Chat

psycholog

Jan Svoboda

Téma: Zdravý stres?

Záznam chatu ze čtvrtka 11. srpna 2011

Simča: „Dobrý den, jaký je nejlepší způsob zbavit se stresu? Já to řeším cigaretou, ale chci se toho rychle zbavit!!!!!! Děkuji a hezký den.“

Jan Svoboda: „dobrý den přeji, cigareta Vám zraje někoho, s kým jste - je tedy náhražkou člověka, někoho, s kým můžete kounikovat..tím dojde k pocitu uvolnění. Podstatu však neřešíte,,navíc riskujete závislost. Tedy zvyk řešit určité situace cigaretou. A to je pro Vás nebezpečné. Tak zatím nashledanou Jan Svoboda“

Kateřina Holečková, Ov: „Dobrý den, pane Svobodo, velice ráda Vás vidím v tomto programu a mám na Vás jeden dotaz. Před mnoha lety jsem Vás měla na OU na psychologicko-didaktický seminář. Byl jeden z nejlepších za celou dobu studia. Radil jste nám tehdy knihu o výchově dětí a jelikož zápisky jsou ztracené a v hlavě to už taky nemám, ráda bych se Vás zeptala na titul knihy, které si vážíte a kterou byste mi doporučil. Moc děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne. Děkuji Kateřina Holečková“

Jan Svoboda: „Dobrý den přeji. Děkuji za zpětnou vazbu.. dobrých knih je více. Pravděpodobně jsem hovořil o knize autorky Jane Liedloffové: Koncept kontinua. S tím, aby si čtenáři aplikovali informace na naše poměry. Pokud jste "počítačová", podívejte se na jméno MUDr.Papoušek. Vyskočí mnoho jmen, mnoho profesí. Hledejte pod tím jménem vedoucího výzkumného týmu kojenců, novorozenců..prostě hledáte informace uveřejněné špičkovými světovými obrorníky ve výzkumných zprávách. Držím palce. A přeji hezký den. Jan Svoboda“

Iveta: „Dobrý den pane Svoboda, moje otázka s dnešním tématem moc nesouvisí, ale chtěla bych se zeptat: můj bratr od malička lže, v mládí se to u dětí bere asi jinak než u dospělého člověka. Teď má 33 let a nic se nezměnilo( stále lže), je nemocný ??? dá se to nějak " léčit"?? děkuji za odpověď“

Jan Svoboda: „Dobrý den přeji. Je těžké odpovídat...nemám dost informací. V každém případě, pokud pan bratrt je ochoten, má smysl vyzkoušet vedení směrem k úpravě. Lež - co to je vlastně lež? U dítěte je to něco jiného, než u dospělého atd atd..vždy je to původně snaha získat zájem, obrana proti pocitu, že nejsme přijímaní..hlavně tím, že nejsme dost zajímaví..atd. Jen Vás motivuji k tomu, abyste bratra podpořila v hledání řešení. S úctou Jan Svoboda“

Jiří: „Dobré ráno pane doktore, přijeďte někdy zase do Valašského Meziříčí, vaše přednášky jsou velmi zajimavé.“

Jan Svoboda: „Ano, dobrý den. Budu u Vás sice jen velmi málo, ale učit přece jen nějaký předmět..Ještě není stanoveno co přesně. Přeji hezký den. Jan Svoboda“

LON NOL 1: „Maji stres spise osoby s poruchou osobnosti, psychiatrickymi onemocnenimi?“

Jan Svoboda: „Stres, mají - prožívají - všichni. Jeho prožívání je velmi individuální. Více se obecně neodvážím napsat. V každém případě však, pokud víte o někom,jste tí, kdo má se stresem problém, navštivte odborníka - dá se s tím hodně dělat..jinak než alkoholem atd. Přeji hezké dny. Nezávisle na slunci a na dešti. Jan Svoboda“

DŽEMAJEL no1: „Lze odstranit stres death metalovou hudbou?“

Jan Svoboda: „Pokud je hudba nosičem a Vy se budete a pokud možno přirozeně, nekoordinovaně u hudby hýbat, pak ANO. Není však podstatný žánr, podstatný je onen pohyb..pokusím se to říci na kameru, Vám děkuji za podnět. Jan Svoboda“

