Chat

organizátor Mistrovství ČR v Cashflow 101

David Rektorys

Záznam chatu ze čtvrtka 20. října 2011

Helena: „Prosím Vás jak můžete říct, že lidi plýtvají svým časem na dovolenou, copak jsme roboti? K dobré práci patří regenerace tela i odpočinek.Vám to zatím dovoluje věk a zdraví.“

David Rektorys: „Vážená Heleno, odpočinek a dovolená je určitě důležitá. Problém je v tom, když si na dovolenou člověk půjčuje - nejenže si vytváříte finanční problémy do budoucna, ale plýtváte svým časem, během kterého byste mohla tvořit vedlejší příjmy. My doporučujeme, aby si lidé na dovolenou spořili a jestliže na ni nemají, tak by si ji měli dát jako motivaci k vydělání dalších peněz. děkuji za otázku a přeji Vám mnoho finančních úspěchů, David Rektorys“

brain killing brain: „Kdo vymyslel mistrovstvi v Cashflow a kde vsude na svete se porada?“

David Rektorys: „Tvůrce této unikátní hry je Robert Kiyosaki a ve světě se kromě Jižní Korei paradoxně zatím nepořádá. V České republice se všechny informace o Mistrovství dozvíte na webových stránkách www.cashflowmistrovstvi.cz“

brain killing brain: „Co vše obnáší dělat organizátora Mistr. CR v Cashwlof stojedna?“

David Rektorys: „Je to velmi zajímavá a vzrušující práce - největší odměna je pomáhání lidem s jejich finančními záležitostmi :-)“

brain killing brain: „Jak dobře se na mistrovství, kt. děláte shánějí sponzoři, mediální partneři? A kolikáte to bude mistrovství v tomto oboru v Cesku?“

David Rektorys: „To je zajímavá otázka - partneři jsou pro naši neziskovou akci samozřejmě naprosto klíčoví. Seznam partnerů najdete na webových stránkách www.cashflowmistrovstvi.cz. Jedná se nyní o již třetí ročník Mistrovství ČR v Cashflow 101.“

Anverpy: „Co je Cashflow 101?“

David Rektorys: „Cashflow 101 je stolní společenská hra, která jednoduše vysvětluje základy finanční gramotnosti a investování. Více najdete na webových stránkách http://www.cashflowmistrovstvi.cz/o-hre-cashflow-101“

Necrosanct: „Jak jste se vy dostal k organizátorství Mistrovství ČR v Cashwlof 101?“

David Rektorys: „Haha jako slepý k houslím :-) Naše studentská organizace na VŠE hledala způsob, jak jednoduše lidem vysvětlit, že zadlužování je hloupé a nebezpečné. Stolní hra kombinuje efektivní vysvětlení se zábavnou formou, takže jsme oslovili licencora a vyjednali si možnost Mistrovství ČR v Cashflow 101 pořádat.“

Helena: „Mám dotaz, jakou máte představu, že střední živnostník má průměrný měsíční příjem.“

David Rektorys: „Heleno, odpověď na Vaši otázku se bohužel nedá zobecnit - průměrný živnostník v Praze v oblasti počítačových technologií vydělává rozhodně více, než jeho kolegové v ostatních částech České republiky, kteří podnikají v jiných oblastech.“

Burešová: „Dobré ráno, poprosila bych zopakovat název knihy, kterou jste věnoval do soutěže ( pro ženy?), je v běžné prodejní síti? Děkuji“

David Rektorys: „Vážená paní Burešová, je to kniha "Bohatá žena" od autorky Kim Kiyosaki a samozřejmě se dá sehnat jak v knihkupectví, tak na internetu.“

Martin Říha: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat kde se soutěž pořádá a kdo se může zůčestnit a nechystá někdo překlad této on-line hry na internetu?“

David Rektorys: „Dobrý den Martine, Mistrovství ČR v Cashflow 101 se uskuteční tuto sobotu 22.října od 10 hodin na Vysoké škole ekonomické v Praze (adresa Náměstí W. Churchilla 4, Praha 3). Více informací včetně registrace na webových stránkách www.cashflowmistrovstvi.cz. mějte se krásně“

