně stehna (hamstrings, přesněji dvouhlavý sval). Chtělo by to asi navštívit ordinaci rehabilitačního specialisty. Držím Vám palce.“