Chat

akreditovaná dopravní psycholožka

PhDr. Kateřina Kováčová

Záznam chatu ze čtvrtka 8. srpna 2013

Grainsofs: „Četla jste nový tištěný Týden, kt. se týká dopravy?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Dobrý den,s politováním musím sdělit, žejsem nový tištěný Týden nečetla.“

Grainsofs: „člověk od exprezidenta Klause Jakl: "Zrušme cyklistiku. „Kolaři“ čpí potem a po jízdě jim moc vyhládne." Co si o tom myslíte vy?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Cyklistika není špatnou volbou jak v rámci sportu, trávení volného času, tak i v případech, kdy je nutné se dopravit např. do práce. Pochopitelně s patřičnou opatrností, dodržováním dopravních pravidel, včetně používání ochranné cyklisické přilby.“

DAYD: „Může někdo kdo užívá neuroleptika a anxiolitika za volant?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Psychofarmaka a léčiva mívají vliv na psychický stav, psychické funkce (některé léky např. mohou způsobit snížení koncentrace pozornosti, zpomalují reakce na zrakové a sluchové podněty, apod.) U konkrétních preparátů je vhodnější se informovat přímo u Vašeho odborného lékaře - neurologa, psychiatra, prakického lékaře, podle toho, jaké léky užíváte. Ten je nejkompetentnější vyjádřit se k otázce, kterou máte.“

DAYD: „Jsou češi psychicky Ti horší jako řidiči?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Neřekla bych, že řidiči Češi jsou horšími po psychické stránce. Jedná se idividuální záležitost - jsou lidé psychicky odolnější a jsou lidé se sníženou odlností vůči stresu a zátěži.“

DAYD: „Jaká jste přímo vy řidička?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Snažím se být řidičkou, která plně respektuje všechna dopravní pravidla, která jsou stanovena a to i v přpadě nařízené snížené rychlosti prostřednicvím dopravní značky na místech, kde to ridičům nepřipadá důležité např. na rychlostní komunikaci, kde je na určitém kratším úseku nařízena místo 130 rychlost nižší na 50. I já bych měla jít dobrým příkladem, když vyšetřuji vybodované řidiče a snaží se na ně působit směrem k zelpšení jejich přístupu k siliční dopravě a plnění řidičských povnností. Je to o přístupu řidiče a také o jeho svědomitosti.“

DAYD: „Co přesně prosím znamená akreditovaná dopravní psycholožka?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Akreditovaný dopraní psycholog je psycholog, kterému akreditaci udělilo Ministerstvo dopravy ČR na základě splněných zákonem daných podmínek. Jedná se o to, že se musí jednat o psychologa, který má ukončené magisterské studium jednooborové psychologie, následně abolvované postgraduální studium dopravní psychologie na vysoké škole, minimálně tři roky praxe v souvislosti s vyštřováním řidičů, musí používat příslušnou psychologickou metodiku, do které patří přístojové vyšetření. Do vybavení patří také dvě místnosti a čekárna.“

DAYD: „Je dostatek akreditovaných dopravních psycholožek v ČR?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Aktuálně je poměrně dlouhý seznam akreditovaných dopravních psychologů, kteří splnili podmínky. Tento senam stále není konečný, je řada nynějších studentů postgraduálního studia dopravní psychologie, kteří jsou v pořadí, kteří po splnění povinných náležitostí aktuální seznam rozšíří. Na stránkách Ministerstva dopravy ČR je veřejně tento zmíněný seznam uveden. Jsou v něm nejenom jména, ale i adresy jejich sídla, telefony a e-mailové adresy.“

DAYD: „Zaobíráte se celou dopravou - i cyklo, skate, koloběžky atd?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „V rámci praxe bývám oslovena spíš s problematikou řidčů a vyšetřováním jejich psychické způsobilosti k řízení motorových vozidel. Cyklistikou se zabývám z hlediska dopravní výchovy dětí. Do toho spadá i skate a jízda na koloběžce, ale jen souvislosti řešení bezpečnosti dětí při jízdě.“

