Chat

Komplexní onkologické centrum, Nemocnice Nový Jičín, ORL oddělení

MUDr. Jakub Syrovátka

Záznam chatu ze středy 2. dubna 2014

Dana Lovenská: „Co byste vyzdvil ohledně Vašeho centra a v čem jsou rezervy?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „díky našim výborným onkologům a vysoké úrovni operativy nádorových onemocnění jednoznačně péče o onkologické pacienty. Na našem oddělení například neimplantujeme kochleární implantáty.“

Dana Lovenská: „Léčí se u Vás i lidé s lymfosarkomem - rakovinou oběhového systému?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Léčí se na onkologii a hematoonkologii, ORL lékař může přispět v diagnostice systémových, nádorových onemocnění“

Dana Lovenská: „Co znamená, že jste komplexní onkol. centrum?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Zajišťujeme komplexní péči, operační, radioterapii, chemoterapii, biologickou léčbu, je k dispozici magnatická rezonance, PET CT (moderní diagnostické metody) apod.“

Radka F.: „Dobrý den pane doktore, zajímalo by mě, jak jste spokojený s kolektivem v práci? Zejména se sestřičkami. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Naše oddělení je v tomto možná vyjímečné, ale jedná se o výbornou partu lidí.“

Katka C.: „Pane doktore, moc Vás zdravím. Chtěla jsem se zeptat, co znamená, když má člověk celoročně nateklé krční mandle? Co je v těle v nepořádku? Předpokládám, že mandlí se to až tak netýká. Děkuji za odpověď a přeju moc úspěchů v práci i soukr.životě. velký pozdrav od Nového Jičína! :)“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Samozřejmně je možných více příčin, ale pokud jsou krční mandle stále nateklé, je v nich pravděpodobně chronický zánět. Záleží na tom, jaké potíže Vám mandle dělají (bolest, čepy, opakované s angíny) - je s výhodou se poradit přímo v ambulanci na ev. řeší (kloktání, vitaminy, imunita, léčba ATB, ev. operace)“

Lenka: „Dobré ráno pane doktore, chtěla bych se zeptat, které kapky do nosu byste doporučil pro 6-leté dítě, mého vnoučka, který mívá dosti často rýmu. Zde se může použít název, není to reklama. Děkuji a přeji hodně úspěchů ve Vaší náročné práci.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Obecně, dlouhodobá péče do nosu je vhodná z použití slanných roztoků, mořských solí apod. - pozor, ne každé dítě toto toleruje, je to nicméně ke sliznici nosu nejšetrnější. Důležitý je celkový zdravý způsobb života, vitaminy apod. Při akutní rýmě lze pomoci tzv. dekongesčními kapkami do nosu - firma je asi jedno, druh Vám ev. doporučí v lékárně. Při rýmě trvající více dnů, spojené s celkovými příznaky - horečka, úporné bolesti hlavy jsou někdy nutná antibiotika. Při dlouhodobé, alergické rýmě je (i u dětí) s výhodou používat lokální kortikosteroidy, které se minuimálně vstřebávají do krve. Vše může také vyřešit zmiňovaná operace "nosní mandle". Takže vidíte, že toto je komplexní, poměrně složití otázka, záleží na konkrétním dítěti, konkrétních potíží.“

Káťa: „Nazdar Kubo, tady káťa kol., byli jsme spolu na stáži ve štrasburku, pamatuješ? kolikrát jsem vzpomínala, kde pak asi jsi! a ty v ČT! jak se máš?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Zdravím Tě paní doktorko. V Liberci jsou jistě rádi, že mají tak sympatickou ORL lékařku. Někdy na viděnou“

Ivana: „Jsem po operaci nosních dutin na alergologii se mi prokázalo astma spreje na astma mi dělají problémy prosím jak se dá astma dále léčit..(děkuji)“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Astma léčí praktický lékař, ev. specialista - alergolog, ev. plicní lékař. To samozřejmně nesnižuje úlohu ORL lékaře - právě léčba rýmy může při léčbě astmatu výrazně pomoci. A nejenom operace, existují protialergické spreje do nosu, lokální kortikosteroidy a pod. V poslední době se zdůrazňuje i léčba refluxní choroby při léčbě pacientů s astmatem.“

