Chat

architekt

Ing. arch. Ondřej Vysloužil

Záznam chatu ze středy 12. listopadu 2014

dm: „Co byste jako architekt provedl s dostavbou pražské Starom. radnice?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Náročný úkol,vylámali si na tom zuby týmy architektů.Smysl má podle mého názoru dostavba vysoce kvalitní architekturou, která by byla důstojným protějškem historické části. Nevadilo by mi lehce provokativní dílo. Důležitý je také urbanistický aspekt dotvoření prázdného nároží.“

Tereza Praha: „Dobré rano, základním stavebním kamenem byl panel. Používá se i dnes?:-)“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Panel je železobeton, převedený do nějaké přenositelné formy a používá se v různých formách dodnes, protože je efektivní.“

dm: „Co je podle Vás architektura ostrých hran?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Je to určitý styl a má zde své místo,zvyšuje rozmanitost. Některé ostrohranné stavby mohou být svým způsobem agresivní, ale záleží, kde jsou postaveny a jaký mají účel.“

dm: „Co si myslíte o české socialistické architektuře?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Nejsem zastáncem této éry, ale nebylo z architektury vše špatně. Máme spoustu kvalitní architektury, která by z dnešními komerčními tlaky nemusela vzniknout. Za všechny příklady Hotel Ještěd. Nebo nádraží v Havířově °)“

Dana: „Dobrý den,bydlím v paneláku sama s dítětem. Nevím jak to udělat. Ale chybí mi tu parapety!!! Proč tu nejsou a jdou zavrtat do panelu?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den,omezeně vrtat můžete, ale přivolejte si odborníka.“

lenka: „Dobrý den,proč nejde vrtat do panelu???“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den,panely jsou ze železobetonu. Vrtání by měl prověřit odborník. Tedy pokud se nejedná o malou hmoždinku ")“

Dana: „Dobrý den, prosím existuje nějaká levná varianta ochrany panelového bytu před velmi hlučnými sousedy.“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den,někdy může pomoct vestavba dodatečného izolačního pláště - ta však zmenší prostor místnosti. Vím, že je to nejtěžší, ale také nejúčinnější - nelze řešit domluvou, seznámením ?“

Jana z Prahy: „Jsem přesvědčena,ze se panelak hýbe. Poznám to na dveřích u balkónu a i do obýváku... Máme na zdi šrám. Který uz zkoušeli desítky řemeslníků zadelat. Prasklina nezmizí.!!! Čím je ten pohyb podmíněn???“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Konkrétně Vám neporadím, ale setkal jsem se i se zabudovaným prasklým panelem. Nemyslím si,že by se panelák hýbal. Máte-li však podezření, doporučuji zavolat statika.“

David: „Levné bydlení pro hodne lidí. Vždyť to tak není!!!“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Bylo to tak myšleno a v té době se nenabízelo lepší řešení. Dnes je důležité pracovat se stávajícími sídlišti a konkrétními budovami a snažit se o jejich zlepšení.“

Sandra: „Panelákum rikam slepicarna. Budou se muset jednou zbourat???? Nebo jsou nesmrtelné?:-)“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „I když se říkalo jinak, mají nakonec docela dlouhou životnost. Těžko je v dohledné době vyměníme, proto s nimi budeme muset pracovat.“

martina: „Kolik stojí návrh architekta na rekonstrukci pnelakove kuchyne?díky“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den,záleží na designérovi, požadované podrobnosti a množství výstupů-variant. Může se to pohybovat okolo 10-20tis. Vždy je výhodnější řešit s architektem větší "sousto",pak se snižuje cena za řešený m2“

Hugo: „Jaký vidíte největší problém všech paneláku?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den,problematický je často veřejný prostor v okolí panelových domů a není až tak těžké jej zlepšit. Pak bývá problém anonymita vchodů a vnitřních prostor domů. Opět existují zdařilé příklady řešení - zkuste např.článka Adama Gebriana na toto téma.“

Pavel: „Kolik stojí rekonstrukce panelového bytu 3+1?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den, znám kvalitní realizace i za 250-300 tis. Ale chce to dobře vybrat spolupracovníky.“

anicka: „Dobré rano, doporučí architekt po spolupráci i spolehlivou firmu?:-(“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobré ráno,mohl by,kvalitní architekt se snaží o zpětnou vazbu a dovede posoudit, která z firem jeho návrh realizovala dobře. Důležité, aby to po doporučení vzali do rukou z té firmy opět ti samí lidé.“

Sandra: „Dobre rano, je bydleni v panelaku tak strasne? Proc to tolik lidi odsuzuje? Nekteri kvuli duchodcum, ze je jich moc v panelaku... Dost lidi by do panelaku bydlet neslo. Jaky je Vas nazor? Kde bydlite? Ja bydlim v panelaku. Vyhodou jsou pro me balkony. A to je asi vsechno. S topenim je to spatne, setri se na nas... Skoro to vypada, jako by se netopilo. A toto je jenom v panelaku! Des Dekuju“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobré ráno,obecněji čím menší panelák a čím kvalitnější okolní prostředí - tím lepší výsledek. Mnohé soudy na adresu paneláků jsou pouze přebrané - takové obecné klišé. Technické problémy jsou ve všech domech, záleží jak se které společenství či družstvo nebo vlastník stará. Snad jsem v kostce odpověděl...“

