Chat

psychoterapeutka

Veronika Šuráňová

Záznam chatu z úterý 26. července 2011

Oman: „Delate ve sve praxi skupinove i individ. terapie?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, u nás v organizaci děláme jak individuální terapii, tak skupinovou. V říjnu budeme otevírat i skupinovou terapii pro hazardní hráče.“

Miroslava: „dobry den se synem jsme si prosli hroznym domacim nasilim muzete nam nejak psychicky pomoci jsme na tom psychicky dost špatne a nebo nam doporučte nekoho z Brna dekuji“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, pokud byste zvažovali služby, které nabízí i pomoc v oblasti závislosti, včetně pomoci pro příbuzné mohu v Brně doporučit A Kluby ČR, o.p.s., v případě, že u vás šlo o domácí násilí existuje v Brně organizace Persefona,o.s.“

Věra mikesková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem v péči prim.Dr.Dirna a Mgr.Koliby.Absolvovala jsem psychterrapii 2x.A nic mi nepomohlo, protože ze závislosti s které jsem se vyléčila jsem si našla závislost na lécích. Jsem v plném invalidním důchodě. Je mi 35let, mám 14 letého syna, jsem rozvedená, dlouho už žiji sama asi 8 let. Chtěla bych se zeptat jest-li bych nemohla Vás navštívit, kde Vás najdu, protože už se na sebe nemůžu dívat.Děkuji Mgr.V.Mikesková“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, závislost na lécích u osob, kteří si prošli, nebo procházejí závislostí bývá častá. Jedna závislost střídá druhou. Já působím v organizace A Kluby ČR - www.akluby.cz, můžete se obrátit sem, dále také působím v soukromé terapeutické praxi.“

Ardeny: „Jste MUDR?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, jsem psychoterapeut. U nás v týmu pracují psychoterapeuti,psychologové a sociální pracovníci - pracujeme převážně psychoterapeuticky, nebo v rámci metod sociální práce. Lékaře (psychiatry a další specialisty) zajišťujeme externě.“

Ardeny: „Co rikate na gestalt (prominte nevim zda to pisi spravne) terapii?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, gestalt směr v psychoterapii pracuje i s tělem, (tedy na rovině racionální, emocionální i tělesné) což považuji za užitečné - více než na psychoterapeutický směr je však důležitý lidský faktor. Jak vám lidsky bude sedět terapeut, se kterým se setkáte.“

Slovák: „Dobrý den. Kde působíte?“

Veronika Šuráňová: „Brno, organizace A Kluby ČR, o.p.s., www.akluby.cz, nebo v soukromé terapeutické praxi (lze mne dohledat na internetu)“

Michal: „Za jak dlouhou dobu se muže člověk stát závislým na (drogách,lécích,alkoholu atd)? A nemáte nějaký návod jak si přestat okusovat nehty.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, někdy to trvá několik let (než-li se daný člověk stane závislým a není možné pro něj "vysadit" danou návykovou látku), někdy obzvlášt při psychických dispozicích se může závislost rozvinout například i během 1 roku. Záleží, také jak daný člověk byl zvyklý pít alkohol celkově vprůběhu života.“

Mirek: „dobrý den dělám 12 hodin každý den do hospody nechodím,ale vždy když přijdu dom tak si dám 2 až 3 piva sem alkoholik“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, obecně se říká, že 1 pivo (či 2dcl vína) denně nejsou pro zdraví škodlivé, čili 2-3 piva denně zákonitě nemusí značit závislost, záleží však jak dlouho takto po večerech alkohol konumujete, na vaší psychice a zda míváte i někdy přestávky - dny kdy jste zcela střízlivý. Ve chvíli kdy se začnete cítit nepohodlně pokud alkohol vysadíte, bývá dobré zvýšit pozornost k sobě a začít si více hlídat dny kdy žádný alkohol nepijete.“