Eva: „Krásné dobré ráno, pane doktore, opět mi naše TV proslunila den :-) Dovolím si Vám oponovat, že vše, co konáme, je naše vůle, naše rozhodnutí. Podle mě to neplatí v zaměstnání, z něhož vychází nejvíce stresů. Dostávám-li od svého neschopného nadřízeného příkaz k vypracování stanovisek k záležitostem, o nichž vím, že odpověď na ně by měl znát, protože je to jeho náplň práce (v tomto případě zákoník práce). Ihned se dostanu "do varu", úkol splním, ale ničím si své zdraví negativismem, který mě naplní. A co s tím? Díky za odpověď. Eva“

Jan Svoboda: „Dobrý den, paní Evo. Ano, máte pravdu..Jen problém je hlubší - CHCETE chodit do této práce. Ne ne, argument typu "Víte jak se těžko hledá práce?" Opět chápu, chápu - a opět je to jen Váš problém. Stejně jako to, že lidé mají půjčky, hypotéky, naletěli reklamě a jsou novodobými otroky na dvacet let...pan "musí" plnit. Ano, protože pokud nebudou, budou mít potíže..Ale ještě jednou: cílem není honit se za potěšením. Cílem je dosáhnout stavu štěstí. A prvním krokem je uvědomit si, že vše, vše co dělám, dělám vědomě, dělám proto, že to chci dělat... Přemýšlejte paní Evo, já se nemohu pořádně soustředit, pořádně odpovědět..omlouvám se. S úctou Jan Svoboda“

Mgr.Věra Mikesková: „Dobré ráno, chtěla jsem Vám popřát krásný den a zdraví, protože to je to nejdůležitější, co člověk má. Dnes se mi po dvou měsících vrací můj syn z Ameriky a já se konečně těším, že konečně budu ve stresu, protože je mi 35 let a jsem už v plném důchodě a užívám si, i když jsem smrtelně nemocná.I přesto kdo mě zná, říká, že vypadám, jak panenka Barbii. Syn hraje profi lední hokej. Přeji Vám ještě jednou krásný a úspěšný den.“

Jan Svoboda: „MOC MOC ! Děkuji za Váš e mail - za sebe i snad za čtenáře..protože v oněch několika Vašich slov, je uchovaná obrovská podstata... Děkuji. S úctou Jan Svoboda“

DŽEMAJEL no1: „Co je nagativne opacny extrem ke stresu?“

Jan Svoboda: „Opakem? Nevím, zda je něco přesným opakem, protože slovo stres, jeho definice, je stejně nejasná..kde končí stres, začíná trauma atd atd..proto si dovolím jen spekulovat: opakem je neschopnost těla vyhodnocovat situace, tlak, myšlenky, jako ohrožující - neohrožující. Tuším, že taková odpověď Vám nestačí, pak dejte konkrétnější dotaz, pokusím se rychle (a tedy nepřesně) odpovědět. Tak zatím nashledanou Jan Svoboda“

luky: „dobry den.mivam stres a depresi jen po vypiti vetsiho mnozstvi alkoholu(druhy den rano),cim je to zpusobeno?vyplavi se mi z tela horcik?jak z toho?diky“

Jan Svoboda: „Ano, dobrý den, jste částečně v obraze..ale nemusí to být jen o hořčíku...Chcete to vědět přesně? Nechejte si udělat rozbor krve na prvky, minerály atd.Pak upravte jídeníček aby nebyl moc "kyselý" (odborníci Vám poradí) ale více alkalický. A je to. Jak jednoduše se o tom píše..stejně jako složitě se to mění.. A držím Vám palce. S úctou Jan Svoboda“

Marie: „Dobrý den pane doktore, Vaše názory mne velmi zaujaly. Dá se koupit nějaká Vaše publikace? Děkuji a přeji hodně úspěchů.“

Jan Svoboda: „Dobrý den přeji. Děkuji za zpětnou vazbu. A nejsou to mé názory, je to skutečnost na rozdíl od mýtů.. Knihu, knihy, na toto téma jsem nenapsal. Pod mým jménem tedy nic k danému tématu nenajdete. A pokud mohu poradit pak se dívejte po literatuře k práci s psychotraumatem, postraumatem, prostě jak se řeší problémy, které v organismu způsobilo prožité trauma. A přeji hezký den. Jan Svoboda“

Míla Kalousová: „Hezké ráno všem.Pane doktore,prosím,jak se zbavit stresu z chování mé kolegyne,která se na pracovních poradách chová podrážděně,vztekle na všechny okolo sebe.Neumím rychle reagovat na její výpady.Když se obrátí na mne,snažím se mluvit klidně,ale uvnitř nejsem v klidu a bolí mě z toho,myslím žaludek.Děkuji a přeji všem ve studiu krásný den.Míla.“

