Chat

biolog

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.

Záznam chatu z úterý 16. září 2014

DAYD: „Jste na katedře biologie a ekologie, proč to nemá jen název biologie?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Je to historický název katedry. V podstatě by se opravdu mohla jmenovat pouze biologie.“

DAYD: „Co je systematická biologie?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Systematika se zabývá zařazováním organismů. Zahrnuje například popisování nových druhů, jejich určování a studium jejich evoluce.“

DAYD: „Je zajímavé, že biolog se jmenuje Drozd - nomen omen!“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „No comment :-)“

Karel Z.: „Dobrý den, rád bych se vás zeptal, jakou máte zkušenost s jedovatými pavouky (např. zápřednice)?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Naštěstí žádné zkušenosti nemám. Několikrát jsem se s nimi setkal, ale vše proběhlo bez incidentu. Na plošině byli nanejvýš křižáci. Zápřednice jsou spíše na bylinách.“

Karel Z.: „Ještě jeden dotaz - může člověka kousnout třeba již zmiňovaný křižák, nebo třeba pokoutník? Mám alergického syna a musím ho stále hlídat...“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Pokoutníci i křižáci kousnout mohou. Spíše ale v obraně. U alergických lidí ale reakce může vzniknout.“

Karel Z.: „Děkuji za odpověď. Křižáků máme na chalupě opravdu hodně, jsou letos opravdu obrovské a jsou všude. Pěkný den přeje K.Z.“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Také přeji hezký den.“

Zdenka: „Jsou v našich lesích medvědi?:-)“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Jsou, ale není jich moc. Bývá hlášen výskyt z Beskyd, ale mohou se zatoulat občas i do podhůří.“

Vanda: „Proč v lese s dětmi nevidíme žádná zvířátka?:-( boji se nás?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Velká zvířátka určitě. Ta malá najdete všude. Jen člověk musí vědět, kam se dívat.“

Sandra: „Jak se zbavit pavouku na chatě?:-)“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Na to se mě žena ptá pořád. To by byla celodenní, každodenní práce :-)“

Zdenka: „Jsou v našich lesích medvědi?:-)“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Občas jsou hlášeni z Beskyd a někdy se zatoulají do podhůří.“

tereza: „Dobré rano. Na chalupě máme na podzim myš. Jak na ní a přenáší nemoci , třeba výkaly? Děkuji moc.“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Pastička s dobrou slaninou :-)“

Hana: „Stahují se kuny k obydlim?i k paneláku?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „K obydlím určitě. Kuna skalní je považována za druh, který dokáže žít v těsné blízkosti člověka. Kuna u paneláku je ale pro mě dost nepředstavitelná. Možná poblíž lesa nebo nějakých venkovských stavení. Nemohlo se jednat o uprchlou fretku?“

Věra Formanovská: „Dobrý den, jak má člověk zatočit s muškami a dalším hmyzem, který se drží v domácnosti?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Záleží na tom, o co se jedná. Jestli myslíte tzv. banánové mušky (octomilky), pak je nejlepší nenechávat otevřené "šťávy", ovoce a jiné potraviny (bioodpady), které kvasí nebo mohou kvasit. Jejich vývoj je dost krátký, takže po "pořádném úklidu" dlouho v bytě nevydrží.“

Dana: „Dobrý den,chci se zeptat na myši trus. Máme ho vždy v kuchyni na chalupě,po příjezdu. Je nakažený?i když vydezinfikuji prostor mam strach z nákazy. Hlavně děti. Děkuji“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Nejsem sice parazitolog, imunolog ani lékař v oblasti hygieny, ale v poslední době se stále více objevují články, které kritizují přílišnou hygienu. Samozřejmě je dobré trus odklidit a zamezit kontaktu s dětmi. Přehnaná desinfekce může ale vést k vzniku alergií.“

Jana z Brna: „Krásné dobré ráno!Celý život mám panickou hrůzu ze zmijí a všech dalších hadů.Kamkoliv jdu,tak dupu a doufám,že žádnou zmiji nepotkám.Existuje ještě nějaký recept jak je odehnat?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „To, co píšete, dupat a dívat se pod nohy, zvláště na horách na osluněných místech, v nížinách zmije nejsou. Užovky žijící v nížinách jsou neškodné, takže z těch strach mít nemusíte.“

Ceciliie: „Krásný den. Kdy se vracejí ptaci zase k nám?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Drozd se vrací ze studia do práce kolem půl deváté :-) Ti praví ptáci se vracejí na jaře a záleží opravdu na tom, o který druh se jedná (duben je měsíc ptactva, kdy velká část začíná hnízdit).“

Andrea Bejčková: „Dobrý den,na chatě máme hodně vos, sršňů a dalších potvor. Jak je máme zneškodnit? Sršni jsou prý chránění?“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Sršně nedoporučuji likvidovat sám. Lepší je obrátit se na specializované firmy, případně hasiče.“

Procházková Michaela: „Dobrý den. Chci se zeptat zda je sršní,,kousnutí"nebezpečné pro psa?Jaká je první pomoc při kontaktu. Děkuji a hezký den“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „Sršeň má žihadlo napojené na jedovou žlázu. Při bodnutí dojde k vyloučení jedu, který může být nebezpečný pro alergiky (při větším množství žihadel i pro zdravé děti). U psů je nebezpečné zejména žihadlo do jazyka a do čenichu.“

Majka Bartosova: „Dobré ráno, díky za možnost shlédnutí krásných vážek, které jste přinesli do studia. Líbí se mi na lidech jako jste vy, ta zažranost do oboru,/ znám z MZLU z Brna dr. Urbana,/ je to velice sympatické, kéž by to měli i lidé v ostatních oborech. Žilo by se nám snadněji. Přeji Vám hodně úspěchů pracovních a v osobním životě hodně zdraví, štěstí a radosti.“

Doc. Mgr. Pavel Drozd, Ph.D.: „S kolegou Dolným společně děkujeme. Ta zažranost do oboru jde sama když máme nejlepší profesi :-)“