Marie: „Dobrý den, zjistila jsem, že přítel mé dcery je závislý na marihuaně, mám se pokusit bránit tomuto vztahu? Děkuji za odpověď.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, nevím jak stará je vaše dcera, na tom také záleží, ale přemýšlím, že bráněním vztahu, může dojít k narušení vztahů a vzájemné důvěry s dcerou. Pokud dialogy s dcerou selhávají, nevájejte vyhledat rodinnou poradnu nebo psychologa ve vaší lokalitě, který by mohl zprostředkovat takový rozhovor, který by pro vás byl užitečný a nápomocný“

Petr: „Dobrý den, maminka mé matky je závislá na alkoholu, žije s manželem také závislým už delší dobu cca 14 let. Chtěli bychom jí pomoci , ona sama má zájem se závislosti zbavit, ale na léčbu nastoupit nechce. Myslíme, že by jí pomohl podobný klub, ale v místě bydliště nic nemá (blízko Klášterce nad Ohří). Existuje podobné zařízení i v tomto místě. Jak jí můžeme pomoci my.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, zkuste se podívat na stránky www.drogy-info.cz, nebo vyhledat svépomocné skupiny anonymních alkoholiků (také lze dohledat na internetu), v případě že nechce podstoupit léčbu (v léčebně) je možné ji motivovat k ambulantní formě léčby (psychoterapie nejlépe 1x týdně)lze vyhledat i klinického psychologa skrz internet.“

Věra: „Jak se dá posoudit, že terapie byla a je úspěšná? Co je pro Vás znakem úspěchu, kdy Vám klient udělá skutečně opravdu radost?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, mě osobně dělá radost,když se klientovi začíná dařit v životě a cítí se spokojeněji, pocitujě zlepšení kvality svého života. Jelikož do terapie ke mně chodí klienti dobrovolně, tak úspěšnost terapie vyhodnocujeme spíše individuálně a subjektivně.“

Lenka: „Dobrý den, paní doktorko. Můj manžel, praktický lékař, bojuje s alkoholem. Odmítá ale jít k psychiatrovi, protože mu prý nemůže pomoci a že mu napíše takové léky, které si může napsat sám. Jsem nešťastná a nevím, jak mu pomoci.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, u lékařů závislosti nejsou neobvyklé. U léčby závislostí bývá účinná psychoterapie (tedy psychoterapeutická sezení; individuální či skupinová), záleží však jestli jeho odmítání navštívit psychiatra není spíše o jeho nechuti se problémem zabývat.Nevíte-li si rady, můžete zkusit navštívit odborníka i vy sama - probrat s ním vaši rodinnou situaci, získat podporu a hledat cesty, jak manžela motivovat k léčbě. Přeji hodně sil a odvahy stát si za sebou sama a za svým názorem.“

Petr: „Je mi 27 let, celý týden pracuji, alkoholu se nedotknu, ale v pátek a v sobotu se jdu vždy bavit. A téměř pokaždé se opiju. Mám dobré opice, nejsem agresivní, jen prostě nemám tzv. klapku. Je tohle taky závislost? Je to nebezpečné?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, hodně záleží na vaší psychice a celkovém životním stylu.Závislost to být nemusí (ostatně přes internet to ani nelze posoudit), ale může to být nebezpečné do budoucna a závislost se může takto postupně a nepozorovaně rozvíjet. Pokud se každý pátek rozhodujete, že se půjdete někam bavit a opít to samo o sobě nemusí být znakem závislosti, ale je dobré podporovat u sebe schopnost být mezi lidmi a bavit se i s minimem alkoholu. To je dobrý trénink a prevence proti rozvíjení závislosti. V případě že v současnosti prožíváte těžké období je alkohol v kombinaci s křehkou psychikou vysoce rizikový.“

