Chat

předseda Moravskoslezské pobočky České společnosti ornitologické

Radim Petr

Záznam chatu z pondělí 4. dubna 2011

hon: „dobrý den. existuje na netu ( nebo na vašich stránkách ) hlasvý "archiv" našich ptáků ? a je ho možné stáhnout ? děkuji honla@centrum.cz“

Radim Petr: „existuje řada nahrávek a záznamů hlasových projevů našich ptáků. Doporučuji obrátit se na sekretariát České společnosti ornitologické: www.birdlife.cz, ev. telefonicky 274 866 700. Tam je možno získat konkrétnější odkazy s ohledem na druhy, jež Vás zajímají. Hlasových projevů ptáků je totiž nesmírně mnoho- vždyť jen v České republice žije několik set ptačích druhů.Krásné zážitky s ptačím zpěvem a hlasy přeje Radim Petro.“

Inka: „Na našem nově zatepleném a krásně opraveném panelovém domě si (zřejmě strakapoudi) vyklovávají díry a hnízdí v nich. Jak je odsud odstranit?“

Radim Petr: „velmi se omlouvám, má odpověd Vás asi příliš nepotěší. Nákladně pořízená a krásně zateplená fasáda byla zřejmě vytvořena z materiálu, jenž připadl strakapoudovi / s největší pravděpodobností/ pro jeho životní projevy velice vhodný. Existují materiály, které šplhavcům vyhovují jen málo, jenže u již hotové rekonstrukce tudy cesta nevede. Zlikvidovat strakapouda nelze- je zákonem č. 114 chráněn. Různé metody jeho odrazení či plašení mohou, ale nemusí být účinné.Pro podrobnější návod doporučuji konzultovat přímo sekretariát České śpolečnosti ornitologické: telefon 274 866 7OO, tam najdede jistě někoho, s kým můžete konzultovat Vaši konkrétní situaci ve Vašich specifických podmínkách. Úspěšné řešení přeje Radim Petro.“

Zdeněk: „Chtěl bych se synem natočit ukázku zpěvu strnada, ale v tuto chvíli,l přiznám se, ho nepoznám. Dá se někde poslechnout ukázka strnadího zpěvu. Myslím si, že by takové akce pro děti mohly být jedním z momentů, jak je přitáhnout k přírodě a alespoň na chvíli vytáhnout od počítače. Proto přeji víc podobných akcí a nápadů. Zdeněk“

Radim Petr: „Informace ohledně nahrávek strnada obecného opatříte na www.birdlife.cz/strnad.html. Můžete rovněž konzultovat telefonicky sekretariát Ceské společnosti ornitologické: tel. 274 866 700, ev. se dotázat i písemně na sídle společnosti: Česká společnost ornitologická, Na Bělidle 34, 15O OO Praha Smíchov. Další možnost, jak poznat zpěv strnada obecného v přírodě je vycházka s někým ve Vašem okolí, kdo ptáky zná. Syna- a nakonec i sebe- můžete přihlásit ke členství v ČSO- na stejné adrese. Se mnou to takto udělala před 35 lety má maminka a připravila mi tímto krokem překrásnou činnost na celý život. Mnoho krásných zážitků v naší přírodě přeje Radim Petro“

Jarka: „Dobrý den, jsem z Hradce králové a ráda bych se s dětmi zúčastnila některé z vycházek za sledováním ptáků. prosím, kde k tomu najde nějaké informace? Děkuji Jarka“

Radim Petr: „Základní informaci získáte na sekretariátu Ceské společnosti ornitologické: www.birdlife.cz nebo telefonicky na čísle 274 866 7OO, Na těchto adresách opatříte i kontakt na Východočeskou pobočku ČSO. Ta má nejlepší přehled o akcích či možnostech zapojit Vaše děti ( a nejlépe i Vás osobně) do poznávání ptáků. Mnoho krásných zážitků v přírodě přeje Radim Petro.“

David Urban: „Dobrý den, nedávno jsem se setkal s výskytem Morčáka velkého na řece Stonávce u Karviné. Chěl jsem se zeptat, jestli tento druh u nás na moravě i hnízdní?“

Radim Petr: „Ano,Morčák velký v posledních přibližně 10-15 letech patří mezi pravidelně hnízdídí druhy kachen ( byť není vůbec hojný). Hnízdí hlavně ve větších dutinách stromů či vhodných budkých u některých vodních ploch a toků ( Odra, Karvinské rybníky) Jeho osoud ale závaisí na zachovaní starých příbřežních porostů a také na potravnní nabídce- živí se drobnými, většinou tzv plevelnými rybami. Zdraví Radim Petro.“