Chat

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, NRL pro komunální hluk, Zdravotní ústav, vedoucí oddělení faktoru prostředí

Dana Potužníková a Eduard Ježo

Záznam chatu ze středy 4. května 2011

květa: „Mám citlivý sluch(až moc)dá se něco rozumného dělat s hudebními akcemi kde to řve přes celou vesnici?Policie dojede-bububu-a zas naplno..co vyhláškou-ztlumit po půlnoci??“

Dana Potužníková a Eduard Ježo: „Dobré ráno, Květo, vybrala jste jednu z nejtěžších otázek. Hudební produkce trápí obyvatele přilehlých obcí po celé ČR. Zde je jediná možnost - obrátit se na obec, která takovouto produkci povoluje (a většinou i pronajímá prostory pro konání těchto akcí)a ta by ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí měla na řešení tohoto spolupracovat. Pořadatel má možnost se obrátit na náš Zdravotní ústav, kde mu poskytneme odbornou pomoc např. při nastavení aparatury tak, aby výsledný signál rušil okolí co nejméně.“

Jana: „Dobré ráno. Chci se zeptat, jak je možné, že když do zásuvky "strčím" nabíječku, slyším nepříjemné pískání. Je mi 15 let. Když jsem to řekla dalším členům rodiny, nic neslyšeli.. Jak je to možné??? :-D A ještě.. můj otec, kterému je kolem 47 let neslyší, když zvoní zvonek.. Zvláštní :-)“

Dana Potužníková a Eduard Ježo: „Dobrý den Jano, také s tímto mám osobní zkušenost, jedná se však o to, že jste pravděpodobně citlivější na zvuk, než ostatní členové Vaší rodiny :( Doporučuji nabíječku používat pouze v době kdy bude její zvuk "přemaskován" jiným zvukem (radio, televize atd.) To že Váš otec neslyší domovní zvonek může být způsobeno poruchou sluchu (záleží zda není vystaven expozici hluku v rámci své profese) doporučujeme návštěvu odborného lékaře (ORL)“

Martin Vybíral: „Dobrý den, mám v bytě závadu na topení, která se projevuje hlukem v nočních hodinách. Bohužel ne každý den je hluk stejně intenzivní a ne vždy k hlukovým projevům dochází. Takže by se případné měření asi muselo opakovat. Koho bych měl s požadavkem na měření oslovit, jak by takové měření vypadalo a kolik by to řádově stálo? Děkuji Martin Vybíral“

Dana Potužníková a Eduard Ježo: „Dobrý den pane Vybíral, v prvé řadě bych doporučil oslovit majitele objektu, který by měl Váš problém vyřešit. V případě, že nebude možná dohoda obratěte se se svým podnětem na místně příslušnou KHS. Cena měření se stanovuje individuálně podle náročnosti měření, délky atd. Vpřípadě zájmu nás můžete kontaktovat, informace nalezneta na našich WWW stránkách (www.zu.cz). Měření by muselo proběhnout přímo u Vás v bytě s tím, že všechny jiné zdroje hluku jako (hodiny, lednice) by musely po dobu měření vypnuty nebo přemístěny do jiné místnosti.“

Eva PU: „Dobrý den mám dotaz, existuje nějaká hranice vzdálenosti na kterou/do které si lze na hlučnou hudbu stěžovat? Máme poblíž tu panelákové zóny, klidné místečko obklopené vodní hladinou, takže příjemné večery pod širým nebem s hudební produkcí se pro nás obyvatele sídliště stávají opravdu noční můrou(zvláště kvůli dětem), když doma slyšíme srozumitelně každé slůvko z hraných písní... a v letních večerech nelze mít otevřená okna... děkuji za odpověď“

Dana Potužníková a Eduard Ježo: „Krásné ráno, Evo, hranice žádná neexistuje. Existuje hygienický limit, který je však v případě těchto zdrojů (hudební produkce ve venkovním prostoru) velmi nízký a ve venkovním prostoru na krátké vzdálenosti obtížně dodržitelný. Doporučovala bych problém řešit s obcí na jejímž území se produkce pořádá, popř. s místně příslušnou KHS. Ta by měla ve spolupráci s obcí spolupracovat na řešení problému.V těchto případech je nutné "zmapovat" zdroj hluku, to znamená vyhodnotit např. četnost akcí, jejich délku, zasahování do noční doby a pod. Zdraví DP.“

ŽANETA PAŠÍKOVÁ: „DOBRÝ DEN, MÁM DOTAZ,MŮJ PARTNER HRAJE DOMA NA TRUMPETU, MŮŽE TÍM POŠKODIT SLUCH U MALÝCH DĚTÍ, DĚKUJI ŽANETA“

Dana Potužníková a Eduard Ježo: „Krásné ráno, obecná odpověď musí být "ANO". Samozřejmě je nutné znát délku a četnost expozice tomuto typu hluku. Je obecně známo, že zejména malé děti patří k tzv. citlivým skupinám, které mohou být poškozeny hlukem. Každopádně by děti neměly být ve stejné místnosti, kde partner cvičí. Zdraví DP.“

Martin Vybíral: „Ještě jednou dobrý den. Vztahuje se na obtěžování hlukem nutnost měření? Např. je nutné prokazovat, že topení v noci překračuje 30 dB, když mě to zkrátka obtěžuje a budí? Nebo pokud má soused puštěné rádio nebo televizi, kterou slyším u sebe v bytě, ale pravděpodobně hluk nepřekračuje limit. Jedná se v takovém případě o obtěžování hlukem ve smyslu občanského zákoníku nebo to musím prokazovat měřením? Děkuji“

Dana Potužníková a Eduard Ježo: „Co se týká tzv. sousedského hluku, je to opravdu otázka občanského zákoníku, myslím, § 127 - Obtěžování hlukem nad míru v místě obvyklou, jedná se o sousedkýs por (řeší přestupková komise obce či soud). Také je vhodné prověřit stavební neprůzvučnost mezibytových příček = lze jedině měřením. Co se týká technických zdrojů (topení, výtah ...)je nutné objektivizovat měřením a následné řešení s vlastníkem objektu. V případě měření je možné se obrátit na náš ZÚ. Zdraví DP.“

Marie Šmiřáková: „Nejodpornější zvuk je v tramvaji č. 12 v Ostravě při zavírání dveří. Zacpávám si uši. To mohl vymyslet jedině ten, kdo v životě nikdy neseděl v tramvaji. Hezký den“

Dana Potužníková a Eduard Ježo: „Dobrý den, nevím zda myslíte hluk který je přímo v dané tramvaji nebo zda hluk který proniká do vašeho bytu ?“