Chat

Mgr. Zdeněk Karásek
Záznam chatu ze čtvrtka 4. dubna 2013
Ector: „Jak hodnotíte práci UP v ČR a MPSV?“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Do roku 2011 velmi slušně fungující systém. V posledních dvpou letech problémy spojené s novými informačními systémy. Věřím, že během roku se opět dostanou do formy. Na úřadech práce je spousta poctivých profesionálů a MPSV už asi taky ví, co musí změnit.“
Ector: „CO chybí politice zaměstnanosti v ČR dnes nejvíce?“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Inteligentní programy aktivní politiky zaměstnanosti a kontinuita v jejich užívání. Příklad chybějících nástrojů - nabídka dočasného zaměstnání, ve kterém se nezaměstnaní lidé připraví pro normální trh práce, říká se tomu Labour Pool.“
Kača: „Dobrý den. Syn studuje střední školu strojní v Hradci Králové obor strojírenství a nechce se mu jít na VŠ. Bude mít uplatnění i se sgtřední školou?“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Uplatnění mít bude, když bude dobrý profík v oboru a k tomu aktivní, komunikativní a bude umět alespoň trochu anglicky, případně německy.“
Ector: „Jak jste se stal takovým odborníkem na zaměstnanost?“
Mgr. Zdeněk Karásek: „20 let vlastních zkušeností zaměstnavatele - jako majitel firmy jsem přijímal stovky nových zaměstnanců. Profesně se zabývám problematikou zaměstnanosti a působím v ČR i zahraničí. A je to oblast, kterou pokládám za jednu tz nejdůležitějších, která dává mému životu smysl v prostředí, které je plné nesmyslů:-)“
Josef Broz: „Dory den,mam vyucni list a stejne je problem sehnat praci.Jelikoz skoro kazda firma chce nejmene maturitu.A pokud ta prace je tak za hodne male penize.Podle me je nejlepsi doktori,pravnici,atd.“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Ano i ne. Kvalitní vzdělání je výhodou, ale například vyhlídky zaměstnání pro nové právníky jsou horší než pro kvalitní seřizovače strojů. Záleží tedy v čem jste vyučen a kdy jste se vyučil. Pokud už před časem, je možná doba na obnovení některých dovedností. Podívejte se na www.nsp.cz, najděte si svůj obor a tam uvidíte, co se ve vaší profesi dnes požaduje.“
Ector: „Co si myslíte o DONEZ - docházka nezaměstnaných?“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Určitě je špatné, když lidé pobírají dávky a nemají snahu najít zaměstnání. Ale to se dá řešit inteligentněji a důstojněji než programem DONEZ.“
Ector: „Je v ČR dnes ještě někde tzv. přezaměstnanost?“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Každá firma občas řeši nadbytek zaměstnanců. Obecně je však asi přezaměstnanost spíše v některých zbytečných institucích než ve firmách nebo dobře fungujících úřadech.“
Petra: „Jak se díváte na to,že dnešní zaměstnavatelé zaměstnají dříve člověka s částěčným důchodem,nebo důchodce a většinou nedávají pr.smlouvu,ale jen dohodu.Já sama jsem vyučená a práci v našem regionu najít nemůžu“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Zaměstnavatelé jsou pod tlakem konkurence, takže se snaží přenášet část svých rizik i na zaměstnance. Třeba tím, že jim nabízejí pracovní dobu určitou, různé formy dohod nebo preferují důchodce. Někdy je to pro ně nutnost, někdy vyčuranost.“
Eva: „Pane magistře, by bylo možné poskytnout ten Vámi prezentovaný graf požadavků firem na pracovníky? Děkuji mnohokrát. evahoke@centrum.cz“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Ano, napište mi na karasek@rpic-vip.cz“