Ivana: „Dobré ráno pane doktore, byla jsem na operaci nosních dutin na alergologii mi zjistily astma léky na astma mi dělají problémy v krku , chtěla jsem se zeptat jak se dá jiným způsobem léčit (děkuji)“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Nechci zde hrát odborníka na astma, kterým nejsem. Pokud Vám alergolog doporučil antiastmatika, ORL lékař Vám je nevysadí. Obecně je nutné po použití foukátek vypláchnout ústa, aby se neoslabovala sliznice úst a hltanu a nevznikaly např. plísňové záněty. Vše ostatní je v předchozí odpovědi.“

dita: „Pane doktore prosím velikost nosní mandel da se nějak ovlivnit bylinou nebo něčím děkuje Horákova“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Bylinky celkově mám rád, ale musíme si uvědomit, že je to doplňková léčba, na velikost nosních mandlí nemají výraznější vliv. Na celkové zdraví jistě ano.“

Michal: „Dobrý den pane doktore, míval jsem opakované angíny streptokok stafylokok, po nějaké době se mi to spravilo, ale jeden den jsem v interiéru v uzavřeném brousil natřené dřevo a natekly mi z toho hned krční uzliny s bolestí v krku na druhý den se to uklidnilo, po 6 dnech jsem měl angínu s čepy diagnostikovali mě chronickou tonzilitidu a adenoidní vegetaci o všem výtěr na bakterologii negativní je možné aby to způsobili i respirační viry? A nebo můžu to dávat i do souvislosti s tím prachem? Děkuji předem za odpověď“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Obecně je zánět mandlí patrových způsoben více faktory, viry, bakteriemi, zevním prostředím. Antibiotika Vám pravděpodobně pomohou jenom na pár týdnů. Je třeba zvážit i operační řešení. ORL lékaři v současné době velmi pečlivě zvažují benefit jejich odstranění, tak se nebojte, navštivte ORL ambulanci a vše pořešíme,...“

Lucie: „Dobrý den pane Doktore, chtěla bych znát Váš názor na odstranění nosní mandle pomocí "plazmové sondy" u čtyřletého chlapce. Děkuji za odpověď a přeji příjemný den“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Plazma LASER jsou úžasné operační metody, nicméně s obrovsky úzkým spektrem použití. V ORL oblasti jsou používány např. při určitém typu operací hlasivek, v léčbě chrápání. Stran operací nosní mandle nicméně nemají výhodu proti klasickým metodám - osobně bych nedoporučil, protože jsou za ně často vysoké poplatky. Sám bych své dítě operoval klasicky - tzv. kyretáží - to asi vypovídá vše (vždy je nutné si uvědomit, co bychom doporučili u vlastních dětí)“

miroslav: „po padesátce jsem dostal příušnice. průběh byl poměrně mírný, ale zůstala mi zdurená podjazyková slinná žláza. yšetřením byla zjištěna průchodnost, ani srůsty se neobjevily. nicméně mám stále bouli-otok pod čelistí. co s tím dále??“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Onemocnění slinných žláz je možné diagnostikovat a léčit v dnešní době endoskopicky- pozor, pouze v několika centrech v ČR. Udělal bych určitě ultrazvukové vyšetření (vyloučit nádorové onemocnění - ale nebojte, nepředpokládám, pokud se jedná o poinfekční stav). Pokud nemáte boelsti, teploty, potíže s jídlem, oeprační léčba pravděpodobně nebude nutná.“

Lucie: „Dobrý den je mi 29 let mám šelest v pravém uchu, i pískaní a špatně na něj slyším. Mám vrozenou nemoc Recklinhausenova choroba,a mám nádor v bazi lební. Ošetřující lékař na ORL mi tvrdí že je vše v pořádků. Můžete mi něco doporučit co bych měla dělat.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Je velmi důležité, kde bydlíte. šelest a nádor spolu každopádně souvisí. Centrum, kde tyto nádory operují a zároveň léčí následky těchto nádorů je v Praze - v Motole (ORL klinika) - myslím nejlepší, ale obecně na každé ORL klinice ve větším městě - jedná se o tzv. vestibulární rehabilitaci.“

A.Babáková: „Trpím tzv.stálou nutností "odkašlávání". Mám zalehlo v krku,obzvlášť po zakašlání. Co může být příčinou?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Obecně záněty krku, alergie a - možná pro Vás novinka - i refluxní choroba tyto potíže může způsobovat. U těchto těžko uchopitelných potíží je nutné - často - léčbu zkrátka vyzkoušet - jestli zabírá či ne.“