Heby: „Zkouším investovat do divi akcií ... zatím se mi to vyplácí ... . Na co si mám podle Vás dát největší pozor - kde může číhat nebezpečí .. sleduju vši dividend a kondici podniků v jejich čtvrtletních zprávách ..ležet v tom denně nechci. dík teda jestli to neni dotaz mimo mísu :-)“

David Rektorys: „Heby, naopak děkuji za skvělou otázku :-) Osobně si vždy dávám bacha, abych zcela rozuměl, co "moje" společnost dělá - jestliže nerozumím co dělá, jsem spekulant a nikoliv investor. Dividendová investiční strategie patří mezi ty chytřejší a méně rizikové. Já své investice reviduji cca jednou za půl roku, takže v tom rozhodně také neležím :-) držím palce na další investování!“

Pavča: „V první chvíli jsem se skoro lekla, že někdo sestavuje výkaz cash flow na čas. Proto jsem se podívala na stránky vaší soutěže. :) Jak dlouho trvá zhruba průměrně jedna taková hra?“

David Rektorys: „Pavčo, kdepak :-) právě naopak používáme stolní hru, abychom tématiku vysvětlili co nejjednodušeji. Cashflow 101 se dá vyhrát i za 20 minut, ale průměrně se hraje tak 2 hodiny.“

Alena Kolářová: „Když vidím v televizi a různých debatách,tolik zasvědcených ekonomů,kteří vědí co je správné,jaké dělají lidé chyby,jaký je ten dokonalý recept na hospodaření,kde jsou? Proč vládám celého světa neporadí jak hospodařit. Proč jde vše ke dnu?Vzali jsme si hypotéku a poslouchali odhadce banky a v postatě dozorce stavby. Stáhl by nás ke dnu chudáci lidé ,kteří o tom nic nevědí.A tak si jedem po svém.Opravíme dům prodáme a stěhujeme se dál.Je to náročné pokuty za předčasné splacení hypoték, nehorázné daně za třikrát zdaněný dům,žádné úlevy,žádná podpora v podnikání jako mají různé velké firmy,žádné dotace.Ještě jednou to teď uděláme takto a jsme bez hypotéky se slušným zázemím a domem pro podnikání a finanční rezervou na min. dva roky. Je mi 55 let a to stěhování a práce na domě 16hod. denně je pro mne už náročné,ale ještě rok a dřina bude pomalu ustupovat(vychovala jsem tři děti),nedělám jen na stavbě.Ale jak říkám s klackama ,ne -kládama pod nohama, v tomto státě.Kolářová“

David Rektorys: „Aleno, Vaše otázka mi udělala radost :-) Přesně jste trefila hřebíček na hlavičku. Bohužel ale žádný dokonalý recept neexistuje. Vlády téměř celého světa se zadlužují, protože jim vládnou politici, kteří jsou voleni lidmi, kteří raději "prožerou" budoucnost, než aby se jim krátkodobě snížila životní úroveň. S těžkým srdcem čtu další řádky a mohu jen doporučit, abyste se o Vaší aktuální finanční situaci bavila se svými dětmi - umožníte jim tak, aby se poučili a byli finančně chytřejší. Držím palce a přeji mnoho sil! :-)“

Alena: „Dobrý den, je mi 49.V dubnu jsem dostala výpověd pro nadbytečnost.Posílám životopisy na všechny strany a Nic. Jsem ze severní moravy a tady práce nic moc.V čem podnikat, když mám vyučení elektro a nemám peníze na rekvalifikaci?Měsíční příjem 2800Kč. Děkuji. Alena“

