Chat

odborník na cestovní pojištění

Vlastimil Divoký

Záznam chatu z pátku 13. července 2012

sonax: „Jaký je rozdíl mezi cest. pojištěním a cest. připojištěním?“

Vlastimil Divoký: „Základní cestovní pojištění obsahuje asistenční služby, pojištění nákladů na léčbu a hospitalitaci a většinou i pojištění odpovědnosti a stornas (zrušení zájezdu). Připojištěními si můžete dokoupit vyleošení pro provozování rizikových sportů (potápění, rafting apod.), golfové aktivity, cyklistické vybavení, pojištění domácích mazlíčků apod.“

sonax: „Co lze vsechno pojistit pri cestovani?“

Vlastimil Divoký: „V podstatě všechno, až na nekteré skutečně velmi rizikové sportovní aktivity jako např. paragliding. Důraz je ale třeba klást především na pojištění asistenčních služeb, což je v podstatě ta hlavn služba, kterou enní člověk schopen si v zahraničí zajistit sám, i když vládne nějakým světovým jazykem.“

sonax: „Co pojisteni -pokud jsem Cech - a chci se pojistit na cestu u zahranicnich pojistoven?“

Vlastimil Divoký: „Pro tohle řešení vlastně není důvod, protože v Česku fungující pojišťovny umí nabídnout vesměs všechno, co ty zahraniční. Navíc u těch zahraničních by to bylo téměř jistě dražší a také to může být problematické z pohledu zákona.“

sonax: „Je to dnes dobry kseft pro pojistovny - cestovni pojisteni?“

Vlastimil Divoký: „Těžko říct, lze se podívat na hospodářské výsledky jednotlivých pojišťiven. Jako u všech ostatních druhů pojištění jsou i u cestovního rizika, která jsou ziskovější a jiná, která jsou na "černou nulu" nebo ještě pod ní.“

den: „Jste odbornik na cest. pojisteni - jak se pojistujete vy sam?“

Vlastimil Divoký: „Využívám celoroční cestovní pojištění MultiTrip naší (Evropská Cestovní Pojišťovna). Je to totiž velmi pohodlné, protože člověk je pojištěn celých 365 dnů na každou - i neplánovanou cestu. Rodinné pojištění ale samozřejmě umožňuje, aby jednotlivé čloenové rodiny cestovali i samostatně a pořád jsou pojištěni. Navíc, pokud člověk/rodina cestuje do zahraničí alespoň dvakrát ročně, vyplatí se celoroční pojištění víc než několik samostatných krátkodobých pojištění.“

Jarmila Vancatova: „Dobry den, nyni jsem v 6.mesici tehotenstvi a rada bych vycestovala do zahranici. Do ktereho mesice tehotenstvi pojistujete?“

Vlastimil Divoký: „Evropská Cestovní Pojišťovna umožňuje jako jediná nastávajícím maminkám pojistit se na cesty až do konce sedmého měsíce těhotenství.“

Zuzana P: „Dobré ráno, kolik stojí to celoroční pojištění o kterém jste mluvil?“

Vlastimil Divoký: „Celoroční pojištění se dá pořídit od 2990 Kč pro jednotlivce nebo od 3990 Kč pro rodinu, což jsou v případě Evropské Cestovní Pojišťovny dva dosplělí a až tři děti do 18 let. I těchto celorčních pojištění je ale více druhů (Evropa vs. svět), takže je dobré se podívat např. na www.evropska.cz na více informací.“

plk: „Z jaké jste pojišťovny?“

Vlastimil Divoký: „Z Evropské Cestovní Pojišťovny, i po 20 letech stále jediného specialisty na cestovní pojištění v ČR.“

Macek: „Jaká pojišťovna nabízí to celoroční pojištění“

Vlastimil Divoký: „Celoroční pojištění je dnes v nabídce většiny českých pojišťoven, ale určitě je dobré se podívat na podmínky toho našeho na www.evropska.cz.“

Božena: „Celoroční pojištění se dá uzavřít jen pro jednotlivce nebo i pro rodiny?“