Martin: „jsem bývalý alkoholik, už dva roky abstinuji. Bohužel jsem se ale opakovaně léčil a když nyní hledám práci a zmíním, že jsem byl alkoholik, odmítnou mě. Myslíte, že mám lhát a nepřiznat, že jsem měl tyto problémy? Nebo jaký postup by jste radila??“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, oceňuji a blahopřeji k dvěma rokům střízlivého a bdělého života! Někteří lidé (zaměstnavatelé), kteří vás dobře a osobně neznají se mohou na léčený alkoholismus dívat s nedůvěrou, což vás může u některých znevýhodnit oproti jiným lidem. Lhát ovšem nedoporučuji. Někdy je však možné o léčbě na pohovoru nemluvit a pokud by vás přijali, tak v případě, že chcete, jim o své minulosti říci.“

jarka: „Dobrý den, paní Veroniko! Řekněte mi prosím, kolik už jste viděla vyléčených gamblerů? A jak velké je to procento ze vsech, co se o lecbu pokusilo? A ti, co se vyléčili, měli nějaký podobný rys? Jestli ano, tak jaký? moc děkuji za odpověd, vím, že je asi neobvykla. Jinak vim, ze zadny clovek nemuze byt absolutne vyleceny, ale vy mi jiste rozumite. hezky den!“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Asi nedokážu zcela přesně odpovědět formou vyčíslení. Naději na změnu má skutečně každý. Osoby, které se vyléčili ze závislosti na gamblingu mohou být na tom podobně ohledně toho, že si vnitřně přiznali, že je dokáže něco ovládat a že existují impulsy, které nemohou sami kontrolovat. Takové vnitřní přijetí, může velmi silně pomoci při cestě ven ze začarovaného kruhu a pasti závislosti. Také co lidé, kteří zvládají zanechat hráčství často hovoří o tom, že "výhru - v automatech, ruletě" již nepovažují za výhru.Hezký den i Vám.“

Michal: „Kolik Vám je let?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, 29 let. Psychoterapeuticky pracuji pátým rokem.“

Michal: „Prošla jste sama drogovou závislostí a byla jste vyléčena?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den Michale, sama jsem si drogovou závislostí neprošla.Hezké dny!“

Ardeny: „Co si myslite o metode One Brain?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, s touto metodou bohužel nemám žádné zkušenosti, čili vám nemohu zodpovědně odpovědět. Hezké dny.“

Drahuna: „Kde najdu v Ostravě pomoc, o které jste hovořila ve svých vstupech?Alkohol nesmím vzhledem ke zdravotním problémům, přesto při sebemenším problému si sáhnu po skleničce. Tuším, že dříve nebo později spadnu do propasti, znám to ze svého dětství. Stydím se za svou slabost a domnívám se, že sama to "neukočíruji", ráda bych někde našla podporu.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, ráda bych ocenila, že si všímáte změn a potíží, které se ve spojitosti s vaš psychikou dějí. Pro místo, kde žijete bych vám doporučila vyhledat nějakou formu psychoterapie - může to být například i u klinického psychologa, či psychoterapeuta. Nevím o konkrétním kontaktu, na který bych vás mohla nasměrovat. Zkuste zadat do vyhledavače "psychoterapie ostrava", nebo "klinický psycholog ostrava", či "dobrý psychoterapeut, psycholog Ostrava" další kontakty mohou být i na www.drogy-info.cz Pokud by vám daná osoba, kterou vyhledáte lidsky neseděla, neváhejte změnit a zkusit někoho jiného. Slabost i citlivost jsou cenné vlastnosti, i když mnohdy nemusí být vítány.Přeji hodně sil a odvahy!“

S.H.: „Dobrý den, jak se mám chovat, když mám neurotickou depresi a beru Mollome? Jsem stále sama, pořád sedím doma, do ničeho se mi nechce, nemám práci(přes 2 roky). Chci změnit život a stále to nejde. Děkuji a hezký den.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, při léčbě deprese může být účinná i psychoterapie - setkání s někým, kdo vám lidsky sedne a můžete s ním spolupracovat na tom, aby vám v životě bylo lépe. Přeji hodně sil odvahy a spokojenosti.“

