Chat

Mgr. Petr Kausta
Záznam chatu ze čtvrtka 14. listopadu 2013
Vlastimil D.: „není na Vás moc brzy?“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, ani ne, jsem zvyklý“
Grainsofs: „Nelitujete někdy, že jste se stal právníkem?“
Mgr. Petr Kausta: „Nelituji, je to práce, která mě baví. Někdy se však nestačím divit co všechno se může stát a jak se jsou schopni lidé k sobě chovat“
Grainsofs: „Kdysi jste řekl, že s vlky netančíte, stále to platí?“
Mgr. Petr Kausta: „:-) stále to platí“
Grainsofs: „Jaké nás čekají právní novinky od ledna 014?“
Mgr. Petr Kausta: „je jich velmi mnoho, zejména se dotýká nemovitostí, nájmu, manželů, majetkové a nemajetkové újmy“
Grainsofs: „Je pravda, jak tvrdí Fond ohrož. dětí, že Občanský zákoník legalizuje trh s dětmi?“
Mgr. Petr Kausta: „Myslím si, že tato obava není na místě. Nový občanský zákoník zavádí velké množství nových pojmů a jádro problému je v tomto případě právě ve výkladu pojmů.“
Daniela: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to bude po novém roce s darováním nemovitosti. Máme 2 děti, vlastníme s mužem RD, já ze 3/4 a manžel z 1/4 a chtěli bychom domek darovat synovi, který tu bydlí se svojí rodinou a bude se o nás na stáří starat. Je možné toto udělat po 1.1.2014 s tím, že druhé dítě nebude moci toto nijak napadnou a nebude písemně u notáře potvrzeno, že se nároku na vzdává? Děkuji a přeji hezký den a pevné nervy právě s příchodem nového Občanského zákoníku“
Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, děkuji za přání. Myslím si že Váš problém by Vám mohl pomoci vyřešit nový institut dědického práva - dědická smlouva, nebo institut zřeknutí se dědického práva ze strany obdarovaného.“
Ludmila: „Prosím o odkaz na stránky o novém občanském zákoníku. Konkrétní otázka - zrenovovali jsme chalupu, kde mají částečný dědický podíl další dva lidé, kteří jsou dosud pasivní.Jak je to s prodejem, když dům získal několikanásobně vyšší cenu?“
Mgr. Petr Kausta: „na internetu je mnoho poraden, kde můžete najít odpovědi na své dotazy, ministerstvo spravedlnosti na svém portálu www.justice.cz, kde naleznete informace k Novému občanskému zákoníku. Omlouvám se ale Vaše otázka je trochu nepřesná - totiž pokud Vaší chalupu s Vámi spoluvlastní jako podíloví spoluvlastnictví, pak pokud budete chtít svůj podíl prodat, musíte v současné době nabídnout svůj podíl ostatním spoluvlastníkům. pokud by měl být někdo teprve v budoucnu dědicem, pak při prodeji chalupy nejste nijak omezeni.“
Ivka: „Dobrý den,prosím kde zjistím novinky v občanském zákoníku?“
Mgr. Petr Kausta: „například na webu ministerstva spravedlnosti www.justice.cz“
Tvrdá marie: „Dobrý den manžel zemřel v červenci na chorobu z povolání dostala jsem od škodneni a chtěla bych se zeptat zda dcera má nárok na nějakou náhradu děkuji“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, domnívám se, že dcera právo na odškodnění nemá.“
Ivka: „Děkuji za odpověď a ještě se zeptám jestli jsou děti stále nevylučitelní dědici?“
Mgr. Petr Kausta: „správný výraz je nepominutelný dědic, nyní je to tak, že nezletilému se musí dostat celého dědického podílu, který mu ze zákona náleží a zletilému polovina. Nově to bude tak, že nezletilý musí dostat 3/4 a zletilý 1/4“
Ludmila: „Děkuji a omlouvám se za nepřesný dotaz. Lze přimět spoluvlastníky chalupy na přispění renovace chalupy, případně jejich nezájem v budoucnu zohlednit?“
Mgr. Petr Kausta: „nemusíte se omlouvat, určitě to zle, pokud se nedohodnete můžete se obrátit na soud, který o investicích rozhodne“
Aleš Radomský: „Mám zlomené srdce. Pamatuje i na toto nový zákoník?“
Mgr. Petr Kausta: „:-), v zásadě by se tomu blíží §3 NOZ - právo brát se o vlastní štěstí, resp. právo na štěstí“
Jana: „dobrý den jak to bude v příštím roce s ručitelem? dělám ručitele stále má problém se splácením dlužník? jak n atom jako ručitel budu děkuji Jana“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, v institutu ručení se v zásadě nic nemění. Je třeba abyste si hlídala u věřitele zda dlužník svůj dluh řádně plní a zamezit tímto např. sesplatnění dluhu, tj. splatnost celého dluhu v případě plnění ve splátkách“
Petra: „Dobry den, chtela bych se zeptat, jak resi novy obcansky zakonik odkup pozemku v jinem vlastnictvi nez je nemovitost. konkretne mame nemovitost v osobnim vlastnictvi na pozemku mesta Brna - ktere aktualne odmita o odprodeji jednat (usnesla se tak rada v lonskem roce). Meni obcansky zakonik nejak jejich povinost pozemek odprodat? dekuji“
Mgr. Petr Kausta: „Dobrý den, NOZ upravuje, že stavba je součásti pozemku, Vám po novém roce bude svědčit tzv. právo stavby. Cílem bude aby jednou nastal stav, že stavby i pozemek bude ve vlastnictví jednoho vlastníka. V případě prodeje mají vlastník pozemku i vlastník stavby vzájemné předkupní právo. Pokud do 99 let nedojde ke sjednocení, platí, že vlastníkem stavby se bezúplatně stává vlastník pozemku“
