Chat

Mgr.Jan Hrabík
Záznam chatu ze čtvrtka 10. ledna 2013
Milan Capone: „dobrý den trenére, slyšel jsem o Vás, že jste jeden z nejlepších skokanů v ČR. Chtěl bych se zeptat co všechno musim udelat a jaké cviky jsou nejlepší pro to abych také natrénoval lepší výskok? Děkuji mockrát za odpověď.“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, Milane, je to překvapivé, ale též jsem slyšel, že jste nejlepší skokan v ČR! Takže bych to viděl tak, že se sejdeme v sobotu na tréninku, že?:))“
sonax: „Mate sveho favorita v ceske volbe prezidentem 2013 v 1. kole?“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, politickou scénu nesleduji tolik, abych to mohl zodpovědně posoudit, takže to budu konzultovat s klientem, který se v této sféře pohybuje a na jehož názor jsem rozhodnut se spolehnout:)“
sonax: „Napsal jste nekdy nejaky clanek k vasi profesi ci knihu, brozuru?“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, žádný oficiální článek, pokud nepočítám PR články a texty pro spolupracující subjekty, jsem nenapsal. Co se týče tématu, tak bych mohl zmínit skripta pro trenéry fitness na kurzu, který vedu. S články je problém s mým perfekcionismem, ale asi je čas začít, když ut jsem tady, co?:)“
sonax: „Jak často chodíte Vy sám cvičit do fitness?“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, vzhledem, že dělám i jiné sporty, tak se to dost různí. Pokud budu uvažovat o období přípravy v posilovně, tak 5tkrát týdně:)“
AZB: „Kteremu sportu jste se venoval, venujete aktivne?“
Mgr.Jan Hrabík: „Profiloval bych se jako basketbalista, aktuálně začínáme s projektem pro streetball. Jinak, i v rámci VŠ bylo sportů více:) Poslední rok jsem začal s mma, resp. spíše grapplingem pod vedením Andrého Reinderse a jsem nadšen z komplexnosti tohoto sportu:)“
AZB: „Doktorát si neděláte?“
Mgr.Jan Hrabík: „Slíbil jsem si sám sobě (nejen:), že letos se hlásim, takže teď to slibuji i Vám:)“
MZM: „Kolik v současnosti školíte trenérů?“
Mgr.Jan Hrabík: „Teď v sobotu, myslím, deset:) Kurzy vedu v rámci Dexter Academy, kde je postupně vylepšujeme. O moc víc studentů najednou školit nejde, protože pak efektivita kurzu klesá. Plánem je vypisovat termíny dvakrát ročně, kurzy jsou půlroční s navýšenou hodinovou dotací. Tímto aktuálním inovaným kurzem bysme měli celý koncept dotvořit - a pak, v případě zájmu se bude paralelně vypisovat kurzů více:)“
MZM: „Kde jsou celosvětově - nejlepší "fitka"?“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, těžko říci. Z pohledu kulturistů to bude nejspíš USA, kde trénují profíci a každý by chtěl cvičit tam, kde oni. Jinak vždy záleží na zaměření fitka, resp. samotného sportovce. Takže pokud Vám jde jen o samotné cvičení, resp. vybavení, tak pro Vás může být nejlepší fitko na světě i v ČR:)“
MZM: „Které bylo první "fitko" v naší zemi?“
Mgr.Jan Hrabík: „Tak to vůbec netuším:))) Takže jestli je to pro Vás důležité, tak bych zkusil internet. Z mého pohledu první fitko, podobné dnešním, mohlo vzniknout při nějakém atletickém/vzpěračském oddíle. A předtím nejspíš Sokol a vojsko.“
Jarda: „Dobrý den, potřeboval bych poradit. Po pul roce posilování jsem nabral 5kg kvalitní svalové hmoty a teď mě čeká 4 měsíční příprava na maratonský běh. Co bych měl svému tělu dopřát, abych nepřišel o pracně nabranou svalovou hmotu. Mám do přípravy zařadit i 1x týdně objemový trénink na vrchní partie a třeba nějaké potravinové doplňky. Mockrát děkuji za radu a přeji hezký den.“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, jak jste sám naznačil, tak vytrvalostní trénink se s objemovým dost bije, nicméně předpokládám, že nejste profi maratonec, protože jinak je samozřejmě přílišná svalová hmota na horní části těla na škodu (ten problém měl krom Vás i např. Armstrong:) Takže moje rada - sledovat reakce těla na trénink, suplementovat základními doplňky s důrazem na amino/bcaa a dostatečně odpočívat. Trénink na vršek klidně zařaďte, ale pravděpodobně Vám to přidá pár minut na běžeckém výkonu. Tělo se vždy přizpůsobuje tréninku, takže si, do jisté míry, stejně budete muset vybrat:)“
lea: „DOBRÉ RANO,JSEM 67-LETÁ ŽENA S NADVÁHOU CCA 7KG,BÝVALA JSEM ŠTÍHLÁ,SPORTOVALA JSEM,NEDAŘÍ SE MI HUBNOUT,PŘESTO,ŽE SE NEPŘEJÍDÁM,CVIČÍM,PROVOZUJI NORDING WALKING.JE NĚJAKÁ RADA,JAK NA TO?děkuji“
Mgr.Jan Hrabík: „Těžko odsud posoudit. Z Vašeho popisu se zdá, že děláte vše dobře. Určitě nebude chybou soustředit se na jednotný denní režim a odpočinek. Vaším cílem by mělo být, aby jediným stresem pro tělo bylo cvičení - pak reaguje nejlépe. Pokud však nic nefunguje, tak můžu jen doporučit trenéra / výživového poradce:)“
