Chat

Milan Harvalík
Záznam chatu z pátku 14. ledna 2011
Pavel Vojta: „Dobrý den, rád bych věděl, zda a jak v současné době vznikají nová příjmení? Nebo se jejich počet jen snižuje?“
Milan Harvalík: „Dobré ráno, obecně lze konstatovat, že v současnosti už u nás nová příjmení nevznikají, protože jejich úřední zavedení Josefem II.(což bylo ve většině případů zoficiálnění už předtím poměrně ustálených doplňkových jmen, tzv. příjmí) tento proces zbrzdilo, ale repertoár českých příjmení se rozšiřuje příjmeními, která se k nám dostávají ze zahraničí.“
Dagmar: „Dobré ráno pane Harvalíku,co znamená-jaká je charakteristika jména Dagmar a Staniskav?Děkuji za odpověď.“
Milan Harvalík: „Dobrý den, jméno Dagmar je severského původu a jde zřejmě o zvukovou obdobu slovanské Drahomíry ("komu je drahý mír", eventuálně "svět"). Protože však ve staroskandinávštině existovaly výrazy dagr (den) a mar (slavný), vykládá se i jako "slavný den", popř. "denice". Jméno Stanislav je slovanské, jde o "přací jméno" - "staň se slavným".“
Petr: „Dobrý den rád bych požádal co my můžete říci ke jménu PETR Semerád! :-) Děkuji za odpověď a přeju příjemný den! :-)“
Milan Harvalík: „Dobré ráno, příjmení Semerád je slovanského původu, vzniklo z identického rodného jména, kde sěmi znamená "osoba", rad "čilý, hbitý, radostný". Petr je jméno řeckého původu, znamená "skála", popř. "skalák" či "skálopevný".“
Vrátníček: „Mohl by jste mi prosím poradit, kde sevzalo naše příjmení,moc nás není,myslím v republice.Dělám rodokmen, tak by mne to zajímalo. Děkuji. Vrátníček Zdeněk Díky“
Milan Harvalík: „Dobrý den, příjmení Vrátníček vychází z podstatného jména vrátný, tedy "strážce vrat". Je možné, že nějaký Váš předek toto povolání vykonával a podle něj byl pak pojmenován, to by ale potvrdil nebo vyvrátil jen genealogický výzkum.“
cihalovaTrebic, Kmochoiva: „prosím o výklad jmena KOLEGAR“
Milan Harvalík: „Dobrý den, příjmení začínajících na Kol- je v češtině řada a mají různý původ, bez bližšího zkoumání Vám bohužel nemohu jednoznačně odpovědět.“
jakub: „dobré ráno mohu se vás zeptet na původ mého příjmení Maximovič“
Milan Harvalík: „Příjmení Maximovič vychází z rodného jména Maxim, přípona -ovič vyjadřuje, že jde o odvozeninu z otcova jména jednoho z Vašich předků.“
Vladimíra Kulhavá: „Hezké ráno. Je to asi dotaz trochu mimo, ale zajímalo by mě, kam se obrátit, s tím, aby určité jméno bylo přidáno do kalendáře. Děkuji :)“
Milan Harvalík: „Dobrý den, podle našich zákonů zodpovídají za obsah kalendářů (s výjimkou určení data Velikonoc apod.) jejich vydavatelé, takže je to na nich, popř. na Vaší domluvě s některým z nich. V současnosti ale existují kalendáře, v nichž je ke každému datu uvedeno více jmen, jedna z firem vydávajících kalendáře si toto rozšířené jmenné kalendárium nechala schválit naším ústavem. Kalendáře poznáte podle loga, kde se píše, že rozšířené jmenné kalendárium schválil Ústav pro jazyk český AV ČR. Možná v nich najdete i to, které byste si v kalendáři přála.“
Pavel Bužek: „Dobré ráno,zajímal by mne možný původ příjmení Bužek,co vím tak rod nepochází ze zahraničí.Děkuji za odpověd.“
Milan Harvalík: „Dobré ráno, jde o odvozeninu ze slovanských rodných jmen se složkou Boh-/Bož-, např. Božetěch, Bohuchval, Bohumil.“
Barbora Vystrčilová: „Dobré ráno. Už odmalička se stydím za své příjmení, takže bych ráda využila příležitosti se o něm něco dozvědět. Případně i o křestním jménu. Děkuji Vám.“