Miroslav: „Dobré ráno. Chtěl bych se zeptat zda nájemníci budou dostávat automaticky trvalé bydliště v nájemním bytě a bude ho možné jim zrušit?“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, domnívám se že v tomto směru se nic nemění, zrušit trvlaé bydliště lze a do do budoucna půjde zrušit ve správním řízení“
Milan Nedvídek: „Dobrý den, prosím, jaká změna bude v novém zákoníku při koupi nemovitosti, bude platit nabyvatel? A druhá otázka: bude nějaká změna při převodu majetku na rodinného příslušníka (dítě)? Moc děkuji a hezký den.“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, asi máte na mysli kdo bude platit daň z převodu nemovitosti, tady je změna daň bude nově ze zákona povinen platit kupující. Pokud se jedná o převod na rodinného příslušníka i nadále je možno prodat nemovitost nebo také darovat“
Petra: „Dobry den, dekuji. pokud tedy zadame mesto o odprodej pozemku pod nasi stavbou, mesto to tedy uz nemuze odmitnout? v extremnim pripade pokud by mesto odmitalo nam pozemek 99 let prodat, tak by nam dum po tomto obdobi vlastne vyvlastnilo? dekuji“
Mgr. Petr Kausta: „takto to postaveno není, město pokud bude chtít pozemek prodat, musí vám jej nabídnout k prodeji, pokud však pozemek nebude chtít prodat, pak je prodat pozemek nedonutíte. Lhůtu 99 let stanovil zákonodárce jako lhůtu přiměřenou aby se situace vyřešila. Pokud k tomu nedojde, bohužel budete mít smůlu, pokud nedojde ke změně tohoto ustanovení nebo soudní praxe nedovodí něco jiného“
Radek: „Dobry den. Jsem v rozvodovem rizeni. Po dvou mesicich jsem prisel na to, ze Manzelka mi prodala byt za zady. V katastru jsme byly vedeni oba dva. Nezdal jsem se dilu jednotky. Ted je novy najemce Jeji Otec. Jak mam ted postupovat? Dekuji“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, pokud jste byli oba zapsání v katastru nemovitostí jako podíloví spoluvlastníci pak pokud manželka svůj podíl darovala svému otci nebyla povinna od Vás žádat souhlas. Jiná situace je pokud byl byt ve společném jmění manželů, pak by potřebovala Váš souhlas. V tomto případě byste se mohl odporovat takovému úkonu manželky soudní žalobou. Doporučuji se obrátit na advokáta, který Vám věc posoudí a poradí jak postupovat dále, jaké máte možnosti řešení problému“
Josef Sumerauer: „Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zda je povinost dle občanského zákoníku při koupi auta docházet na garanční prohlídky, aby byla zachována záruka.Děkuji“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, domnívám se ano. prodejce Vám bude garantovat záruku za jakost pokud dodržíte určité podmínky“
Jan Vlček: „Dobré ráno pane Kausto, rád bych navázal na vaše poslední téma ohledně neuhrazeného účtu v restauraci. Z vlastní zkušenosti vím, že obchodník - restauratér má z mého pohledu velmi málo možností. Většinou se jedná o drobnou krádež s hodnotou do 5000,-Kč. V minilém týdnu jsem tento případ zažil na vlastní kůži, kdy host měl útratu 700,-Kč a neuhradil mi ji. Zákazník sice dobrovolně posečkal do příjezdu policie, podepsal směnku, kde uznává dluh, ale z důvodu nízké částky spoléhá na to, že obchodník s tímto dluhem nebude nadále nic dělat. Důvod je jednoduchý, tito lidé jsou si velmi dobře vědomi toho, že vynaložený čas a peníze na advokáta, soud atd. jsou mnohem větší než dluh. Proto se chci zeptat, jestli je jiná a jednodušší cesta, jak se domáhat svého dluhu a jestli nový občanský zákoník bude od příštího roku v tomto více na straně poškozeného. Děkuji za odpověď“
Mgr. Petr Kausta: „dobrý den, je třeba odlišovat občanský a trestní zákoník. Svépomoc podle NOZ Vám dává možnost poznat svého dlužníka - neplatícího hosta. Úkol policie není vymoci na neplatícím hostu dluh, ale zjistit jeho totožnost, aby jste se potom mohl domáhat svého práva u soudu v civilním řízení. Pokud je dotyčný bezdomovcem a nic nemá, souhlasím s Vámi, že Vám to nic neřeší. Nicméně pokud škoda překročí částku 5.000,- Kč lze situaci posoudit i podle trestního zákoníku, ale opět platí že pokud dotyčný nic nemá, bude jen trestním soudem odsouzen a potrestán a vymožení pohledávky bude záležet na tom zda něco vlastní a zda je co exekuovat“
Radek: „Dekuji za poskytnute informace, ktere mi pomohli a preji hodne uspechu a hlavne hodne klientu :) ...Dekuji a krasne rano“
Mgr. Petr Kausta: „děkuji, pěkný den“
Václav: „Dobré ráno. Rozumím tomu dobře, že mojí chatu na pronajatém pozemku bude od příštího roku vlastnit majitel pozemku? Děkuji, hezký den.“
Mgr. Petr Kausta: „stavba se stane součásti pozemku, Vám bude svědčit právo stavby, zjednodušeně řečeno stále budete vlastníkem stavby“