Jan Svoboda: „Dobrýd en přeji. Kolegyně za to zjevně nemůže..Jak to krátce říci..prostě si přestavte horu. Dole je les, uprostřed hory kameny, nahoře věčný sníh a led. A podstatné je, ve kterém pásmu žijete. Kolegyně žije na rozhraní prostoru, kde jsou kameny a věčný led. (správně podle systému SI na rozhraní Červené a Modré zóny) Výsledkem je podrážděnost, návaly vzteku, těžce kontrolované reakce - a pak výčitky, dojem nedostačivosti atd..prostě - politujte ji. Je na tom špatně. Představujte si ji jako dítě, které se vzteká, není spokojeno samo se sebou, s tím co prožívá..a tak jako umíme reagovat na takové dítě a zcela míjíme "urážky" (pokud se urážíte, jde o Vaši přebujelou sebedůležitost) ale vedeme dítě k jiné formě zisku cíle, můžete tak vést i kolegyni...Asi je to hodně silné co píšu a neuspořádané..pak se omlouvám, ale sama přemýšlejte tímto směrem.. S úctou Jan Svoboda“

Marie Platková: „Dobré ráno, pane doktore. Moc ráda vzpomínám na Vaše poutavé přednášky na univerzitě 3. věku ve Valašském Meziříčí. Když jsem zjistila, že jste v dobrém ránu, odložila jsem i ranní procházku se psem a vystrčila jsem ho na dvůr. Ostatně i tento pohyb - denně ráno hodinová procházka do lesa mi přijde jako dobré nastartování dne a předcházení stresu. Večerní pak na uklidnění. Přeji Vám hodně pozorných posluchačů a studentů.“

Jan Svoboda: „Dobrýd en, vážená kolegyně. Vzala jste mi pointu dnešního dílu v tomto pořadu...Protože chůze, prožívaná chůze, je nejlepším způsobem odreagování stresu...Tak šup, pejska na vodítko a na procházku! S úctou Jan Svoboda“

Eva: „Děkuji za odpověď, čekala jsem, že bude taková - myslím to v dobrém :-) Hodně lidí mi říká, ať změním práci, ale ... Mám svou práci moc, moc ráda a především několik desítek spolupracovníků, s nimiž mám výborný vztah, až na toho jednoho :-) Přátelská atmosféra by nemusela na jiném místě být. Takže mám skutečné dilema. Odbočím - po přečtení příspěvku paní Mikeskové, je můj problém totální banalita.. Děkuji Vám a přeji Vám, ať z Vás ta Vaše člověčina nikdy nevyprchá. Pohodový den přeji. Eva“

Jan Svoboda: „Paní Evo, když něco děláte dobře, vyvoláte do lO procent opozice..když je něco dobrého, má to v sobě deset procent shnilého..znáte znak "Jing - Jang?" Tak o tom je ono černé místo v bílém a bílé v černém. Tedy - onen člověk na Vašem pracovjništi je NUTNOSTÍ, je statisticky správně. A pokdu by odešel - nedej bože pro Vaše pracoviště - jeho roli vezme nechtíc nekdo jiný..třeba Vy...¨ Máte na to paní Evo, přemýšlejte sama. S úctou Jan Svoboda“

Miroslav: „Dobré ráno pane doktore Lečí se stres čokoladou?“

Jan Svoboda: „Dobrý den. No..jak to říci..to, co Vám dá čokoláda, jsou spíše "rychlé cukry", pak jakási ta kyselina, tuk (pokud opravdu máte čokoládu a ne náhražku)a trocha hořčíku...Více Vám dá lžička medu nabitá dvěma rozmačkanými vlašskými ořechy. Tedy - čím více čokolády, tím méně stresu - ne ne, to nefunguje. S úctou Jan Svoboda“

DŽEMAJEL no1: „Lze stres prebit jinym stresem?“

Jan Svoboda: „Dělá se to.. a nevím, zda je to dobře..prostě když si uděláte jiný stres, který "režírujete",máte dojem, že nejste obětí, lépe se to zvládá.. musím končit v tuto chvíli.. Jan Svoboda“