Soňa P.: „dobrý den, poradil by jste mi bylinku na odhlenění nosních dutin? mám asi 14dní rýmu, ustupuje, ale velmi pomalu..díky“

MUDr. Jakub Syrovátka: „omlovuám se, stran bylinek jsem již někde odpovídal, že bych doporučil nějakou konkrétní - to nevím, sám se radím s googlem, kde jsou často "tradiční recepty a bylinkářství" popsána“

Jana D.: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. 5-letý syn má dlouhodobé rýmy. Pravidelně je v péče na alergologii. Denně dostává aerius 2,5ml. Nyní má opět cca měsíc rýmu. Z nosu mu neteče, ale má ho ucpaný, že mluví tzv. přes nos. V noci chrápe nebo dýchá střídavě pusou a nosem. Stříkám mu jen vincentku. Ráno mi vždy něco málo vysmrká, jinak skoro nic. Co byste mi poradil, nechci s ním běhat pořád k lékaři, nekašle a jen je nos asi v horní části ucpaný, ale je to přes měsíc.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Pokud to trvá měsíc, asi bych ještě počkal - v pozdním jaru a v létě potíže často vymizí - pokud je to nicméně opakovaně a dlouhodobě - poté operační řešení nosních mandlí.“

Jana: „Dobrý den, pane doktore, mám neobvyklý dotaz. Mám fobii z vyšetření krku jelikož mám extrémní dávicí reflex. Ještě nikdy se nepodařilo žádnému lékaři udělat mi např. výtěr z krku. Nyní mám zřejmě čepy na mandlích a ani po třetí návštěvě ORL se nepodařilo lékařce se mi podívat do krku, natož ošetřit. Vím, že je to především psychická záležitost a jsem z toho velice nešťastná. Chci se zeptat, existuje nějaká možnost vyšetření ORL v analgosedaci či lehké narkoze? A jak odstranit malý čep v krku jinak než mechanicky? Děkuji za váš čas.“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Existuje, ač je to velmi netradiční - je to zkátka nutné ovládnout. Po vysvětlení situace s ochotným ORL lékařem je možné toto domluvit :) Pokud se jedná o podezření na nádorové onemocnění (nepředpokládám - je nutné i pacienta uspat a důkledně vyšetřit!!!“

Tomáš: „Dobrý den, pane doktore. Chci se Vás zeptat, jak náročný a jak moc bolestivý je operační zákrok na odstranění chrápání? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den!“

MUDr. Jakub Syrovátka: „-Náročný pro skušeného chirurga není. Boelstivý je jako těžší angína - v nemocnice nicméně dostanete silné léky proti bolesti“

michal: „každé ráno kloktám. při této činnosti vždy vyplivnu krvavý (tmavý, nikoliv čerstvě) hlen, který se během noci usadí v oblasti mandlí. Vyšetření neprokázalo žádnou abnormalitu. Trpím ale apnoí“

MUDr. Jakub Syrovátka: „tp je divné - znovu s odstupem vyšetřit ORL lékařem. Může jít i o krev z nosu, plic apod.“

Blanka Šimonovič: „Dobry den pane doktore,byla jsem u Vas před pul rokem na pohotovosti s miminkem.Děkuji za Vaš užasny a lidsky přistup.At se Vam moc daři v odbornem i osobnim živote.děkuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „Obecně, lékaři - jsme velmi rádi za pozitivní odezvu, děkuji Vám za ni.“

František: „Dobrý den pane doktore, jsem od listopadu po onkologické operaci nádoru krční mandle, uzlin, úpravě čelisti a po ozařování, stav se postupně mírně lepší, ale nerozumím obnově činnosti lymfy, otok krku se mění a občas omezuje polykání. Je to normální projev obnovy funkcí?“

MUDr. Jakub Syrovátka: „vyhojení po onkologické léčbě probíhá skutečně velmi pomalu - zde je nejdůležitější aby zde nádor znovu nerostl. Že vznikne často - i trvalý dyskomfort v krku, je bohužel následek i správně vedené léčby“

David: „Dobry den, jake jsou mozne priciny a reseni zapachu z ust? A zda i tohle spada do oblasti ORL. Dekuji“

MUDr. Jakub Syrovátka: „omlouvám se všem dalším, chat již končí, berou mi počítač... Na shledanou“