Jana S.: „Dobré ráno,chtěla bych se zeptat,začala jsem doma jezdit na rotopedu každý den ráno před snídaní(mezi osmou devátou)Mám malé dítě a jedině po ránu mě nechá cvičit.Je to vhodné?Nebo je lepší pro tělo cvičit odpoledne.Děkuji za odpověď.Jana“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, nejdřív Vás chválím za přístup, asi to není jednoduché:) Pokud Vám to vyhovuje, tak klidně cvičte ráno. Já osobně bych se před tím nasnídal, nebo přijal nějakou formu energie. Je to sice k diskuzi, ale já zastávám názor, že cvičit náročně na lačno není přirozené.“
Honza: „Jsi strasne sexy, muzu te pozvat na rande? :)))“
Mgr.Jan Hrabík: „Hehehe, přijď na trénink spíš :)))“
Tereza: „Je mi 16 let výšku mám 165cm a vážím 65 kilo? Je to normální váha?“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, dovolím si tvrdit, že ano. Nejlepší analýzou je vždy zrcadlo, ale je třeba brát v úvahu přirozenost Vašeho těla a "Vaší" váhu. A ve Vašem případě především věk. Pokud žijete zdravě a výsledkem je tato váha, tak je to přirozené. Ale určitě můžete kontaktovat nějakého trenéra, či poradce v oblasti výživy, který Vám může pomoci objevit případné nedostatky ve Vašem režimu:)“
Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak intenzivně mohu sportovat když kojím? A hlavně jak jíst...když chci zhubnout můžu pečivo? nebo jen nejíst to co kvasilo? děkuji“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, po pravdě z hlavy Vám to neřeknu, ale internet stoprocentně ano, případně mě kontaktujte mimo pořad, abych to napravil:) Obecně by aktivita při kojení neměla být příliš náročná ve smyslu anaerobního tréninku, resp. nutnosti řešit laktát. Tedy mírná aktivita, klidně déle trvající. Takové tlačení kočárku do kopce je paráda (aktuálně absolvuji též:). Co se týče jídla, tak platí obecná pravidla - pestrost a pravidelnost. Pokud to spojíte s pohybem, mělo by to fungovat. V rámci toho ještě třeba zdůraznit, že obsahem tréninku by měly určitě být cvičení, která řeší problémy vzniklé těhotenstvím - abyste to tělo mohla vůbec více zatěžovat:)“
RM: „Dobrý den. Jak jste spokojen s úrovní studentů fitness kurzů?“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, vzhledem k tomu, že oficiální požadavek na kurz je 150 hodin a samotné kurzy (doufám, že se mýlím) nikdo nekontroluje a že ten kurz je možno absolvovat i např. za 3 týdny, a kolikrát seženete celý kurz třeba za 3000, tak je evidentní, jak se to odráží na úrovni studentů. Podmínkami jsou otevřeny každému, takže pravděpodobnost říká, že úroveň nemůže být vysoká. Problém je, že ani opravdu kvalitní student prostě není schopný nasát během 15cti dní látku, která se na VŠ studuje několik let. Takže odpověď - úroveň studentů (potenciál) se různí, ale systém jim neumožní se to pořádně naučit. Bohužel.“
petra: „Dobrý den, chci začít chodit do fitka a chtěla bych poradit jaké stroje jsou nejúčinější na zhubnutí stehen.“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, stroje uvažujte jako pomocníky k posilování. Lokální hubnutí je diskutovaná věc, ale lze se spíš bavit o zpevnění, dejme tomu zvýšení tonu. Nicméně hubnutí samotné je otázkou příjmu a výdeje energie, takže pokud začnete cvičit a správně poskládáte trénink, tak zhubnutí přijde s použitím v podstatě jakýchkoli strojů/cviků.“
Jana: „Dobrý den, co byste doporučil mamince, která je doma s jedním úplně malým a jedním tříletým dítětem, jak může cvičit doma? Je možné doma nějak mírně posilovat? Když není čas jít do fitka? A jak se přemluvit a nedojídat po dětech? Děkuji.“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, sežeňte trenéra, který Vám přijde ukázat, co by bylo vhodné, určitě doma cvičit jde - je to spíš o vlastní sebekázni. Dejte tomu režim, sežeňte si 3x týdně hlídání a když přijde, tak cvičte. Jak nedojídat po dětech? Hmmm ze všech variant mě napadá buď a) hodně cvičte a dojídejte si, b) prostě to nejezte, máte na to!:)))“
Bessie: „Dobrý den pane Hrabíku, mohl by jste mi poradit prosím nějaké cviky na břišní svaly a zpevnění hýždí? Nebo nějaké,které jsou tak nejvíc účinné?“
Mgr.Jan Hrabík: „Dobrý den, ideální cviky pro tělo.. je to komplexní pohyb. Předpokladem pro něj je pak funkčnost a pohyblivost. Důležité je si uvědomit, že jedna věc je zvětšování svalů, na to v podstatě fungují všechny cviky - když jsou prováděny správně a druhá věc je redukce tuku - pak to vypadá pevně, když v té oblasti neni tuk a ty svaly jsou používány a důsledně ve větším napětí:)“