Chat

Rudolf Švaříček
Záznam chatu z pondělí 23. července 2012
dddok: „Znáte vtipnou píseň cimrmanovskou - Daleká cysta?“
Rudolf Švaříček: „Zbožňuji všechny Cimrmany. Na cestach využíváme hlavně jejich slavnou severskou píseň do nepohody...“
Glass Inferno: „Zajímá Vás politické dění?“
Rudolf Švaříček: „Jsem silný patriot, dění u nás je podstatné nejen pro zajímavé budoucno. Současná politická scéna je však bohužel spíše hořkým a smutným divadlem“
Glass Inferno: „Měl jste chuť toho někdy nechat - cestování?“
Rudolf Švaříček: „V podlední době mě připadá, že mne cestování baví tak jako nikdy“
Babel: „Jste ozbrojen a nějaké bojové umění ovládáte?“
Rudolf Švaříček: „Jsem pacifista a zbraně jsou mi cizi“
Babel: „Zajímají Vás jiní cestovatelé - Tatraplanem po Africe, Tatra kolem světa...?“
Rudolf Švaříček: „Největším vzorem je určitě Tatra slavné dvojice J.Hanzelka - M.Zikmund. Oni jsou pro mne skuteční guru, jednoznačně ti největší vzorové“
Babel: „Cestujete sám, nebo nikoliv?“
Rudolf Švaříček: „Na cestách jsem dost často v roli průvodce, jelikož jsme si před 15 lety založili CK LIVINGSTONE. Ale samota mi na cestách vůbec nevadí, velkou řadu měsíců jsem prožil solo a nebylo to vůbec špatné“
Adéla: „Jak jste jazykově vybaven na cesty?“
Rudolf Švaříček: „Za dlouhá léta v Indonésii a na Nové Guineji jsem se naučil snad "hovořitelně" místní jazyk bahasa. V každé zemi se vždy snažím prokousat alespoň základy místního jazyka“
Adéla: „Jaká byla vaše první daleká cesta?“
Rudolf Švaříček: „První naše mezinárodní expedice byla ještě před sametovou revolu na severní polár. Tehdy jsme vyráželi čtyří Češi a dva Rusové, naše polární sáně táhla smečka devíti psů“
V.: „Byl jste i v Africe?“
Rudolf Švaříček: „První moji výpravou na černý koninent byla expedice Živá Afrika v roce 1994, trvla 8 měsíců. Náš speciál Tatry je nyní v muzeu Tatry hned vedle tatrovky H+Z. Z Afriky se stala následně celoživotní láska, každoročně se na zajímavý jih vracím. S naši CK Livinstone jsme právě v Africe asi nejkomplexnější, právě sem pořádáme největší počet akcí a expedic“
jiří: „Chtěl bych se zeptat,kdy výjde nebo jestli vyšlo pokračování knihy Past na rovníku aneb tajemná indonézie II od Zikmunda a Hanzelky. A jestli pana Zikmunda dále navštěvujete.A kam se hodláte podívat dál? Hodně štěstí při dalších cestách po světě vám přeje Jiří“
Rudolf Švaříček: „Miroslav Zikmund je pro mne nadále největší guru, úžasný vzor a snad i zásadní životní přítel. Navštěvuji jej vždy při svých návratech do české kotliny. "Rozpracováno mám nyní několik knih, věřím, že i pokračování Pasti na rovníku skončí mezi těmi dokončenými. Zítra odlétám do Nepálu a Tibetu. In šalah, jak říká Miroslav Zikmund“
Lenka: „Expedice si financujete sami nebo máte podporu sponzorů? Jak je těžké dnes shánět sponzory?“
Rudolf Švaříček: „Každá akce je jiná. Absolvoval jsem i časově dlouhé expedice - Hedvábná stezka trvala půl roku, Marco Polo dokonce rok a půl, následná Živá Afrika osm měsíců. V devadesátých letech bylo shánění sponzorů jiné, v mnohém určitě jednodušší. Od roku 95 mi cestování výrazně zjednodušili založení vlastní CK Livingstone.“
Pavel Kolnik: „Znáte cestovatele - chodce - Juraja Puciho?“
Rudolf Švaříček: „Neznám. Je-li to zajímavý člověk, určitě se s ním rád seznámím“
Lenka: „Věříte v "boha"? Co pro Vás v této souvislosti znamenají setkání s JSD?“
Rudolf Švaříček: „Setkání s Jeho Svatostí dalajlamou je pro mne pokaždé životním zážitkem. Zaplať Pánbů, že se tyto výjimečné okamžiky příjemně množí. I letos bychom se měli opět v Indii setkat. JSD je pro mne určitě nejzajímavější světovou osobností. Víra v boha se ve mně vyvíjí. V mládí jsem zpíval v kostelním sboru, ministroval... Činnost misionářů mne však "bohům" hodně vzdálila“