Pavla Marešová: „Dobré ráno pane doktore. Měla bych dotaz, kdy nebo jak poznat kdy se se stresem můžeme poprat sami a kdy je už nutno vyhledat odbornou pomoc . Děkuji za odpověď a přeji krásný den“

Jan Svoboda: „Rozumím otázce, neznám odpověď..je to velmi, převelmi individuální..obecně si troufnu říci jediné: na stres si ordinujte pohyby - kruťte zápěstím, kotníky, roztahujte prsty u rukou i u nohou s nádechem, s výdechem dávejte k sobě..jinak: kupte si knihu : Hoffmann, Gudat : Bioenergetická cvičení. Tak nejdete kvalitní cvičení. Mnohá vypadají drobná až zbytečná, jsou však cenná! To je asi tak nejlepší, co mohu napsat. S úctou Jan Svoboda“

Zuzana: „Moje kamarádka se zamilovala.Učitě prožívá pozitivní stres.Je krásná a šťastná,přímo září!“

Jan Svoboda: „Hm... Už teď je mi ji líto.. Zamilovanost není nic k obdivu. Je to věc hormonů, prostě výraznější chemie v těle..Držme jí palce k tomu, aby takto,jak píšete, vypadala až pomine chemie, pomine zamilovanost. To je o životě, o krásnu, které může být trvalejší..zamilovanost, je jako nemoc. Nejkrásnější nemoc, kterou lidstvo zná. (Možná. Kdo ví?)“

Pavla Marešová: „Děkuji za odpověď :-) Tak a jak je to tedy ve chvíly kdy právě tím stresem nejsme schopni pohybu?“

Jan Svoboda: „Pak, pak se pracuje s nádechem a výdechem. Pak se přidávají pohyby prstů, pak dlaní atd..JDE TO, opravdu. Dobrý psycholog Vás to naučí. S úctou Jan Svoboda“

bezstresu: „dobrý den, pane Svobodo, mám problém! Předm pár měsíci jsem poměrně bezproblémově přestala kouřit, skoro vubec nepiju alkohol, jím sodne ovoce a zeleniny, jidlo si pripravuji z cerstvych surovin, chodim na prochazky se svym psem, mám dobrý vztah s rodinou, stres mám tak jednou do roka, s inventurou :) jinak si stres vubec nepripoustim, zkrátka s vecmi, které nemohu ovlivnit si nedělám hlavu. S takovou, pokud mě nesrazí auto, nebo nesezere medved tu budu do 150 let. jenze co s tim, kdyz muj muze je silny kurak, s alkoholem je veký kamarad, vsechno si moc bere, se stresem se tezko vyrovnava a jeste ke vsemu je o 8 let starsi. Co mám tedy dělat, muj zpusob ziti mi vyhovuje ale prala bych si tento svet opustit sobeckydriv, nez muj partner, bez nej bych zit nechtela... jak ho jenom dohnat?“

Jan Svoboda: „Skvělé.. Čím Vy budete "zdravější", tím více bude muž žít "nezdravě". Sama hádejte proč? To byla mírná nadsázka.. Podumejte, co máte společného s manželem, které věci fungují. Dále pak co mu sebou samou nabízíte, co nabízí on Vám. Vše v tom pozitivním, tedy v čem a co je pro Vás poučením. 'On je pro Vás nejlepší učitel a Vy pro něj. Jen vždy je třeba vyučovat žáka tak, aby chápal, zbytečně nebojoval - a nepřipadal si jako že je úplně mimo... Neříkám, že je něco špatně..jen přemýšlejte. S úctou Jan Svoboda“

Jan Břuska: „Dobré ráno, pane doktore. Slyším: "Musíme končit!" To je výrok na konci posledního vstupu. Nestresujete Vás to? Koncepce mnoha hostů v Dobrém ránu = minimum času k danému tématu stresuje hned po ránu nejen mne, ale hodně dalších diváků! Uvědomuje si to dramaturgie ČT?“

Jan Svoboda: „Ano, ano. Uvědomuje si to, ale koncept pořadů je stavěn tak, že lidé "pobíhají" kolem televize. Tedy mnoho témat a jen povrchně..nemůže za to dramaturgie..jak já Vám rozumím.. S úctou Jan Svoboda“

Dagmar Přesličková: „Dobrý den, p.Svoboda dotaz nemám žádný jen Vás chci pozdravit Z Přerova. V době kdy jste působil na Kosmákově ulici jsme k vám chodili s býv.manželem do poradny.A tehdy jste mi dal fajn radu: ,,cestu kterou si vyberete na křižovatce musíte jít a musíte ji věřit". Občas mě na ni sice provází stres, ale jde to. Mějte se hezky a ještě jednou děkuji. Dagmar Přesličková“