David Rektorys: „Aleno, bohužel Vám musím sdělit tvrdou a nepříjemnou pravdu - je moc pozdě. Asi to nejlepší, co Vám mohu poradit, je začít podnikat v oblasti, které rozumíte a která Vás baví. Vím, že se to nečte jednoduše, ale já Vám prostě nemohu poradit, abyste se přestěhovala někam, kde seženete práci - to celý problém pouze odloží, ale nevyřeší. A prosím, bavte se o Vaší situaci se svými dětmi (pokud máte), abyste je upozornila o nebezpečích, do kterých jste se dostala Vy, aby se do nich nedostaly Vaše děti. Držím Vám moc palce!“

jedlicka: „zajimalo by me,za ci penize jste vystudoval vy!mame republiku plnou financnich odborniku,manageru a nemakacenku.poradte lidem co chtej delat v monterkach a ne v kravate kam jit,aby na vasi nevyrobni sferu vydelavali a vy jste mohli s jejich penezi pracovat,ridit to vase cash-flow!!!!!“

David Rektorys: „Pane Jedlička, vystudoval jsem za peníze svých rodičů. Lidé v montérkách by neměli celou svou výplatu vydat za alkohol a cigarety, to je dobrý začátek. Pak bych jim doporučil, aby začali podnikat - stačí pouze používat selský rozum.“

Květa Lucáková: „Odkládám 5 tis. z rodinného rozpočtu na zvláštní účet, který je úročen o něco málo než běžný účet. Nevím co s nimi? Přišla jsem k televizi pozdě, musím si pustit reprízu. Zajímá mě, které knížky doporučujete. Co nějaké kurzy fin. gramotnosti. Jsou?“

David Rektorys: „Květo, to je velmi dobrý začátek. Knihy Roberta Kiyosakiho doporučujeme všem, kteří chtějí získat úplné základy finanční gramotnosti. Určitě také neprohloupíte, když přijdete na některé setkání, kde se hraje stolní hra Cashflow 101, viz. www.cashflowklub.cz. Kurzy finanční gramotnosti jsou, bohužel však nemohu žádný doporučit. Opravdu stačí používat zdravý selský rozum a hledat příležitosti, jak si svou finanční gramotnost zvýšit (například podnikáním, schůzkou s finančně úspěšným člověkem atd.). Přeji mnoho finančním úspěchům! :-)“

Eva K.: „Dobry den Davide, ted jsem slysela, ze je treba hodne dopredu myslet na penize na vzdelani deti. Mam triletou dceru, je zrejme akorat cas na to myslet. Jak mam ale setrit nebo jaky produkt byste mi na takovou dlouhodobou akci pouzit? Mnohokrate dekuji za odpoved! Hezky den“

David Rektorys: „Evo, to je skvělé! :-) Který finanční produkt, to není až tak důležité. Důležité je opravdu s tím počítat dopředu a připravovat se. Pokud jste aktivní a máte alespoň trochu volného času, zkuste začít v malém podnikat. Pokud ne, jděte do základního spořícího účtu v bance, kam si nastavte trvalý příkaz ze svého klasického účtu. Sice je tam minimální úrok který ani nepřekoná inflaci, ale pro maminku s malým dítětem je důležitější mít peníze kdykoliv k dispozici v případě nějaké závažné situace (např. zdravotní). Nedej bože, aby se něco takového stalo, ale je důležité na to být připraven. Držím Vám moc palce a mějte se krásně! :-)“

Štěpánka Průhová: „Díky za Vaše slova z posledního vstupu. Konečně někdo dokáže nahlas v televizi říct, že lidi nepřemýšlejí o svých penězích a pořád čekají že to za ně někdo vyřeší. Kéž by knížky Roberta Kiosakiho byly povinná četba. Jste skvělý, přeji nám všem ať Vás odvaha říkat věci na rovinu neopouští.“

David Rektorys: „Díky Štěpánko! Mějte se krásně :-)“

helena: „dobrý den, chtěla bych se zeptat, do čeho je nejvhodnější investovat? Slyšela jsem, že do ropných společností. Je to pravda? A na jakém principu to funguje?“

David Rektorys: „Riziko investice spočívá vždy v investorovi, nikoliv v investici samotné. Investice do ropných společností máte pravděpodobně na mysli skrze akcie těchto společností a ne vždy je to dobrý nápad. Na druhou stranu je pravda, že jejich lobbing má velký vliv i na prezidenta USA Obamu, dividendy těchto společností bývají mezi nejvyššími a celá naše civilizace je defacto vybudována na ropě, takže poptávka tu ještě dlouho bude.“