Vlastimil Divoký: „Obě varianty jsou možné, ale rodinné je pochopitelně výrazně výhodnější. V Evropské nabízíme také specilání cenu pojištění pro páry, tj. rodiny, které ještě nemají děti.“

zdenda: „můžu se o vás pojistit přes internet?“

Vlastimil Divoký: „Samozřejmě, stačí jít na www.evropska.cz a tam už je připravena jednoduchý intuitivní aplikace pro pojištění online. K dispozici máme také řešení pro mobilní telefony, které naběhne automaticky, pokud si stránky Evropské prohlížíte z mobilního zařízení.“

hanička: „Proč mi nesačí kartička zdravotní pojšťovny, když je evropská?“

Vlastimil Divoký: „Kartička zdravotní pojišťovny má bohužel řadu omezení, které si lidé většinou neuvědomují. Za prvé platí pouze ve státem provozovaných lékařských zařízeních, kde je často diskutabilní úroveň lékařské péče a také často nebývají v turistických lokalitách. Za druhé - na základě této kartičky nedostanete žádnou asistenční službu, takže si při problémech úplně všechno v zahraničí musíte zařídit a vytelefonovat sami. A to je problém, protože kromě jazykové bariéry člověk hlavně neví, na koho a proč se obracet. A poslední nevýhodou spoléhání se na kartičku zdravotního pojištění jsou spoluúčasti, které musíte za lékařské ošetření, léky nebo pobyt v nemocnici platit.“

Dana: „Dobre rano, slysela jsem, ze osetreni v zahranici si museli pojistenci zaplatit sami a az po prijezdu domu jim pojistovna tuto castku refundovala. Je toto bezna praxe pri pojisteni lecebnych nakladu v zahranici? Dekuji.“

Vlastimil Divoký: „Ano, u drobných ošetření a nákupu léků je to běžné. Důležité je schovat si všechny účty a lékařské zprávy, aby pak pojišťovna mohla klientovi tyto náklady proplatit. Pokud se ale jedná o náročnější zákroky, které už vyžadují pobyt v nemocnici (hospitalizaci), napojení na přístroje nebo operační zákrok, řeší se to jinak. Kontaktujete asistenční služby pojišťovny a tak pak dané nemocnici dá potvrzení, že zaplatí náklady na Vaše ošetření. Platby pak běží přímo mezi cestovní pojišťovnou a nemocnicí.“

kulička: „Kolik mě bude stát běžné pojištění na den? Jsou nějaké slevy na děti?“

Vlastimil Divoký: „V případě Evropské Cestovní startují ceny u 2O Kč na osobu a den. Pojištění se dá u některých pojišťoven sehnat i levněji, ale velmi pečlivě se podívejte, jaká obsahuje rizika a jaké limity, především na tzv. léčebné výlohy a asistenci.“

vrt55: „Kolik stojí to pojištění na celý rok?“

Vlastimil Divoký: „Na příklad ve spolupráci s CK Fischer nabízíme celoroční cestovní pojištění MultiPack, které stojí pro jednotlivce 2990 Kč a pro rodinu jen 3990 Kč. Naší valjkovou lodí je celoroční pojištění MultiPack, o němž se můžete dozvědět více na www.evropska.cz.“

walli: „Když se chci v Egyptě potápět,musím mít speciální pojištění?“

Vlastimil Divoký: „Ano, u všech pojišťoven včetně Evropské Cestovní je třeba si potápění připojistit.“

Lída: „Nejste z Evropské pojišťovny?“

Vlastimil Divoký: „Ano:-)“

Macek: „Proč nejsou vidět odpvědi?“

Vlastimil Divoký: „Začal jsem odpovídat až později, už by mělo být všechno v pořádku.“

Dana: „Dobry den,chtela chtela jsem se zeptat jestli je lepsi uzavrit ces.pojisteni u zdravotni pojistovny u ktere jsme registrovani nebo treba u nejake banky nebo je to jedno.Jsou mezi nimi i nejake velke cennove rozdily?Dekuji“

Vlastimil Divoký: „Zdravotní pojišťovna Vám většinou nabídne CENOVĚ výhodné cestovní pojištění, ale nemusí být dostatečně kvalitní, tj. nemusí Vám stačit jeho limity, pokud se něco v zahraničí stane. Vzhledem k tomu, že se i u Evropské Cestovní jako jediného specialisty na cestovní pojištění bavíme o velmi nízkých částkách za pojištění, je zbytečné riskovat, že si kupujete "osekané" pojištění. Vím, že to právě ode mě nemusí znít upřímně, ale opravdu doporučuji se obracet na běžné (nikoli zdravotní) pojišťovny nabízející cestovní pojištění. A mezi nimi samozřejmě na jediného specialistu - Evropskou Cestovní:-)“

Lucie: „Je možné nahlásit škodu z dovolené přes internet ?!“

Vlastimil Divoký: „Ano, je to možné. Například Evropská má na webu www.evropska.cz online aplikaci, kde můžete pojistnou událost jednoduše nahlásit a vložit i všechny potřebné přílohy (účty, lékařské zprávy apod.). V těchto dnech ji ještě vylepšujeme. Během 4 jednoduchých kroků nahlásíte - klidně ještě v době, kdy jset v cizině - co se Vám stalo. Celý proces je velmi intuitivní a je doplněn jednoduchými nápovědami, díky nimž to zvládne opravdu každý. Takže ani senioři nemusejí mít obavu, že by hlášení škody přes inzernet nezvládli. Kromě tohoto preferovaného způsobu lze samozřejěm škodu hlásit i telefonicky, poštou nebo soobně v sídle Evropské Cestovní.“