Eva: „Dobrý den pane magistře, pracuji na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a právě děláme průzkum, jaké jsou požadavky zaměstnavatelů na naše absolventy. Tento výzkum se provádí jen ve Zlínském kraji. Neprováděli jste podobný průzkum? Děkuji mnohokrát.“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Podobné průzkumy děláme také. Poslední velký asi před třemi lety. V nejbližších měsících se bude realizovat velký průzkum v rámci projektu MŠMT "Kvalita". Můžeme v této věci spolu komunikovat karasek@rpic-vip.cz“
Alena: „Dobrý den, našla jsem si teď vaše stránky,protože syn je nezaměstnaný vysokoškolák, dcera teď maturuje a chystá se na VŠ a navíc pracuji ve školství. Ale na stránkách jsou jen výhledy do roku 2013, což je k ničemu. Navíc mailová adresa chybí. Zajímal by mne výhled kolem roku 2019, kdy dcera dostuduješ...Děkuji Alena“
Mgr. Zdeněk Karásek: „pokud jste z Moravskoslezského kraje, podívejte se na www.msobservator.cz a na rubriku, tuším Profily profesí, s výhledy do roku 2020. Případně mi napište na karasek@rpic-vip.cz. Výhledy pro celou ČR do roku 2015 jsou na www.vupsv.cz, kde je vlevo dole rubrika Prognóza trhu práce. Nic lepšího, pokud jde o prognózy, zatím není k dispozici. Pokoušíme se o změnu, ale jde to ztuha.“
Pavel: „Dobry de, sleduji relaci v dobrem ranu, a zajima mne Vas nazor. Je mi 27 let, jsem vysoskolsky vzdelany v oboru IT, bohuzel v tomto oboru nemuzu najit uplatneni, z duvodu nedostacne praxe nebo prekvalifikovanosti, aspon tak mi toodpovidaji firmy na zivotopisy nebo vyberova rizeni. pri skole a po ni jsem pracoval jako skladnik (VZV pouze vnitrni skoleni bez osvedceni), dnes kdyz se hlasim na pozice skladnika tak mi firmy odpovize nemam opravneni na VZV vlastni (UP mi odmitl zaplatit RK s oduvodnenim ze jsem tam pouze 3 mesice, a ze mozna za pul neboza rok o tom budou uvazovat) nebo mi dokonce do vyjadreni napsali, ze pro novou pobocku v Kromerizi chcteji cloveka ktery zije v KM a 25 km pro dojizdeni je moc, je to diskriminace??“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Ve vaší otázce je jich skryto několik. 1) Pokud jste dobrý "ajťák", tak by s uplatněním neměl být takový problém, záleží na regionu, kde žijete. Možná zkuste změnit bydliště. 2) Problém může být také v tom, jak se "prodáváte" zaměstnavatelům. Motivační dopis, dobře napsaný životopis, vystupování při pohovoru, výběr firem, to vše patří k efektivním technikám hledání zaměstnání. 3) Pokud jste IT vystudoval, ale není to váš "šálek čaje" - viz váš zájem o pozici skladníka - pak zkuste kariérového poradce, se kterým zjistíte, na jaké nové povolání se zaměřit. Nejde-li to přes pracák, zkuste se podívat na www.nsp.cz, případně se obraťte na profesionální kariérové poradce - bude to něco stát.“
Hanka: „Přeji hezký den pane Karásku, byla jsem nezaměstnaná celý rok 2012. Snažila jsem se vzdělávat, pracovala na různých brigádách, ale najít práci na smlouvu bylo opravdu hodně těžké. Nyní mám práci, která mě baví, ovšem je málo placená. Pro zaměstnavatele jsou zaměstnanci drazí a pro zaměstnance jsou platy jen tak ne přežití. Je to začarovaný kruh. Myslíte, že se tento ekonomický problém v budoucnosti zlepší?“
Mgr. Zdeněk Karásek: „Hanko, první úspěch máte - práce, která vás baví. Teď je váš cíl lépe zaplacená práce. Sama nepřijde, to víte. Zkuste se nejdříve rozhlížet uvnitř firmy, zda je šance k postupu pro dobrého zaměstnance, i kdybyste se měla učit nové dovednosti a přijmout větší odpovědnost. Když ne u současné firmy, tak zkuste vytipovat, co jiného byste mohla dělat - podívejte se na www.nsp.cz - a začněte se na takové nové povolání chystat a hledat si ho. Existují také na webu informace o tom, jak jsou lidé ve vaší profesi obvykle placeni a také, jaké jsou v tom rozdíly v jednotlivých regionech. Tuším, že je to na www.istp.cz“