Martina: „Zdravím a nemám žádný dotaz. Jen Vám chci říct, že maximálně souhlasím s Vašimi názory ohledně finančního vzdělávání dětí. Máme 4letého syna, který již chápe, že na všechno, co si koupíme (od jídla až po hračky) musíme vydělat peníze prací. A pokud něco chce, tak se hned ptá, kolik to stojí a zda to je nebo není drahé. A to, že se člověk musí víc snažit - jinak to bohužel nejde. Když jsem v 18ti zjistila, že v té vesnici, odkud pocházím, práce prostě není, tak jsem se odstěhovala tam, kde ta práce byla. A od rodičů jsem nedostala téměř nic. Stěžovat si umí každý, ale něco s tím dělat už málokdo!“

David Rektorys: „Děkuji Martino a vidím, že se o sebe umíte postarat a předáváte své dovednosti i dětem, což je opravdu skvělé! :-) Máte pravdu - dokud si budou lidé jenom stěžovat a nic nedělat, tak se nic nezmění. Naštěstí jsou mezi námi i lidé jako jste Vy.“

Tony: „Dobrý den.Chvíli jsem vás poslouchal a zvedl se mi adrenalin.Vy mluvíte tak jako by u nás žili lidé kteří mají peníze a neumějí s nimi zacházet.Mluvte také o těch kterých je převaha a peníze nemaj.Vaše odpovšď na to byla že se mají postarat.Kde to žijete vy nevíte něco o nezaměstnanosti o lidech kteří za to nemůžou že mají 15 tisíc hrubého a takoví třeba jako vy je hanebně využívají k tomu aby si brali půjčky,mají děti a podle vás si za to můžou sami.Jak ubohé.Vy takoví problém jistě nemáte.Vám se peníze sypou z nebe?Proto takhle můžete hovořit.“

David Rektorys: „Tony, mně se určitě peníze z nebe nesypou - tvrdě si je vydělávám svým podnikáním a investováním. Jestliže víte, že ve Vaší oblasti je vysoká nezaměstnanost a lidé si musí na svůj život brát půjčky, tak proč se prostě nepřestěhujete? Vždy platí, že člověk, který chce, hledá způsoby, a člověk který nechce hledá důvody. Myslím, že jde jen o výmluvy a lenost.“

Alena Brno: „Dobrý den, před chvílí jste mluvil o druhém dně krize. Tušila jsem, že to asi přijde, ale když to slyším z úst odborníka dost mě to děsí! Máme se sestrou připraven milion korun a chceme začít podnikat... jaký na tuto investici máte názor? Podnikání v oblasti služeb v Brně. Děkuji za odpověď. A všechny vás zdravím do studia.“

David Rektorys: „Dobrý den Aleno, podnikání znamená převzít zodpovědnost za sebe a svůj finanční život - a podle nás je to nejlepší příprava a ochrana proti jakékoliv nepříznivé situaci, nejen druhému dnu krize, které téměř jistě příští rok přijde. Podnikání v oblasti služeb v Brně mi zní moc sympaticky, škoda že jste nenapsala jaká oblast služeb přesně. Všeobecně vzato je to ale určitě správný krok kupředu. Myslím, že Vy se v krizi neztratíte ;-)“

Daniela: „Dobrý den, teď mě "naštvala" Vaše odpověď, že rodiče se mají snažit umožnit dítěti studium na vš a když nemají peníze, mají se snažit víc. A když děti nemůžou studovat z finančních důvodů, je to chyba rodičů. Máme 3 děti, 2 jsou na vš (5. a 2. ročník) a 3 dítě je ve 3. ročníku sš s vyhlídkou na studium na vš. Sice to jejich studium s manželem horko těžko zvládáme,a je fakt, že se snaží i děti na brigádách, aby měly na svoje potřeby. Ale řekněte mi, jak se můžu snažit já jako rodič si ještě více snažit zvýšit svůj příjem, když moje práce spočívá v tom, že se starám o nemocnou matku a mám za to 8.000,- Kč měsíčně. Když bych si chtěla přivydělat, tak zase musím těch 8.000,- dát někomu, kdo se bude starat místo mě. A to už pomíjím fakt, že v době, kdy jsme měli počítat s tím, že naše děti budou studovat na vš, jsem si ze zákona nesměla přivydělat k této péči nic. Myslím si o sobě, že jakousi finanční gramotnost mám - snad proto nejsme zadlužení. Ale s "mou náplni práce" už nejde více se snažit. Děkuji a přeji hezký den“