Jirka: „Prosim vas, co matete divaky? Vzdyt nahrady skody zpusobene z provozu vozidel jsou uzakonene, takze proc bych si to mel zjistovat, zda to ma cestovka pojistene?Mj. to je problem dopravce.Nemusim se prece zajimat, zda jsou pripojistena sadadla. Na nahradu mam narok z povinneho pojisteni provozu vozidla. Nezlobte se, ale vyjadril jste se chybne.“

Vlastimil Divoký: „Máte pravdu, pojištění odpovědnosti je ze zákona povinné. Šlo mi ale pojištění úrazu na sedadlech, které povinné není a spousta dopravců ho kvůli úspoře nákladů nemá. Pokud ho ale dopravce uzavřeno má, je to další způsob, jak dostat za způsobenou újmu náhradu. V žádném případě ale nenahrazuje funkci cestovního pojištění. Pokud to z mého vyjádření vyznělo jinak, nebyl to úmysl.“

zrzek: „Jakou byste mi doporučil cestovní pojišťovnu?“

Vlastimil Divoký: „Určitě je dobré se podívat na více nabídek a zkusit si je porvnat, což často není jednoduché. Doporučuji si ale nejdříve udělat si na www.evropska.cz obrázek o tom, jaké parametry má pojištění od nás (i když to zní účelově), protože my jsme na cestovní pojištění jediný specialista v ČR, takže opravdu víme, jak má kvalitní pojištění vypadat:-) Zkrátka je dobré začít u toho nejlepšího a pak se podívat na ostatní, jestli jste připraven/-a dělat kompromisy.“

Petra: „kde je Ondřej Sokol a Zuzana Stivínová?“

Vlastimil Divoký: „Už jsou tady, ale to asi vidíte:-)“

Bibi: „Mám dvě děti, 10 a 15, jaké pojištění byste mi doporučil?“

Vlastimil Divoký: „Jednoznačně rodinné, protože bude v každém případě nejvýhodnější. Až do 18 let věku (alespoň v případě Evropské Cestovní) mohou být děti cestovně pojištěny v rámci rodinného tarifu. Speciálně u rodin je ale dobré zvážít celoroční pojištění, které jsem už zmiňoval, kde má člověk an celých 365 dnů vystaráno. A je ejdno, zda jedete všichni společně k moři, na lyže, rodiče na nákupy do Německa, děti se školou do Rakouska ... Prostě máte vyřešeny i neplánované cestya a když cestujete více než dvakrát ročně do zahraničí, mělo by to být i cenově výhodnější.“

Karel: „Hraju golf, máte pojištění pro golfisty a co zahrnuje?“

Vlastimil Divoký: „Ano, samozřejmě máme, protože po tomto typu připojištění je stále větší zájem. Zahrnuje pojištění golfového vybavení, náklady na nájem náhradního vybavení, stornované green fees, hole in one a případnou škodu, kterou při hře způsobíte.“

Luky: „Jakým zemím je teď podle Vás lepší se vyhnout?“

Vlastimil Divoký: „Aktuální seznam zemí se zvýšeným bezpečnostním rizikem můžete najít na našem webu www.evropska.cz. Často ale nejde o celé země, ale jen o jejich dílčí části, ale i tento detail na našem webu najdete. Pokud jde o zdravotní rizika, je z tradičních letních destinací nerizikovější Egypt. Tam vinou nekvalitní vody řádí zažívací potíže (faraonova nemoc) a lékařská péče v neprověřených zařízenách je diskutabilní. Lidé z Evropské Cestovní proto každý rok jezdí do jednotlivých zemí, aby prověřovali úroveň lékařské péče a domlouvali také ceny jednoltivých lékařských zákroků.“

Milan: „Můžu si uzařít pojštění i ze zahraničí, když zapomenu?“

Vlastimil Divoký: „Obecně to možné je a některé pojišťovny to nabízejí. Je ale třeba počítat s tím, že případné dokazování toho, že se Vám pojistná událost stala až po uzavření cestovního pojištění, může být složitější. Proto jednoznačně doporučuji uzavřít (zaplatit) cestovní pojištění dříve, než překročíte hranice.“