Charlot: „Dobré ráno, co jste studoval za školy? Jakou máte střední a vysokou? Děkuji za odpověď“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobré ráno,střední škola stavební v Ostravě, fakulta architektury VUT v Brně“

radek: „nechapu proc se nezbouraji alespon ty co jsou necitlive vsazeny do historickych center a dale nerozumim dnesnim developerum nevidim zas tak velky rozdil jsou to stejne krabice jenom barevnejsi a nejak porehazovane JEDINE CO BYLO SUPR BYLA HVEZDA OD VLADA MILUNICE ale to je vse“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den, začnu Milunicem - znám a mám rád. V porovnáním s produkty mnohých developerů nevyznívá tehdejší panelová výstavba zas tak špatně. Tehdy nebyly takové možnosti, ale zase nebyly vytvářeny za účelem zisku - to není k zahození. Paneláky v historických centrech by se měly pod vedením architektů citlive revitalizovat - možnosti jsou velké.“

ja: „proc se vubec v novych stavbach vzdy dela rovna strecha vzdyt sedlova by zlidstila aji starsi panelaky“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Rovná střecha je nejen ekonomičtější, ale i (pozor-v dnešní době)méně poruchová. Paneláky jsou racionální kubusy a nasazení šikmé střechy není úplně vhodná varianta polidštění, je potřeba posilovat jiné stránky budov či obytného souboru. Pokusím se odpovědět ve svém vstupu...“

Martina,Brno: „Dobré ráno pane Ing. Vysloužile, po koupi 2+1 v čtyřpodlažním panelovém bytě se zděným jádrem plánuji rekonstukci podlah a obložek dveří s tím že se původní dveřní rámy vyřezají.Mé přání je zvědšení dveří z kuchyně do pokoje,(vznikl by tak prostor kuchyně+obývací pokoj),ale je to nosná stěna,statické posouzení proběhlo v pořádku,musí se zachovat jen část stěny u oken. Ale jsem v družstevním vlastnictví a družsto se nejspíše bojí narušení stavby tak mi mou žádos na schválení stavby nejspíš neschválí. Člověk by rád rekonstuoval,ale ne vždy se to podaří, někteří starší lidé prostěneradi něco mění. Pěkný den Martina“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobré ráno,rozumím,avšak rekonstrukce panelových domů, při kterých dochází k bourání jsou velmi problematická, neboť všechny stěny s výjimkou umakartových jader byly povětšinou navrženy jako nosné. Problém pak spočívá v rozkládání zatížení v rámci budovy a statik by měl návrh nějakým způsobem zohlednit v celku (souvislostech). Chápu tedy i obavy družstva. Možná by je přesvědčilo posouzení ve vazbě na navazující nosný systém budovy. Co se týče drobných detailů, máme zkušenosti i s pouhým nátěrem původních ocelových zárubní na černo a přidáním nových křídel. Dveře pak mají šmrnc. Z hlediska propojení prostorů, pokud by se nepodařilo věc projednat,zkuste s architektem najít jiné způsoby řešení, často bývají nečekané. Chce to člověka, který má vyvinutý smysl práce s prostorem ") architekt,bytový designer“

herzan: „nerozumim jedne vasi odpovedi ze se maji panelaky v centrech mest citlive revitalizovat to je jako chcete zachovat? je to ostuda kdyz na namesti treba v opave nebo teplicich je sidliste to se musi nekompromisne zbourat.“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Toto jsou samozřejmě případy, kdy je potřeba postupovat i jinak. Měl jsem na mysli domy, které se "vkládaly" do proluk. Někdy možná pomůže jen demolice,ale zvláště v dnešní době, bychom se měli snažit hledat jiná řešení a toto zvolit jen jako krajní.“

ja: „asi nerozumim jak muze rovna strecha vic vyhovovat vzdyt je to nelogicke rovna plocha zadrzuje vodu to nasi predci asi nicemu nerozumeli neznam skoro zadnou stavbu s rovnou strechou vse az ted jedine co pisete aco je pravda ze je levnejsi a to asi rozhoduje rozhodne je to ale hnusne a do zastavby kde jsou v okoli normalni sedlove tak je to jak pest na oko“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Na druhou stranu, z rovné střechy v zimě nespadne sníh. Mám v živé paměti rozbitá auta pod nápory sněhu, zaparkovaná u 5 podlažních činžáků se sedlovou střechou. Druhý problém je, že sedlovou střechou se dům ještě zvýší. Zkuste se ale podívat na příklad architektky Markéty Veselé v Brně (www.archiweb.cz), ten má i sedlovou stčřechu.“

Míra: „Dobrý den , navštívil jsem za účelem koupě byt v novostavbe a pote i byt v paneláku který se revitalizoval . Jediné plus novostavby byla podzemní garáž , jinak si myslím ze po 20 letech to bude ruina . Jaky je Vas názor na novostavbu a panel nacházející se na stejném sídlišti ? Vidíte v tom obrovské rozdíly ?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Dobrý den,některá produkce polistopadových developerů je opravdu špatná, takže panelové byty,byť velikostně omezené, mohou mít navrch. Dispozice panelových domů byly navrhovány s cílem uspokojit potřeby v rámci tehdejších možností a nikoliv "pouze" vydělat.“

Charlota: „dobré ráno,z paneláku, na který byla nasazena sedlová střecha a vypadalo to opravdu příšerně,jsme přešli do rodinného domu,tzv.kostky,máme bílou fasádu a hnědá okna a přemýšlíme o poslední barvě,a to barvě kamenného obkladu okolo určitých částí,poradíte prosím?“

Ing. arch. Ondřej Vysloužil: „Bez znalosti kontextu je to složité, máte-li tmavší barvu oken, zkuste jít do tmavšího kamene soklu. Ale opravdu, záleží na zvoleném odstínu materiálu a tomu, čeho chcete barvou dosáhnout (např.zkorigovat tvar)“