David Rektorys: „Danielo, je to velmi obdivuhodné, že zvládáte finančně zaopatřit své tři děti. A jak dál čtu Váš text, mohu s určitou dávkou jistoty říct, že Vy určitě finančně gramotná jste - bez dluhů "poslat" své tři děti na VŠ je úctyhodný výkon. V takovém případě by Vaše děti již mohly pomalu ale jistě převzít břímě a začít se starat samy o svůj vlastní rozpočet - píšete, že chodí na brigády. To je dobrý základ. Bohužel jste nenapsala, jakého zaměření VŠ děti studují. Určitě bych jim doporučil spíše praxi (třeba i neplacenou), spíše než brigádu - získání pracovních zkušeností již během studia je pro zaměstnavatele k nezaplacení a rozhodně to Vaše děti do budoucna zvýhodní. Přesto bych opět doporučil, aby Vaše děti zvážily začít podnikat v něčem, co je baví a čemu rozumí (ideálně jejich obor, samozřejmě). mějte se krásně a držím palce!“

Petra: „Dobrý den mluvil jste , že děti by se měli učit finanční gramotnosti od malička. Zajímalo by mě od jakého věku by měli dostávat kapesné a jestli dávat týdně nebo měsíčně.“

David Rektorys: „Můj kolega, který již děti má, tak říká, že ideální je věk, kdy se děti začnou na peníze samy ptát. Kapesné bych nedoporučil - spíše veďte své děti k tomu, aby se aktivně zajímaly o to, jak mohou peníze "vydělat", například domácími pracemi atd.“

AK: „Jde mi z Vás mráz po zádech , jsem dětská sestra,je to hrůza , dětem končí dětsví ve třech letech, ekonom asi nikdy nepochopí,že každý není ekonom,nejhorší je,že už jen porada ekonoma je tak drahá, že Vám přeji aby jste přišel o práci a z jakéhokoliv důvodu ji nemohl sehnat a pak raďte,když bude každý ekonom,což je výnosné , co budete jíst a kdo Vám vyveze odpadky. Jak je to:"sytý hladovému nevěří" a ekonomové dostávají dobře zaplaceno i když jejich rady jsou třeba mizerné je to jedno z mála povolání kde je dobře zaplacená i velmi špatná práce viz. MF ČR .AK“

David Rektorys: „Jestli Vám jde mráz po zádech ze mě, chtěl bych vidět, jak se bojíte masového propouštění ve státní sféře mezi zdravotními sestrami. Vždyť já jen říkám ty nepříjemné pravdy, které nikdo nechce moc slyšet. Navíc být profesí ekonom také není žádný med - a já tedy ekonom nejsem :-)“

Martina: „Pane Rektorys, jak se mám více snažit (jak jste říkal), abych měla více peněz??? Dělám skorokaždý den dvanáctky, jsem samoživitelka, bývalý manžel neplatí výživné. Syn chce jít na vysokou.... poraďte jak ze 100 Kč měsíčně (které mi zbydou navíc) ušetřit na studia? Děkuji za odpověď“

David Rektorys: „Martino, poradím Vám něco, co se Vám nebude líbit. Dřít takto každý den, navíc u toho vychovávat dítě, to Vás brzy zdravotně zlikviduje. Není žádné umění dřít jako osel. Nevím, co děláte za práci, ale zkuste se poohlédnout po něčem lepším - v ideálním případě začněte podnikat. Opravdové umění je pracovat méně a vydělávat více. To bych doporučil nejen Vám, ale i Vašemu synovi.“