Miky: „Musím k Vám do pojšťovny, nebo jde vše dělat přes internet?“

Vlastimil Divoký: „Pokud chcete, můžete, ale samozřejmě nabízíme i jednoduchou možnost sjednání cestovního pojištění přes internet nebo přes mobil. Stačí se podívat na www.evropska.cz.“

danuš: „Chceme jet na dovolenou i se psem, jak je to v cizině s veterinárním ošetřením?“

Vlastimil Divoký: „Domácí mazlíčky - většiniou psy a kočky - si lze pochopitelně na cesty také pojistit. Funguje to pak obdobně jako u lidí, tj. hradíme náklady na potřebnou veterinární péči v zahraničí a také případné škody, které mazlíček způsobí někomu jinému na zdraví nebo na majetku.“

Jirka: „Ja se u vás dá platit, když si uzavřu pojištění online?“

Vlastimil Divoký: „Standardními platebními kartami s povolením online plateb. Využíváme platební bránu České spořitelny.“

jana: „Dobry den ,prosim o radu a upresneni syn ma cukrovku 8 let a je mu 15 jezdime k mori s tim ,ze kdyby byl hospitalizovany a dostal kapacku tak si tuto hospitalizaci hradime celou,protoze to muze byt brano ,ze to je potreba k jeho stavu a na to se pry pojisteni nevztahuje?Cukrovka je nepojistitelna. dekuji“

Vlastimil Divoký: „Ano, je pravděpodobné, že by to hrazeno bát nemuselo, protože je to (chronický) zdravotní stav, s nímž Váš syn do zahraničí už cestoval. Bohužel ale nejsem schopen Vám odpovědět úplně pesně, protože z hlavy neznám všechny detaily pojistných podmínek.“

kiki: „Jste sympaťák, určitě si uzavřu pojištění u vaší pojišťovny :O)“

Vlastimil Divoký: „Děkuji:-)“

Jenda: „Jedem na dovolenou i se 70ti letou babičkou, jak je to s pojištěním důchodců? Hraje roli věk?“

Vlastimil Divoký: „K seniorům přistupuje většina pojišťoven specificky, protože je u nich vyšší pravděpodobnost zdravotních komplikací a potřeby lékařské péče. V Evropské Cestovní máme takovýto přístup k lidem od 70 let. Po dosažení tohoto věku jim ale i tak umíme nabídnout cestovní pojištění, jen je z výše uvedených důvodů za vyšší cenu.“

Andy: „Co mám dělat, když se mi na dovolené něco stane? Obrátit se na delegáta?“

Vlastimil Divoký: „Většinou to pomůže, pokud jsou delegátí CK správně proškoleni, což třeba v Evropské pravidelně děláme. Spolupracujeme se 7 z 10 největších cestovních kanceláří, takže je důležité, abychom delegáti proškolovali pravidelně. Ideálním žešením, které platí při cestě s CK i individuálně ale je kontaktovat cestovní pojišťovnu, resp. její asistenční službu. Každý, kdo si uzavře cestovní pojištění, dostane malou kartičku, an níž má právě telefonní číslo na asistenční službu své pojišťovny. A tam už Vám správnw poradí, co přesně dělat a naopak co určitě nedělat. V některých zemích, například v Egyptě, je doslova riskatní se obrátit jen na hotelového lékaře, který Vás pak může doporučit nějakému nekvalitnímu lékaři.“

slávek: „Jaký typ pojištění doporučujete pro běžnou dovolenou?“

Vlastimil Divoký: „Pro běžnou letní dovolenou stačí běžné pojištění bez připojištění(např. u Evropské je to SunLight), kde by ale limit pro léčebné výlohy měl být minimálně 1,5 mil. Kč pro Evropské cesty a 3 mil. Kč pro cestování po světě. Pokud ale kupujete zájezd s delším předstihem, doporučuji pořídit si i připojištění storna, tj. případného zrušení zájazdu. Obzvláště u rodin s dětmi je tohle velmi praktická záležitost.“

Nela: „Je cenově výhodnější uzavřít si pojištění přes internet?“

Vlastimil Divoký: „Ano, ve většině případ to tak je. Někdy ale můžete nejlepší nabídku dostat od cestovní kanceláře ve chvíli, kdy si u ní kupujete zájezd. Pojišťovny včetně Evropské Cestovní s nimi totiž mají nastaveny spolupráci za velmi výhodných pdmínek.“

šimi: „Je pojištění do USA dražší než po Evropě?“

Vlastimil Divoký: „Ano, a nejen do USA ale i do dalších zaoceánksých zemí, protože lékařská péče je tam velmi nákladná. Pojišťovny tak dělí svá cestovní pojištění primárně na dva druhy - po Evropě (včetně Turecka a Egypta)a po zbytku světa.“