Jan Svoboda: „Vzpomínám si.. A děkuji za zpětnou vazbu. Občas se mi i stýská po praxi.. Kéž se Vám daří, je Vám dobře. S úctou Jan Svoboda“

Pavla Marešová: „Vážený pane doktore, moc děkuji za odpovědi, jako poslední bych vás poprosila, jaký je rozdíl mezi stresem a depresí? Děkuji za odpověď a přeji krásný den :-)“

Jan Svoboda: „Velký.. neřešený stres, snížená schopnost čelit mu, jim, situacím,které jej přinášejí, může dospět až k depresím..coje deprese? Který stupeň, čemu Vy říkáte deprese? Tak zatím nashledanou. Do někdy. S úctou Jan Svoboda“

Bohdana: „Ahoj Honzo, zdravím tebe i všechny účastníky Benecka. Před 16 lety jsem přijela sama a odjeli dva. Už jsme 11 let manželé a čím déle, tím více si vážíme našeho vztahu. Byl jsi jeden z těch, kteří mne donutily se zamyslet nad životem a spoustu věcí pochopit. Moc díky. Tyhle pobyty měly velký smysl, zvláště Benecko 2. Nevíš o nějakých podobných pobytech na Moravě? Ráda bych nějaký navštívila. Přeji hezký slunný den do Ostravy“

Jan Svoboda: „Ahoj.. Děkuji. Za pocity z Tvého vyjádření.. Ne, nevím o ničem konkrétním i když nepochybuji o tom, že také akce existují. Jen - já neznám. Kéž jste šťastni, kéž je Vám dobře. Honza“

Tomáš: „Dobrý den. Mám problém. Poslední dobou když si jdu lehnout, mi dělá velký problém usnout. Někdy se mi hlavou honí šílené množství myšlenek a nedokážu se uklidnit. Občas cítím úzkost a špatně se mi dýchá. Pak jsem vždy ráno nevyspalý. Co proti tomu dělat?“

Jan Svoboda: „Dobrý den přeji. A děkuji za upřímnost. Dá se dělat a hodně..já nepomohu, nemám prostor a dost informací. Tedy jen "rychlá rada tety Renaty" : posaďte se kamkoliv. Pozorujte svůj nádech a výdech. Slovy děj doprovázejte slovy "nádech", výdech". Dobu mezi, která se bude prodlužovat, nazvěte "klid". Dech neregulujte! Jen slovem doprovázejte. Chtě nechtě zjistíte, že se Vámnemůže nic stát, protože "tělo si dýchá samo". Všechny ostatní myšlenky, které budou přicházet, nazvěte "porucha", anebo slovem "nechci" a vůbec nevstupujte do oněch myšlenek..když se Vám to povede kolem pěti minut, mozek sineskutečně odpočine.. Tolik jen rychlá rada...spíše jako motivace k návštěvě odborníka. Přeji hezký den Jan Svoboda“

Barbora Chocholová: „Pane doktore,spíš chci jen Vám říct že jsem zrovna typ který ten stres moc nezvládá.Když jsem ve stresu spíš se to ještě prohlubu až skoro do depresí.Ale to je jenkrizový jeden den za pár měsíců jinak se snažím stres zahnat třeba čokoládou :D ale to si myslíš že spolusta žen =)“

Jan Svoboda: „Potřebovali bychom vědět, čemu říkáte stres..tak jak už i ve studiu zaznělo- čokoláda až závislost na ni, je součástí pocitu poklesu emoční vřelosti, "že nás má někdo rád"...nejde přímo o stres.. nevím,jestli odpovídámna dotaz .. S úctou Jan Svoboda“

Regina: „Dobrý den,můj dotaz je jednoduchý. Stres a okusování nehtů. Vždy cky, když jsem v napětí, tak si otrhávám a okusuju nehty. Nevím co s tím. Je mi už přes 40. Poradíte mi? děkuji“

Jan Svoboda: „Okusování nehtů... to se dá řešit, je na déle..škod,a pořad končí. Slibte sama sobě, že to budete řešit..proč se trápit něčím, co je dobře řešitelné? K čemu to trápení potřebujete? Hm? S úctoui Jan Svoboda“