Chat

Petr Křížák
Záznam chatu ze čtvrtka 6. února 2014
Lea: „Dobré ráno,snacha odešla od syna,podniká a dluhy u soukromých osob neplatí.Jsou v rozvodovém řízení a syn bude muset platit dluhy za její podnikání.Za dobu kdy žili spolu nikdy nepředložila účty,jak hospodaří.Jak se může syn bránit.Děkuji“
Petr Křížák: „Vážená Leo, pokud jsou v rozvodovém řízení, pak stále trvá společné jmění manželů (SJM). Váš syn se může bránit v rámci vypořádání společného jmění a manželů a měl by prokázat v rámci soudního řízení o vypořádání SJM, že o dluzích nebyl nikdy informován a tudíž o nich nevěděl. Samozřejmě se můžou i dohodnout, že dluhy převezme a uhradí Vaše snacha.“
Růžena: „Dobré ráno. Muž a žena nejsou sezdáni. Bydlí spolu. Jednoho dne ženu dostihnou exekutoři, protože je zadlužena. Muž to do té doby nevěděl. Jaký bue postup? Přijde o majetek spolubydlící, který vlastní třeba byt a vybavení? Jak toto řešit? Děkuji.“
Petr Křížák: „Pokud se exekutor rozhodne exekuovat majetek nacházející se v bytě, pak máte následující možnosti. Exekutor z logiky věci nemůže poznat, které věci jsou ženy a které muže. V takovém případě může zabavit veškerý majetek, neboť se domnívá, že tento majetek je ženy. Pak musíte prokázat, že tento majetek nabyl muž nebo někdo jiný (např. výpis z účtu, čestné prohlášení...) Pak se můžete s exekutorem dohodnout buď přímo na místě nebo v rámci exekučního řízení, tzv. excindační (vylučovací) žalobou.“
Radka: „Dobrý den chci se zeptat co delat v případě:Jsem 8 let vdaná a přišla manželovi exekuce ktera vznikla jeste před manzelstvim jaky to ma dopad na mne.Vztahuje se dluh pred manželstvim kdyz jsem o tom nevěděla i na mne? Děkuuji“
Petr Křížák: „Bohužel, statusové otázky (osobnostní) se řídí dle přechodových ustanovení nového občanského zákoníku tímto zákoníkem. Dle staré právní úpravy by se takový dluh na Vaše společné jmění nevztahoval. Dle současného ustanovení 732 NOZ sice platí, že tento dluh nespadá do společného jmění, nicméně věřitel se může uspokojit z tohoto jmění do výše vzpořádacího podílu manžela.“
netusilovas@seznam.cz: „Jak se bránit...Syn se přátelil s dívčinou,která brala antikoncepci. Po jeho dokončení VŠ a odjezdem na zahranič. studium otěhotněla. Jak se mohou muži bránit, když druhá strana bere antikoncepci a vlastně muže podrazí...když ji vynechá...Samozřejmě dotyčná počítala s tím,že se mamka postará..Nyní je zatím klid, ale čekáme na vymáhání výživného. Děkuji za vyjádření jak se vlastně mohou muži bránit...“
Petr Křížák: „V tomto případě je již ustálená rozhodovací praxe soudu, který jednoznačně chrání zájem dítěte, tj. i v případě tzv. podrazu jsou rodiči za své dítě zodpovědni a nezbývá než doporučit, aby antikoncepci používal i muž.“
salcherova: „sousedka pracuje u fïrmy,kde ji nepřihlásili, je důchodkyně a teď po ní chtějí podepsat smlouvu o hmotné zodpovědnosti, může to odmítnout a mají na to vůbec nárok, když oficiálně není jejich zaměstnanec ? Když to podepíše může jí někdo při nějaké nesrovnalosti hnát k zodpovědnosti a tuto smlouvu uplatnit ?“
Petr Křížák: „Dobré ráno, nutit ji nemohou. Nárok na to nemají.“
Anna: „Jak lze zabránit, aby si manžel bral úvěry bez vědomí manželky a dělal tak dluhy "za jejími zády". V konkrétním případě si můj manžel uzavřel 9 různých úvěrových smluv a ani o jedné mě neinformoval. Teď má problém se splácením. Mohu se nějak bránit proti takovýmto dluhům? Děkuji.“
Petr Křížák: „Jak jsme již předeslali v našem příspěvku, manželka bzy měla ihned věřitele informovat, že s dluhy manžela nesouhlasí. Dále můžete k soudu podat návrh na zůžení či zrušení společného jmění manželů, pokud by např. byl manžel marnotratný.“