Agáta + Olinka Vaverkovi: „Poradtě prosím, jak zabavit děti při dlouhé cestě a zda je vhodné cestovat se zvířaty :-)“

PhDr. Kateřina Kováčová: „:-) :-)U dětí při cestování na delší cesty záleží, v jakém věku děti jsou. Starší děti se zabavaví poslechem hudby v mobilech MP3, MP 4 zařízeních, apod. Je výhodou s sebou vzít na cesty notebook či tablet pro pouštění oblíbených filmů, což lze využí i u menších dětí. Pokud se jede na dovolenou přes noc, tak mnohé děti vlivem únavné cesty usnou a převážnou dobu spí. Během jízdy na dolovenou je také možné hrát různé sovní hry, např. slovní fotbal, počítat, kolik projede aut určité barvy nebo značky, poté co si posádka vozidla roděléí, kdo jaké vozidlo bude sledovat a počítat. I pro děti je výhodou, když se během cestování zařadí přestávka na občerstvení a protažení těla, rozcvičení, apod. Dlouhodobé cestování pro zvířátka je velikou zátěží, velkým stresem. Možná lepší je požádat ochotného dobrého známého nebo rodiného příslušníka o hlídání dotyčného zvířátka. :-)“

Mciahl: „Umíte plavat ve vodě (např. plavecký bazén, moře, jezero, rybník, přehrada, zatopený lom)? Jak moc dobře umíte plavat ve vodě ? Jaké např. děláte plavecké chyby (např. nesprávné držení těla při plaveckém způsobu)? Kolikrát přeplavete 50m bazén? Jakým plaveckým způsobem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí? Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima bez pomůcek (plavecké brýle, potápěčská maska, kolíček pro akvabely)? Kolik metrů uplavete pod vodou? Dokážete uplavat pod vodou celý 50m bazén ? Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil (rodiče, na plaveckém kurzu ve školce, na základní škole, ...) ? Kolik Vám bylo let, když jste se naučila plavat ? Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na samovýuku dotyčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ? Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ? Závidí Vám někdo že dokážete ve vodě plavat nebo to dokonce někomu vadí, že plavat umíte ?“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Plavat umím a plavu ráda. Jsem ovšem jen plavcem rekreačním, pro radost z pohybu, ale plavání pouze na hladině. Potápění nepatří k mým zálibám. Nikoho jsem prozatím neměla příležitost učit plavat. Já sama jsem se naučila v poměrně pozdním věku, v deseti letech, sama, vlastní metodou, kterou byla vnitřně poržívaná chuť umět plavat, stejně jako ostatní děti. Mí učitelé plavání nebyli v mých mladších letech, něktré jimi realiované metody byly zdrojem stresu a vedly k silnému odrazení od plavání, což není vhodný směr.“

Ála: „Dobrý den p. Kováčová, k cestvání dopravou patří zajisté i letadlo že, mám vždy velký strach z létání, dopuji se před letem léky na uklidnění ,mám však pocit, že moc nezabírají, co byste mi doporučila Vy, jako aspoň trochu účinnou věc? Vždy 30 dnú před letem mám žaludeční nervozu.Kurzy proti strachu z létání na letišti jsou docela drahé pro normálního člověka. Děkuji za odpověď...“

PhDr. Kateřina Kováčová: „Je pravdou, že se doporučují léky na uklidnění, případně bylinky jako je meduňka, třezalka, apod., což se dá popíjet i během cesty v letadle. Zkuste vyzkoušet byliky. Někdy pomáhá i realizace realaxačních cvičení, spodpůrnými, sebeposilujícími formulkami několik dnů před samotným cestováním letadlem. Pokud cestujete letadlem často, je možná i vhodné pokud se tento problém vyskytuje navštívit odbornou pomoc u psychologa a problém se snažit řešit konstruktivně a dlouhodobě, pomocí psychoterapie.“