Chat

Miroslav Vala
Záznam chatu z pátku 22. října 2010
Hana Hamrlíková: „Dobrý den,pane Vala.Nevěřím vlastním očím!Chtěla jsem Vás aspoň pozdravit a popřát mnoho úspěchů v podnikání i životě:-)“
Miroslav Vala: „No já nevěřím, že tak brzy vztáváte... Ale taky vás zdravím. MV“
Vaclav Tonda: „Dobry den, chtel jsem se zeptat, jake prumerne procentuelni mnozstvi regranulatu se pouziva v soucasne dobe pri vyrobe pet preforem“
Miroslav Vala: „Dobrý den, je to převážně do 10%. Ale jsou to odpady přímo z výroby, takže cesta odpadu je velmi krátká.Více % není možné, vzhledem ke kvalitě výrobku ,ale hlavně z důvodu hygienických. S pozdravem Miroslav Vala“
Vaclav Tonda: „Jelikoz obcas prichazim do kontaktu s preformami nekterych firem, tak se mi 10% moc verit nechce, treba preformy od firmy Alpla mi pripadnaji jako by pouzivali aspon 50% recyklatu. Kdysi jsem se vyrobou preforem zabyval, takze jsem videl i preformy ze 100% recyklatu (recyklat z Jilove u Prahy)“
Miroslav Vala: „Vždy je to otázka jednotlivých výrobců a jejich systému výroby. Pokud máte na mysli popřípadné nečistoty v obalu láhve, tak pak je tam recyklát přimíchán ve větší míře. Někteří výrobci dávají méně recyklátu, ale jejich lahve jsou velmi tenké. Čímž šetří na materiálu a jeho hmotnosti, ale pak jsou ty lahve moc měkké a v ruce ji promáčknete. Všeobecně je recyklát z PET lahví opravdu dál zpracováván na textil..“
Radek: „Dobre rano. Proc se neda zavest v CR stejny system vratnych lahvi jako je treba v Norsku nebo Svedsku? Musim potvrdit ze to funguje a urcite se zde nepovaluje tolik vyhozenych PET lahvi jako v CR“
Miroslav Vala: „Dobrý den, nevím jaký systém tam je zaveden...můžete upřesnit?“
Hana Hamrlíková: „Ještě Vás chci poprosit,můžete mi poslat na sebe číslo?Ztratila jsem kontakt.Stačí sms na 608666277.Děkuji.Pozdravujte doma.HH“
Miroslav Vala: „602529304 na mobil“
Michal Hazi: „Dobrý den, můžete prosím upřesnit, jaké plasty se mají dávat do recyklačních popelnic? Konkrétně jak je to s "fámou" nedávat plastové lahve i s víčky (víčka vyhazovat) do recyklace? Jak poznat správný plast pro recyklaci?“
Miroslav Vala: „Ve své podstatě PET lahve pouze zmáčknout aby se změnšil objem. Ale jinak i s víčkem a samolepkou. Ostatní plastové obaly jako nádoby od Jaru nebo jiných čistících přípravcích jsou na tom stejně. Doporučuji obaly od jogurtů alespoň vypláchnout..MV“
Andrea: „Dobrý den, ráda bych se zeptala,zda ve výrobcích,které jsou z recyklovaného platu (oblečení apod.) nejsou nějaké škodlivé látky,které by ubližovaly lidskému zdraví.Děkuji.“
Miroslav Vala: „V žádném případě plastové oblečení není nijak škodlivé. Vždyť operační pláště v nemocnici jsou také z plastu. Po recyklaci plastu z naší společnosti můžeme také tento recyklát použít pro právě takové výrobky jako je oblečení, či zahradní nábytek apod... MV“
Marie Kroupová: „Dobrý den, ráda bch se zeptala, zda do kontajnerů s plasty patří také "misky" od masa, polystyrenové, v nichž je trochu krve (dírky po dně mističky). Slyšela jsem názor, že stejně jako špinavý kelímek od jogurtů tyto "zněčišťují" plasty. Děkuji a přeji hezký den.“
Miroslav Vala: „Rozhodně nedoporučuji dávat tyto misky do stejných kontajnerů. Tento odpad je nebezpečný odpad a ten rozhodně do dotříďovací linky nepatří. Hezký den MV“
Lenka Sobková: „Dobré ráno, zajímalo by mě proč v Liberci na plasty zmenšili kontejnery (nyní malé oranžové popelnice). Nebo se třídění odvíjí od nějakého programu, který je např. sponzorovaný EU? A slyšela jsem, že se již např. kelímky od jogurtů nemusí vymívat...Děkuji, přeji pěkný den.“
Miroslav Vala: „Je možné, že se spoří na nákkladech na kontajnery. Nicméně všechny firmy, které dělají svoz a následně dotříďují plasty na separačních linkách, tak mají možnost čerpat finance z programu Ekokom CZ. Ale částka na dotaci je velmi nízká cca 0,60 Kč/kg vytříděného plastu. Oproti Německu kde je to až 3,60 je to velmi málo. Naše společnost tuto výhodu dotace nemůže využít. Ale to je chyb nastaveného systému...MV Jen pro informaci ročně zaplatí výrobci obalů jako PET lahví a pod 12.miliard korun, které by měli být právě na podporu recyklace.“
Vaclav Tonda: „Jeste takova malickost, ale asi je to dotaz spise nekam jinam.. U nas ve meste jsou kontejnery ne primo na PET lahve, ale na PEt lahve a kartony od napoju v jednom. Netusite, proc je to takhle?“
Miroslav Vala: „Neorzumím tomu. Podle mě je někde chyba. Plast a karton nepatří rozhodně k sobě...“
Radek: „http://www.petrecycling.cz/dotaz_z_Norska.htm No je to jako s lahvemi od piva, maji zde automaty na vraceni lahvi ktere se pri nakupu zalohuji:)“
Miroslav Vala: „Aha tak už tomu rozmím. Mluvil jsem o tom v minulém vstupu. Dříve se lahve od cocacoly recyklovali tak že se znovu plnili. Ale lahve byly podstatně pevnější a masivnější. V dnešní době je tlak na cenu a proto se lahve ztenčují. Pak ji při nalévání promáčknete což je nepříjemné. Nevím jaké používají oni, ale je možné že to jsou uvniř automatu přímo drtiče, které to pomelou. Takhle je třeba řešena recyklace v USA na plechovky od coly. U nás je to nereálné. Nikdo neuvolní peníze na takový systém. Ne že by to nešlo, ale není chtění.“
Radek: „Chapu, zisky z odpadu jsou vetsi nez zisky z ochrany prirody !!!:(“
Miroslav Vala: „Ale tohle je otázka na špatný systém , který vláda nastavila v projektu Ecocom. Na každé PEt lahvi máte tuto značku. Výrobce platí za každý obal , který uvede na trh. Ročně tudy proteče 12 miliard Kč. Ale kde končí, to fakt nevím...My na ně nedosáhneme z jiných důvodů...“
Galatík Vít: „Jejda Miro už jsem Tě dlouho neviděl,ale vidím že Ti to jde,tak se drž. Vítek“
Miroslav Vala: „Díky...M.“