Chat

Marek Gavenda
Záznam chatu z úterý 3. září 2013
Richard: „Myslíte si, že má smysl plánovat budoucnost? Podle mnohých nás čeká do deset let jen bolest a barbarství.“
Marek Gavenda: „Říká se,že když člověk plánuje, tak Bůh se směje :-) Věřte mi, že aspoň malé plány by člověk měl mít, stojí to za to, věřte mi. Přeji hodně štěstí a dar dívat se na svět pozitivně. Mějte se!“
DAYD: „Jak dlouho jste konzultantem a jak dlouho analytikem na trhu práce?“
Marek Gavenda: „Analytik trhu práce je nadnesené smlovo - není to má hlavní profese, živit se tím nedá, věřte mi :-) Ale pracuji v poradenské společnosti, která mimo jiné ke své práci využívá různá data, proto jsem asi byl přizván dnes do ČT.“
DAYD: „Čemu se konkrétně věnujete ohledně trhu práce, na co se specializujete?“
Marek Gavenda: „Údaje z trhu práce tj. různá data, studie nebo informace, používá naše firma například pro práci pro regiony a obce, které tyto informace po nás požadují a my se je snažíme dávat do kontextu s rozvojem obcí nebo pro přípravu vzdělávacích programů. Je to ale jen část mé práce.“
DAYD: „Snižuje se nyní nezaměstnanost v ČR? A které profese naopak jsou nyní v ČR ve stadiu, že "nejsou lidi"?“
Marek Gavenda: „Ne, celková nezaměstnanost se v posledních měsících opět zvyšuje, což logicky přispívá také k vyšší nezaměstnanosti absolventů. Nicméně to v posledních měsících vypadá, že se situace např. ve zpracovatelském průzkumu mírně zlepšuje - měřeno tím, že se v tomto zpracovatelském půmyslu mírně po dobu 4 měsíců za sebou zvyšuje zaměstnanost. Možná k tomu přispívá ekonomický nárůst v Německu, které je hlavním exportním trhem CZ firem. Tam kde nejsou lidi je opravdu technika - strojírenství, energetika - ale upřímně řečeno, hlavní poptávka je po specializovaných oborech, neznemaná to automaticky, že když jste strojař (ať již SŠ nebo VŠ), tak se o vás poperou. Paradoxně největší nabídka současných volných pozic - měřeno absolutním počtem -je v obchodě, administrativě, zákazniké podpoře atd.“
leoš: „Mají dnešní studenti větší šanci v zahraničí než před 10 lety nebo je to omezeno přísnějšímí pravidly?“
Marek Gavenda: „Ano, mají. Záleží na tom zda se ptáte na studium, stáže nebo zaměstnání po absolutoriu. Minimálně v rámci EU vysoké školy poskytují stejné podmínky studia jako svým vlastním občanům. Co se týče stáží nebo praxe jas asi víte studenti používají programy typu Erasmus atd. - ten mimochodem zatím vyuřilo asi 50 tisíc českých studentů.“
Laura: „Kde hledat pomov v Česku s výjezdem na studia do zahraničí.Existují nějaké podpůrné programy.Jsou speciální adresy na webech na toto téma?“
Marek Gavenda: „Dobrý den. Přiznám se, že v této oblasti nejsem úplně kovaný. POkud se ptáte na studium vysoké školy, zkuste si najít informace o programu Erasmus - nejedná se přímo o studium, ale stáže v zahraničí, ale snad se pak dostanete k dalším informacím. Ale věřím, že existuje lehká cesta najít informaci pár kliky na netu.“
David: „Skončil jsem letos studium na zemědělské škole a nedaří se mi sehnat práci. Na pracovním úřadu moc nabídek na tento obor taky nemají. Jsou nějaké agentury, které by mi mohly pomoct zprostředkovat práci třeba v zahraničí. Umím aktivně anglicky a jsem ochoten odjet prakticky kamkoliv. Děkuji“
Marek Gavenda: „Ano, zemědělské obory jsou v poslední době opravdu v nedobré kondici, takže se Vám nedivím. Agentur je hodně - stačí projet net. Ale prosím pozor - neplaťte nikomu předem za nějaké nejisté nabídky práce, dejte si na to pozor. Přímo nějakou agenturu Vám nyní doporučit nemohu, ale pokud byste měl zájem, pošlete mi o Vás info na gavenda@rpic-vip.cz a od kolegů zjistím, jakou agenturu by Vám doporučili, abyste nenaletěl. Mějte se hezky.“
Veronika: „Dobrý den, letos jsem maturovala na střední knihovnické škole škole, dále studuji sociálně právní VOŠ. Je nějaká možnost najít s těmito obory vůbec uplatnění ať už u nás nebo v zahraničí?“
Marek Gavenda: „Možná byste nevěřila, ale Váš středoškolský obor si na tom v průměru s jinými nevede zase tak špatně - v oboru knihovnictví / publicistika bylo v dubnu 2013 evidováno 53 nezaměstaných středoškoláků, přičemž za poslední 2 roky (2011 a 2012) bylo celkem 432 absolventů - takže nezaměstnaných absolventů je tak cca 12%. Váš navazující Sociálně právní obor je na tom hůře (nemám data za VOŠ, ale u SŠ v tomto oboru je nezaměstnaných přes 500. Většina středoškolských oborů je na tom mnohem hůře. Ale prosím berte mě trošku s rezervou - pracuji se statistikou, o Vašem oboru thot moc nevím. Ale kupříkladu ředitel naší firmy vystudoval Váš primární obor (knihovnictví a informatika) na VŠ :-) Hodně štěstí !“