Milan Harvalík: „Vaše příjmení vychází z minulého příčestí slovesa vystrčit (tj. vystrčil), původně zřejmě označovalo majitele chalupy předsunuté ("vystrčené") před řadou ostatních nebo majitele chalupy ležící mimo obec, "na vystrkově".“
Simona: „dobry den.chtela bych se zeptat na jmeno Barbora-příjmení Mikulášová a na jeho význam-jestli to k sobe hodi.dekuji“
Milan Harvalík: „Jméno Barbora je řeckého původu a znamená "cizinka, barbarka". Příjmení Mikuláš je z rodného jména řeckého původu, kde Nikolaos znamenalo "vítězství lidu". S ohledem na tradici koledovaní na sv. Barboru a na sv. Mikuláše je kombinace Vašeho jména a příjmení docela vtipná a sympatická.“
Něha Volková Šumperk: „Prosím o sdělení, zda v knize jmen je i moje jméno. V roce 1945 bylo v kalendáři a v pozdějších letech tam byla Něhoslava. Nyní 6.srpna je tam Oldřiška. Jsme prý v republice 3. Děkuji za odpověď.“
Milan Harvalík: „Ano, v knize M. Knappové je uvedeno jméno Něhoslava, v rejstříku je i Něha, takže obě jména lze u nás do matriky zapsat.“
Simča 22let: „Krásné ráno přeji, jmenuji se Simona Humpolová a chci se zeptat na charakteristiku toho to celého jména, pokud to půjde. Děkuji“
Milan Harvalík: „Dobré ráno, Simona je z francouzštiny přejaté jméno hebrejského původu, znamená "slyšící, naslouchající". Vaše příjmení vychází ze slovesa humplovat "pracovat mimo cech" nebo z německého osobního jména Hunibald, eventuálně by mohlo souviset i s místním jménem Humpolec.“
jakub: „dobbré ráno řekl by ste mi něco ke jménu Maximovič děkuji za odpověď“
Milan Harvalík: „Dobrý den, před chvílí jsem už na to odpovídal, podívejte se na chat.“
Dagmar Tichá: „Dobré ráno, v dubnu čekáme 3. Dítě. Pravděpodobně syna. Máme ovšem jména pro obě pohlaví. Mohl byste mi prosím poradit,zda je náš výběr vhodný z hlediska významu a "souznění" s příjmením? Jména jsou: Jasmína a Oliver , popř. Martin. Jména našich 2 dětí jsou Emma a Marek, jen pro úplnost. Předem děkuji za odpověď!“
Milan Harvalík: „Dobrý den, hodnocení souladu rodného jména a příjmení je spíše věc estetická a silně individuální. Z mého pohledu by možná bylo lepší, kdyby k příjmení Tichý byla volena trochu vžitější jména než Oliver a Jasmína, ale ani spojení Oliver Tichý či Jasmína Tichá nepůsobí nijak výrazně rušivě.“
Barbora Vystrčilová: „Dobré ráno. Už odmalička se stydím za své příjmení, takže bych ráda využila příležistosti se o něm něco dozvědět. Případně i o křestním jménu. Děkuji Vám.“
Milan Harvalík: „Dobrý den, odpověď už máte v chatu.“
Ivana Némethová: „Dobrý den, ráda bych znala původ jména Németh“
Milan Harvalík: „Dobré ráno, příjmení Németh je z maďarštiny, kde znamená "Němec".“
Alice Formánková: „Dobré jitro, moje dcera čeká miminko a nemohou se dohodnout na jménu pro chlapečka. Vymýšlejí například Jiří, Štěpán...a já si myslím, že k příjmení Špičák, kdy jsou dva háčky se opravdu nehodí. Moc prosím, mohl byste mi popoci a navrhnout jiné? Ne Jan, Karrel, Vít... Odkud se vzala jména Špičák a Formánek? Srdečně Vám děkuji Alice Formánková“
Milan Harvalík: „Dobrý den, vhodných jmen je spousta, zkuste se podívat do knih, třeba do publikace M. Knappové, o které jsme dnes už mluvili. Špičák znamená "zub", "ostrý mlecí kámen", první žnec v řadě", roční jelen", "hrnec na máslo". Formánek je zdrobnělina slova německého původu forman "povozník".“
Dagmar: „Dobrý den,ráda by jsem věděla jaká je charakteristika mého příjmení Létalová.Předem děkuji za odpověď“