Vera: „Hezký den Vám přeji Veroniko a hodně sil a vytrvalosti při vaší nelehké , ale tolik potřebné práci. Stalo se Vám někdy, že se někdo ze své závislosti dostal do závislosti na Vás, na rozhovorech s Vámi - říká se tomu , myslím "přenos" , co jako terapeutka pak můžete (citlivě) udělat- jak se bránit , aby vás takový možný klient neobtěžoval svou přílišnou závislostí na Vaší osobě?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, "přenos" a i prvky závislosti na terapeutovi mohou být i přirozenou součástí psychoterapie, není třeba se tomu nějak vyhýbat, je však důležité podobné jevy, které se objevují společně s klientem reflektovat a věnovat se jim a postupně pracovat na takovýcz vztazích, kde panuje spíše rovnocenná, partnerská "vzájemnost". Samozřejmě je profesním úkolem psychoterapeuta, aby klientům pomáhal fungovat samostatně a svobodně a aby to co vytěží v terapii dokázali zužitkovat ve svém běžném životě.Psychoterapie by se něměla stát pro klienta životem sama o sobě.“

Petr Král: „Dobrý den, byl jsem závislí na cigaretách od svých 15 do 35 let.Dnes mám deprese z toho když mě a mým dětem, ať se hnu kam se hnu neomezení kuřáci vykuřují pod nos.Kdy už s tím někdo něco udělá a zakáže tu smrtelnou drogu prodávat.Děkuji a přeji hezký den.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, kdy takovou drogu zakáží nedokáži odhadnout:) ale rozumím tomu, že jako nekuřák ( a bývalý kuřák) vám cigarety mohou znepříjemňovat život. Přeji hodně štěstí a spokojenosti v životě.“

Jana: „Dobry den, v 16ti jsem se dostala do drogove zavislosti na pervitinu. 11 let jsem v sobe uspesne chovala odpor vuci jakymkoliv drogam a da se rřici bez problemu a chuti jsem abstinovala. Pred rokem v myćh 28 letech jsem po drogach opet sahla a nedokazu si vysvetlit s jakou lehkosti jsem po tak dlouhe abstinenci opet zacala. Snazim se bojovat, ale mam strach ze prohraju. Chtela apelovat na lidi se zkusenoti se zavislosti, ze se opravdu jedna o celozivotni problem a nikdy to nepodcenujte, i kdyz zdanlive se cuitite jiz neohrozeni.“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den Jano, oceňuji, že zde sdílíte vaši současnou situaci i část vašeho životního příběhu. Je pravda, že závislost i po dlouhé abstinenci může opět ukázat jak se lidově říká zoubky a začít člověka a jeho osobnost postupně opět ovládat a požírat. Přeji Vám hodně odvahy na vaší další cestě a také to, aby ste z této zkušenosti, kterou právě procházíte vytěžila pro svůj život jen to nejlepší a cítila se lépe.“

Ondrej: „Dobry den. Da se psychoterapií resit i zavislost na cigaretach?“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, psychická rovina závislosti zcela jistě:) Hezký den.“

dana: „dobry den, matka meho muze je tezka alkoholicka, nikam nechodi, o nic nema zajem, ani o vnoucata, jeji muz nema silu s ni neco delat, radeji predstira, ze se nic nedeje... ackoli je videt, ze ho to trapi, poradte mi, jak ji mame dokazat, ze ma problem, piti pred nami taji, ale denne je schopna vypit i litr slivovice... nici to celou rodinu. co mam zkratka v takovem pripade delat? dekuji“

Veronika Šuráňová: „Dobrý den, doporučila bych vám vyhledat například rodinou a manželskou poradnu, nebo poradnu pro závislosti, kde by byl dostatek času se zabývat i podrobnostmi a jak se říká "šít" formu pomoci vaší rodině a vám přímo na míru. Hodně sil!“