martina: „Dobrý den. Chci se zeptat. Někdo si na mě najmul advokáta, kvůli dlužné částce. V dopise od paní advokátky je napsáno, že náklady právního zastoupení mám zaplatit já. Tak jsem se chtěla zeptat jak to funguje. Proč bych měla platit já advokáta, kterého si najmul někdo jiný? Předem děkuji za odpověď. s pozdravem“
Petr Křížák: „Dobré ráno, jednou ze zásad, na kterých je NOZ vystavěn je, že dluhy se mají plnit řádně a včas. Pokud si protistrana musela k vymáhání dluhu obrátit na advokáta, kterému zaplatila za poskytnutí právní služby, pak této straně vznikly další náklady spojené s vymáháním dluhu, a proto je může po Vás požadovat. U soudu bz však protistrana musela prokázat, že tuto částku skutečně ze svého vynaložila.“
Růžena: „Dobrý den ještě jednou. Když chtějí 2 lidé bydlet spolu, nejsou manželé, dá se sepsat nějaká smlouva, která by zajistila majetek tomu čí je? Byt i vybavení je muže a žena se tam přistěhuje. Jaká smlouva a co by měla obsahovat? Děkuji.“
Petr Křížák: „Pokud nejsou sezdáni, pak nabývají majetek buď každý do svého výlučného vlastnictví, nebo podílového spoluvlastnictví . Pro případnou exekuci (viz dotaz dříve), či jednodušší způsob vypořádání podílového spoluvlastnictví se jeví jako vhodné uchovávat výpisy z účtu (či nabývací smlouvy) tak, abz bylo zjevné, kdo jaký majetek nabyl. Speciální smlouvu není třeba uzavírat.“
Gertruda Matzkowa: „Dobrý den pane Křižák, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli Vás zítra uvidím na mysliveckém plese v Hati.“
Petr Křížák: „Dobrý den paní Matzkowá, děkuji za dotaz. Bohužel tento ročník plesu z časových důvodů nestihnu. PK“
Alex Lojpras: „Dobrý den pane Křižák, nějaký ten pátek jezdím různé rally.Začínal jsem u nás (barum, vysočina, atd.) Dneska už jen Rallye Paříž – Dakar.Problém je v tom, že neplatím různé pohledávky (leasing, nafta, nájem za garáž, občerstvení po závodech,občerstvení před závodem,slečny,mobil...atd.)Je už to nějaký ten pátek, chci se zeptat, kdy můžu čekat nějakou tu exekuci ? Je možné, že na mne zapomněli?Mám mít strach?“
Petr Křížák: „Dobrý den, závodník jako Vy by si měl své dluhy hlídat, aby si zbytečně nepoškodil pověst. Exekuce není tak rychlá, jak se veřejnost domnívá. Nejprve můžete očekávat předžalobní výzvu k úhradě dluhu, pak soudní spor a pak teprve, pokud vše do té doby nezaplatíte, může na Vás být nařízena exekuce.“
Stanislava: „Dobré ráno.Prosím je možné aby zaměstnavatel v době mé neschopnosti mi zapsal mínusové pracovní hodiny.“
Petr Křížák: „Dobré ráno, takovýto postup není možný. Zákon mínusové pracovní hodiny nezná.“
Mila: „Krasne rano! Pri dedickem rizeni -existovala zavet- jsme se se sestrou dohodly; zavet nenapadnu ale budu chcti urcitou castku za podil na nemovitosti, kterou jsem ziskala jiz po matce pred dvema lety. Vysledek- notarsky zapis - 7/8 nemovitosti patri sestre; ma 1/8 bude vyplacena pri podpisu kupni smlouvy. Ustni dohoda . Od uzavreneho jednani ubehlo 5 mesicu a sestra nekomunikuje. Nechala zbourat garaz, porazit vzrostle stromy - v dome nikdo nebydli a je na prodej. Mam se nejak branit? Nemohu neco zanedbat?“
Petr Křížák: „Dobré ráno, můžete se bránit jako podílový spoluvlastník. Tj. můžete se vyjádřit ke společnému hospodaření s věci. Pokud se nedohodnete s většinovým spoluvlastníkem, můžete se obrátit na soud. Soud rovněž může vypořádat spoluvlastnictví. Doporučujeme předně kontaktovat sestru a dohodnout se s ní.“
