Chat

Helena Kovaříková
Záznam chatu z úterý 20. září 2011
Aston Martin: „Co znamená býti vedoucí projektového oddělení Českých center?“
Helena Kovaříková: „Pripravovat kulturni nabidku pro reditele Ceskych center-prezentace Ceske republiky v zahranici - kulturni diplomacie.“
Aston Martin: „Jste PhDr. - kde jste získala tento titul?“
Helena Kovaříková: „FFUk Karlova univerzita“
Oman: „Jakými jazyky hovoříte a jak jste se dostala k práci v Čes. centru?“
Helena Kovaříková: „3, po 10 letech prace v British Council - kulturni institut Velke Britanie“
Oman: „Jak vidíte aféru Český dům v Moskvě?“
Helena Kovaříková: „Zadna afera neni - Cesky dum v Moskve dobre prosperuje - vice na www.czechcentres.cz“
Turková: „Dobré ráno,působím v jedné firmě a vyslali jsme do zahraničí pracovat kolem 20 zaměstnanců, kteří tam odcházejí s celou svojí rodinou.V této oblasti nepůsobí mezinárodní škola. Chtěla bych se Vás zeptat, co máme jako firma dělat, abychom je podpořili a jejich děti zde mohli mít výuku s českým lektorem.Je možné obrátit se na Vás?Moc děkuji za odpověď. S pozdravem.Turková Lucie“
Helena Kovaříková: „prosim preposlete tento dotaz na kovarikova@czech.cz-odpovim kvalifikovaneji, tez uvedte zemi, pokud neni CSBH v miste...dekuji, HK Principialne je zapotrebi napojit se na mistni krajansky spolek, pripadne takovy vytvorit, registrovat se u MZV, kontaktovat www.csbh.cz-oficialni stranky Ceske skoly bez hranic...“
Judita Matyášová: „Srdečně zdravím a držím palce aktivitám ČŠBH“
Helena Kovaříková: „Ahoj, preci se nekdo diva...“
daniela: „dobrý den vážená paní Kovaříková, chtěla bych se Vás zeptat na českou školu v Ženevě, pokud existuje..? jsme Češi, máme syna 2,5 roku.. od kolika let je možné školu navštěvovat, je možné pouze některý den v týdnu (kombinace se zahraniční školou..), jaká je cena a případně jak udělat zápis..? děkuji za Vaši odpověď, zdravím Vás a přeju pěkný den, Daniela“
Helena Kovaříková: „Dobrý den, v Ženevě Česká škola bez hranic existuje od roku 2010. Můžeme Vám dát kontakt na paní ředitelku Janu Tichou - jana.ticha@csbh.cz, více informací k této pobočce najdete i na stránkách www.csbh.cz. Loni byl otevřený kroužek pro děti od 3 let - předškolní výchova. Obecně ČŠBH funguje jednoou týdně, doplňuje výuku místních škol. Neboli chodí k nám děti, které navštěvují denně francouzskou, švýcarskou školu a do naší české chodí kvůli českému jazyku a českým reáliím jednou týdně, v některých zemích jednou za 14 dní. Cena je na každé pobočce různá podle místních podmínek. Děkujeme za Váš zájem.“
Jiřina: „Dobré ráno, jak asi dlouho musí člověk žít v cizině, by se dobře naučil jazyk? a odkdy učit děti? stačí až základní škola? díky.“
Helena Kovaříková: „Dobré ráno, děti do 5 let jsou schopné naučit se jakýkoliv jazyk jako jazyk mateřský, v pozdějším věku už se tato vlastnost ztrácí a musí se učit jako jazyk cizí. Základní škola ale stačí. Nedoporučovala bych ale začít cizí jazyk v 1. třídě, kdy se dítě učí psát a číst ve svém rodném jazyce. Co se týče délky pobytu v zahraničí, tak je to hodně individuální. Pokud nemáte jinou možnost a trávíte čas jen s mluvčími daného jazyka a chcete, za půl roku se domluvíte, byť jste na začátku nic neuměli. Přízvuk přijde časem. Co ale slýchám od Češek-manželek Francouzů, pořád mají pocit, že francouzština je ten druhý jazyk. Samozřejmě se ale domluví ve všech situacích, jde spíše o subjektivní pocit, že by to mohlo být ještě lepší. Hezký den A. Jančová“
Zdena: „Dobrý den, máme s manželem naplánovánu práci na cca 2 roky v zahraničí. V tuto chvíli máme 8letého syna a zvažujeme, zda ho brát s sebou, nebo nechat u babičky, právě kvůli výuce. Pokud budeme ve Španělsku, máme šanci mít dítě s sebou? Je v madridu nebo okolí některá z Vašich Českých škol? Děkuji“
Helena Kovaříková: „Dobrý den, ve Španělsku zatím žádná pobočka ČŠBH není, ale můžete kontaktova paní ředitelku Českého centra Madrid, Věru Zátopkovou (zatopkova@czech.cz), která potenciální zájem o výuku češtiny ve Španělsku monituruje. Ze zkušeností z Paříže bych ale řekla, že syna s sebou můžete vzít. Samozřejmě budete mít hodně práce jak Vyy, tak Váš syn, ale spousta rodin to zvládá. Ve Francii bývají přípravné ročníky pro cizince, aby děti nebyly úplně ztracené. Existují i mezinárodní školy, nebo školy anglické, můžete si pozjišťovat i tuto možnost, pokud nechcete dát syna do španělské školy. Hezký den“
Daniela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. dcera se provdala do Osla. V tuto chvíli má 6letou dceru a s manželem zvažují návrat jen z důvodu, aby Natálka měla české školy. je nějaká šance ve skandinávských zemích, případně konkrétně v Oslu navštěvovat Váš formát výuky? Děkuji za informaci a přeji hodně štěstí. Daniela“
Helena Kovaříková: „Dobrý den, Česká škola bez hranic ani České centrum v Oslu není, můžete si zkusit najít, jestli tam není nějaký krajanský spolek na stránkách www.mzv.cz. Spolek by mohl pomoct založit pobočku ČŠBH (www.csbh.cz). Jinak můžete dceru zapsat do místní školy a najít jí kmenovou školu v ČR a doučovat dceru sama (má-li dcera české občanství, musí plnit povinnou školní docházku a prozatím plnit i rozdílové zkoušky), případně zkusit najít učitele Čecha na místě. Hodně štěstí.“
Petr: „Dobé ránko, baví vás vyše práce? a stíháte se ještě učit nějaké další jazyky? Díky.“
Helena Kovaříková: „Dobrý den, nevíme, koho se ptáte. Paní Kovaříková je se svou prací spokojená a nový jazyk se neučí, osvěžuje si již ty naučené. Já jsem s výukou v Paříži byla spokojená, ale vzhledem k tomu, že to je práce dobrovolnická, musíme mít všichni "normální" zaměstnání... Učit se ještě jiný jazyk je časově namáhavé, ale já v Paříži stíhala chodit na kurzy angličtiny. Hezký den H. Kovaříková, A. Jančová“