Chat

Národní institut dětí a mládeže MŠMT, garant projektu Klíče pro život

Miroslav Bocan

Záznam chatu ze čtvrtka 6. října 2011

Simeon: „Co je projekt Klíče pro život?“

Miroslav Bocan: „Dobrý den, Klíče pro život je projekt, který realizuje Národní institut dětí a mládeže ve spolupráci s MŠMT. Zaměřen je - ve zkratce - na komplexní podporu zájmového a neformálního vzdělávání, tedy organizací nabízející volnočasové aktivity. Více najdete na www.kliceprozivot.cz.“

Simeon: „Spolupracujete stále s A. Spálenským?“

Miroslav Bocan: „Ano, zatím to klape :-)“

Simeon: „Co jste říkal kauze Bátora na MŠMT?“

Miroslav Bocan: „Ostuda, ten člověk tam neměl co dělat.“

Simeon: „Četl jsem, že máte titul Bc., v jakém oboru, nebo už máte další titul, tituly?“

Miroslav Bocan: „Zřejmě starý článek nebo dali špatný podtitulek. Jsem Mgr. v oboru sociologie - sociální antropologie.“

Kantáta: „Jak se spolupracuje s Mgr. Maříkovou?“

Miroslav Bocan: „Výborně, bohužel musím dodat "spolupracovalo", protože je na mateřské dovolené.“

Kantáta: „Kdysi jste řekl, že vzniká problém, když se dívá dítě na TV bez přítomnosti rodičů, jak to řešit?“

Miroslav Bocan: „Ne, že by to byl vyloženě problém, záleží na pořadu. Pokud pořad není určen pro děti, je dobré, aby se s ním rodiče dívali, protože mu pomohou pochopit zápletku, vysvětlí nepochopené atd. Navíc i když se dívají na televizi, udržují sociální kontakt dítě - rodič.“

Kantáta: „Máte přezdívku Řízek?“

Miroslav Bocan: „Ano :-) A Kantáta je přezdívka Vaše??“

Kantáta: „Je pravda, že se třetina dětí ve volném čase nudí?“

Miroslav Bocan: „To se nedá takto říct. Podle našeho výzkumu se často nudí 7% dětí, občas se nudí 46 % dětí a vůbec se jich nenudí 47 %. Ale záleží na věku dětí, vzdělání rodičů a socioekonomickém postavení rodiny. Obecně platí, že čím vzdělanější rodiče nebo lépe postavená rodina, tím méně často se děti nudí.“

slain: „Jak jsou děti a mládež v ČR ohroženi komunist., anarchist. či naopak pravic. extremistickou propagandou?“

Miroslav Bocan: „Těžko říci, ale myslím, že v ohrožení těmito skupinami jsou v řadě zemí celé Evropy, častěji asi v té východní. Především záleží na rodičích, aby se zajímali o to co jejich děti ve volném čase dělají. Bohužel rodiče s nižším vzděláním se méně často o volný čas svých dětí starají a právě tyto děti a mládež se v těchto skupinách často objevují.“

slain: „Jak kultivují dnes děti organizace jako Sokol, Junák, Orel ?“

Miroslav Bocan: „Určitě významně. Na rozdíl od "běžných" kroužků jsou všestranější a kladou důraz na morální/duchovní rozměr.“

slain: „Jak podle Vás působilo na děti za 1. republiky roztříštění skautského hnutí (Junáci DTJ, Junáci NOF, Spartakovi skauti práce) a jaké je skautské hnutí dnes - je jednotnější?“