Sylva: „Krásné dobré ráno, právě Vás posláchám, tedy i Vašeho kolegu, v TV... Jsem na MD, můj muž má na sebe(bral si hypotéku sám, já v té době neměla práci, ale nějaké úspory, co jsem do toho také investovala-300 tis.+/-, ty však není možné doložit) psané vše, zejména dům, který jsme si pořídili, tehdy hrubou stavbu, před manželstvím v roce 2005, a v roce 2006 jsme se vzali a společně svépomocí jsme dům stavěli. Když jsem se před pár lety mažela ptala, zda by nebylo lepší jakoby dům přespat na oba, řekl, že je to moc složitý přepisovat hypotéku apod. Ale když se to tak vezme mám pocit, že žiji v nejistotě. Jde mi hlavně o naši malou, a člověk nikdy neví, co se může stát, byť pořád je náš vztah v pohodě. A ještě jedna maličkost. Mě se kdysi před maželem a manželstvím vůbec, podařilo od družstva odkoupit vlastnický podíl na garsonku. Do OV přišla až v době, když jsem již byla vdaná, to je automaticky i půlka mé garsonky jeho? A automaticky, jako společenství vlastníků mělo právo do vlastníků napsat i mého muže? Děkuji za odpověď, a je mi i jasné, že asi jsem nepodala všechny nutné podrobnosti, ale i tak děkuji za nějakou odpověď :o) Krásný start do nového dne Sylva“
Petr Křížák: „Dobré ráno, investice do domu jsou předmětem společného vlastnictví manželů. Pokud by jste se s manželem nedohodla budete mít vždy nárok na jednu polovinu investic, o které se zhodnotil dům. Právní řád zná i řešení, že dům můžete darovat (pokud je nezletilá, pak se souhlasem soudu). K řesení Vašeho problému by bylo vhodné předložit doklady a řešit jej komplexně. V případě garsoniery by bylo vhodné prokázat, jak jste členská práva k družstvu nabyla (darem, dědictvím, ze svých prostředků..)“
sara: „Budoucí manžel,chce sepsat predmanzelskou smlouvu. Můžete mi prosím říct,kolik to stojí,kde se to vyřizuje a k čemu to zavazuje?moc Dekuju S.“
Petr Křížák: „Dobrý den, tuto záležitost řeší notář a cena služeb se odvíjí od ceny majetku, který je předmětem smlouvy. Může to být cca 5.000,- Kč, ale i několik desítek tisíc.“
Petra: „Dobrý den a jak je to s pozemkem a komunikaci na tomto pozemku?Je pozemek a komunikace nyni podle noveho zakoniku jednoho majitele?Děkuji za odpoveď“
Petr Křížák: „Dobrý den, záleží na skutečnosti, zda je kominikace veřejná či soukromá. Obecně lze říci, že pokud jsou vlastníci rozdílní, pak zústáva rozdilné vlastnictví. Položená otázka by se musela řešit i v oblasti veřejného práva.“
Jana: „Dobré rano ,chci se také zeptat :manžel má exekuci z prvního manželství a já jako jedináček budu dědit.Oco mohu přijit v tomto případě .Není lepší se rozvést než o vše přijít ,i když se na ničem nepodílel?“
Petr Křížák: „Dobré ráno, nově si budete muset dát pozor i u nabytí dědictví, neboť nově dědic může odpovídat za všechny dluhy zůstavitele, tj. nejen do výše nabytého dědictví. Pokud majetek dědíte, pak tento nespadá do společného jmění manželů, nýbrž se stává Vaším výlučným vlastnictvím.“
Helena: „Dobré ráno! Mám přítele, se kterým máme syna a chtěli by jsme se vzít, ale jsou na něj uvaleny exekuce. Dluhy si nadělal než jsme se poznali, ale chci mu pomoct to řešit, ale pořád nějak nejsou peníze navíc, od dubna by se t mělo zlepšit, tak mě zajímá, když se domluvíme s exekutory na splátkách, jestli se pak můžem vzít a nebát se toho, že nás navštíví..? Předmanželská smlouva už prý nic nevyřeší. Jak na to?“
Petr Křížák: „Dobrý den, samozřejmě, vždy doporučujeme se dohodnout. Měla byste však počítat i s variantou, že peníze opět nebudou. Pak jde zde onen pověstný paragraf 42 exekučního řádu, který umožňuje postihnout společné jmění pro jakékoli dluhy jednoho z manželů. Můžete partnerovi říci, že si jej vezmete, až bude mít všechny dluhy splaceny.“