Chat

Lukáš Humpl
Záznam chatu ze středy 12. ledna 2011
Marie Nováková: „Dobrý den. Na co si dát pozor, když chci nechat svého potomka jezdit na saních?“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, určitě je dobré vybrat vhodné prostředí, tedy bezpečný svah bez pevných překážek - stromů, sloupů a podobně. Důležitý je rovněž bezpečná možnost pro dojezd, tedy plocha bez např. silnice s automobily, potoka... V případě menšího dítěte lze jistě doporučit dohled dospělé osoby, zvažte také náročnost svahu vzhledem k věku svého potomka. Samozřejmostí by mělo být přiměřené oblečení.“
Petr: „Dobrý den mě by zajímalo jaká je nyní frekvence masáže srdce a vdechů při umělém dýchání“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, u dospělého pacienta i dětí, s výjimkou novorozenců,je poměr 30:2 - tedy 30 stlačení hrudníku do hloubky cca 5-6 cm, (u dětí jedna třetina hloubky hrudníku) a dva umělé vdechy. V aktuálních doporučeních pro postup se klade důraz hlavně na kvalitní masáž.“
Elen: „jak se má zachovat člověk při epileptickém záchvatu a otevřené zlomenině holenní kosti??? Děkuji a přeji krásný den.“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, u epileptického záchvatu je nejpodstatnější chránit pacienta před zraněním v době, kdy u něj probíhají křeče. Nutné je chránit především hlavu, a to jednoduše přidržením. Nedoporučuje se otvírání úst ani např. vkládání cizích předmětů mezi zuby. Pokud pacienta neznáme, voláme vždy záchrannou službu. Při zlomenině holenní kosti se nesnažíme v žádném případě zatlačit zlomenou kost zpět, ránu překryjeme sterilním krytím. Končetinu zafixujeme proti pohybu v takové pozici, v jaké aktuálně je. Nesnažíme se o její narovnání.“
Daniel Krais: „Mám dotaz jestli když jste v horách a v do ůdolí spadne lavina tak vy s tou záchrankou musíte jet až dolů nebo ne?“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, v těchto případech zasahujeme vždy ve spolupráci s horskou službou. Na místo doletí buď vrtulník nebo tam naši posádku dopraví HS např. na sněžném skútru. V oblasti Jeseníků naše záchranná služba pro dojezd v komplikovaném terénu disponuje vlastním skútrem.“
Marcela: „Dobrý den, co dělat při vyraženém dechu dítěte (třeba při lyžování)? Děkuji“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, pokud jde o prosté vyražení dechu bez dalšího poranění, dojde k obnově dechové aktivity samovolně. Důležité je zachovat průchodnost dýchacích cest. V případě poruchy vědomí hrozí zapadnutí kořene jazyka, pak stačí provést prostý záklon hlavy a vždy přivolat záchrannou službu.“
Elen: „?????“
Lukáš Humpl: „:-))) !!!!!!!!!“
Zuzana M.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala co dělat v případě, že malé dítě vdechne předmět, např. kamínek nebo malou matičku, kterou z něj nelze přehnutím přes koleno a poplácáním po zádech dostat, je nějaká poloha, ve kterého ho případně udržovat do příjezdu záchranné služby tak abych co nejvíce zmírnila riziko komplikací? Jinak Vám chci velmi poděkovat za práci kterou děláte, před pár lety jsem měla autonehodu a díky profesionálnímu výkonu Vašich kolegů to vše skončilo nakonec dobře. Obdivuji Vaši chladnou hlavu, rychlé reakce a psychickou odolnost i při těch nejtěžších situacích.Děkuji!“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, děkujeme za Vaše slova ocenění. Pokud se jedná o malé dítě, snažíme se polohou hlavou dolů podpořit přirozené vypuzení tělesa z dýchacích cest. Všechny vypuzovací manévry jako jsou údery do zad, Heimlichův manévr (není vhodný u malých dětí) a pod. mají zhruba stejnou účinnost. Pokud dojde k bezvědomí a zástavě dechu, je nutno přistoupit k oživovacím pokusům.“
Lenka Vávrová: „Dobré ráno,zařídila jsem si u ZP kartu života a chtěla jsem se zeptat,jestli se Vám tento projekt při nějaké záchranné jjiž osvědčil.Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, pokud máte na mysli projekt výměny informací ze zdravotnické dokumentace mezi zdravotnickými zařízeními a záchrannou službou, zatím se nastavuje rozhraní pro přístup do databází. Praktické zkušenosti zatím nemáme.“
Jitu: „Dobrý den, zmiňovali jste pravidlo 5T (ticho, teplo, tekutiny...) a u těch tekutin je to tedy jak? Mají se podávat v malém možství, nebo vůbec? Či jenom namáčet rty? děkuji za odpověď a přeji hezký den.“
Lukáš Humpl: „Dobré ráno, v případě hrozícího šokového stavu nebo nutnosti operačního zákroku se podávání tekutin nedoporučuje. V těchto případech je vhodné opravdu pouze zvlhčit rty pro zahnání pocitu žízně, který pacienti mívají.“
opavadent: „kluci jste dobří“
Lukáš Humpl: „Ahoj Danko, děkujeme. :-) (I když to víme...) L+D“