Miroslav Bocan: „Jak to bylo za 1. republiky nevím. Dnes je podle mne skautské hnutí poměrně jednotné, i když vznikly konkurenční odnože jako skauting A.B. Svojsíka (nepamatuji si přesný název).“

lenkaslavik: „dobrý den, mému synovi bude 16let a jeho čas strávený u počítače mě trápí. Oblíbil si jednu hru, je to online hra kde se nestřílí. je tam opravdu všechen volný čas, co je doma. nejhorší jsou volné dny, jako prázdniny nebo víkendy. Snažíme se mu najít činnost, na výlety o víkendech s náma už nechce jezdit, když mu řekneme, že prostě jede, tak se nám výlet snaží znepříjemnit svých chováním. Poradte jak na něho, aby tam neseděl pořád, chci aby to už pochopil sám, že život je o něčem jiném, než jen sedět na pc. děkuji lenka“

Miroslav Bocan: „Dobrý den, to je složité, v 16ti letech se těžko pustí do nějaké organizované volnočasové aktivity a chápu, že nechce být s rodiči, to je normální. Podle všeho nemá kamarády..?? Asi bych se obrátil na pedagogicko-psychologickou poradnu - není se za co stydět. Dnes tam jsou ve většině odborníci a umějí poradit.“

Štěpánka Kašparová: „Mám 7 letého syna, v 1. třídě, odmítá veškeré kroužky, je to slovo, které nesnáší, jak býk před červeným hadrem. Nikdy ani ve školce nikam nechtěl chodit, pokračuje tato nechuť dál. Ani sport, ani jiné zájmy. Žijeme bez otce, tak se obávám, že se v patnácti chytne nějaké party a nic s ním nezmůžu. Zajímá se jen o DVD a hry na počítači. Ano, jezdíme hodně na výlety na hrady a pod.to jsou jen víkendy, ale ve všední dny jen družina. Mám to nechat být, či ho více namotivovat? Děkuji za odpověď.“

Miroslav Bocan: „Dobrý den, je pravda, že v populaci je určité procento dětí, které organizované volnočasové aktivity prostě nezajímají, nebaví. A ty pak skutečně nemá cenu do něčeho tlačit. Ale jeho čas může ještě přijít za rok za dva - třeba se chytne nějakého kamaráda, který bude chodit do nějakého kroužku, to se běžně stává. Jinak dnes ve školní družině bývá poměrně bohatá zájmová činnost, takže mu to třeba zatím stačí. Ale klidně bych se obrátil na pedagogicko-psychologickou poradnu, dnes jsou tam ve většině odborníci a umí poradit.“

karel: „Co to tam přišlo za lidi jako co to mělo být ? prý improvizace. omg“

Miroslav Bocan: „:-) nevím... ale vlastně dobré, ne..?“

Alena Zemanová: „Prosím můžete mi vysvětlit jak je možné, že organizace jak je DDM, ale i soukromě organizace, zajišťují zájezdy a nemusí být pojištěni proti úpadku jako cestovní kancelář. Děkuji za odpověď“

Miroslav Bocan: „Dobrý den, bohužel, ale legislativou tohoto typu se nezabývám. Ale například DDM má úplně jiný status než-li cestovka - je to příspěvková organizace, zřizovaná většinou obcí nebo krajem.“

lenkaslavik: „dobrý den, mému synovi bude 16let a jeho čas strávený u počítače mě trápí. Oblíbil si jednu hru, je to online hra kde se nestřílí. je tam opravdu všechen volný čas, co je doma. nejhorší jsou volné dny, jako prázdniny nebo víkendy. Snažíme se mu najít činnost, na výlety o víkendech s náma už nechce jezdit, když mu řekneme, že prostě jede, tak se nám výlet snaží znepříjemnit svých chováním. Poradte jak na něho, aby tam neseděl pořád, chci aby to už pochopil sám, že život je o něčem jiném, než jen sedět na pc. děkuji lenka“

Miroslav Bocan: „Dobrý den, to je složité. V 16 letech už těžko začne navštěvovat nějaké organizované volnočasové aktivity a chápu, že s rodiči nechce být, to je normální. Nemá kamarády..? Doporučoval bych navštívít pedagogicko-psychologickou poradnu - není se čeho obávat. Dnes tam jsou ve většině odborníci, kteří umějí poradit.“