Milan Harvalík: „Vaše příjmení vychází ze slovesa létat, zřejmě podle nějaké (i přenesené) souvislosti. Váš předek mohl například být tak rychlý, že se o něm říkalo, že nechodí, ale léta.“
Vlasta Kostelná: „Dobrý den, můžete mi prosím objasnit význam příjmení Kostelná(za svobodna) Vališová(nyní)???Děkuji moc“
Milan Harvalík: „Příjmení Kostelný je odvozeno z podst. jm. kostel, Váš předek mohl pracovat jako kostelník, často chodit do kostel nebo blízko něj bydlet. Příjmení Vališ je odvozenina ze jména Valentin.“
Alice Formánková: „...a ještě jeden dotaz. můj dědeček se jmenoval Špora a narodil se v Charkově na Ukrajině. (prý ze slova špor-ostruha). Kde bych mohla najít pomoc při zjišťování jeho předků? Děkuji Vám A.Formánková“
Milan Harvalík: „Dobrý den, u nás máme Českou genealogickou společnost, bohužel nevím, jestli je nějaká podobná organizace na Ukrajině. Nejlepší by asi bylo zkusit zasurfovat po internetu.“
Jana Krýdlová: „Příjemné ráno, pane Harvalíku. Prosím o výklad příjmení Krýdl. Prarodiče pocházejí z jihu jižní Moravy. Jedna větev žije s tímto jménem v Rakousku, rodina na Slovensku změnila pouze ý ve jméně na Krídl. Děkuji“
Milan Harvalík: „Dobrý den, bohužel nemám všechno v hlavě, musel bych to zkoumat podrobněji. Omlouvám se, ale momentálně Vám zcela spolehlivě neodpovím.“
Karla Popelková: „Prosím o výklad jména Gerža“
Milan Harvalík: „Jde o zkomoleninu příjmení Jeřáb, psanou starým pravopisem (g = j, rž = ř).“
Anna Kološová: „Dobrý den. Chtěla bych vědět jaký má význam jména Alžběta a Přemysl. Tak se jmenují mé děti. Děkuji Anna.“
Milan Harvalík: „Dobrýé den. Alžběta je z hebrejštiny (bůh je má přísaha, bohu zasvěcená), Přemysl je staré české jméno, vykládá se jako "kdo vše dobře promýšlí, vynikající mysli".“
Ilona: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jména Ilona - a Michal, příjmení Muzička. Děkuji Vám a přeji hezký den“
Milan Harvalík: „Dobrý den, Ilona je maďarská podoba řeckého jména Helena (pochodeň, světlo). Michal je hebrejského původu, znamená "kdo je jako bůh". Příjmení Muzička vychází z výrazu muzika, možná bylo dáno podle povolání, možná podle záliby v hudbě.“
Radka Mužíková: „Dobrý den, mohla bych se zeptat na původ příjmení Cendelín?“
Milan Harvalík: „Dobrý den, vzniklo buď z místního jména Zandt v Bavorsku, nebo ze středohornoněmeckého zant, zan "zub".“
Silvie: „Dobrý den, pane Harvalíku, jsem moc ráda, že jste teď na chatu. Zajímalo by mě, co znamená moje jméno Silvie a taky původ mého vyvdaného příjmení Kladiva-Kladivová. Děkuji za odpověď a přeju hezký den! Silvie“
Milan Harvalík: „Dobrý den, Silvie je z latiny, znamená "žena z lesa", "lesní žínka". Příjmení Kladivová je z podst. jm. kladivo.“
Petr Běloň: „Dobré ráno.Chtěl bych se zeptat na původ nebo význam mého přijmení.Od čeho mohlo vzniknout?Děkuji za odpověď.“
Milan Harvalík: „Dobrý den, Vaše příjmení je z příd. jm. bílý, mohlo být motivováno např. nezvykle světlou barvou pokožky nebo bílými vlasy.“
Magda Kytnerová: „Jmenuji se MAGDA, bohužel toto jméno není v kalendáři, takže celý život jsem ochuzena o svátek. Doporučují mi jméno Magdalena, ale to mi připadá zcela odlišné, ani se ke mně nehodí, prostě na něj neslyším. Proč chybí v kalendáři, stejně jako Danuše, Michael a podobná jména? Zato cizokrajná jména jako Zoe nebo Xenie tam jsou. Děkuji a přeji hezký den!“
Milan Harvalík: „Dobrý den, v některých kalendářích už Magda je, a to 22. 7., protože je to osamostatnělá forma jména Magdalena.“