Chat

bylinářka

Vanda Vrlová

Záznam chatu z pondělí 18. října 2010

Lumír Carbol: „Dobrý den,jelikož jsem celý svůj aktivní životprožívám v vrůvanech odnesly to klouby hlavně lokty a ramena.Chci se zeptat na nějakou radu(malíř 58 let)Děkuji.“

Vanda Vrlová: „Dobrá rada drahá! Možná by trochu mohly bolestem ulevit léčiva z bezinek, o nichž budu mluvit. Ale to jen podpoří léky chemické, bez nuich to nepůjde. Přeji další život bez bolestí. VV“

Danca: „Dobry den, ráda bych se zeptala, jak pomocí bylinek zatočit či předejít zánětu dutin. Děkuji moc a přeji všem krásné ráno. Danča“

Vanda Vrlová: „Kloktadlo si můžeme připravit doma z alkoholových tintkur. Nejlépe ve slivovici necháme vyluhobat buˇnatrhané lístky šalvěje, řepíku, dobromysli a kloktáme jimi buď přímo - nevyplivneme, kdyý nám chutná, a nebo kápneme do vody. Jinak se chraŃTE NACHLAZENÍ. VV“

kudlanka: „dobrý den, moc bych chtěla poprosit o radu, o lék, o bylinky - co na urputný drásavý kašel... Nemám teplotu, ale při nastydnutí kašlu přímo o Nobelovu cenu... Děkuji a moc zdravím!“

Vanda Vrlová: „Zkuste si připravit štolverky, o nichž mluvím, ale dobré jsou čaje z řepíku, květu černého bezu, slezu maurského a osladit medem. Zkuste též drobně kráhbeou cibuli zasypat cukrem a užívaz vzniklou šťávu. Léčí i je dobrá. VV“

hana: „Dobre rano pani bylinarko. Chtela jsem se zeptat jestli muzu jeste sbirat ostruzinove listi nebo uz je pozde. Bydlim v Itali a keriky jsou jeste plny zelenych mladych listku. A taky jsem se chtela jeste zeptat jak dlouho se asi vari ty stolverky, jenom do zhnednuti karamelu? Mockrat dekuji a preji Vam krasny den, Hana“

Vanda Vrlová: „Ostr.listí sbírejte a doplňte malinovým a fermentujte! kAREMEL míchejte až do hněda a vonna. Mije adresa ddomů vvrlovA@seznam.cz“

Jana: „Dobrý den, bojuji s léčbou rakoviny. Prosím porďte jaké byliny mohu popíjet děkuji Jana“

Vanda Vrlová: „Je mně Vás moc líto, předávám znalosti léčitelů dob minulých a tato nemoc nbyla známá. Držte se! VV“

David: „Dobrý den, jaký máte názor na využití konopí v léčitelství? Děkuji.“

Vanda Vrlová: „Určitě konopí sv§j význam má, ale v rukou znalých a nebo aspoń poučených. Já s ním pokusy nedělám, není zřetelné, odkud je to po léku jed. VV“

Jiřina: „Dobrý den paní Vrlová, mám Vaší knížku a jsem moc ráda, že budete dnes také hostem Dobrého rána. Chci se zeptat, jak je to s medem v čaji. Můžu ho přidávat do horkého čaje, nebo musí být čaj jen vlažný, aby v něm zůstaly všechny výživné látky? budu se těšit na Vaši další knihu a přeji mnoho úspěchů. Jiřina“

Vanda Vrlová: „Vloni vyšla druhá knížka, jsem ráda, že má ohlas, už bylo druhé vydání. Bylo to popsáno, že než nalejeme čaj do hrnku, než si hrnek někam přeneseme, podáme si med, lžičku - vše ochladne na 80°a to medu eublíží. Tak byl zdůvodněn jako zdravé pečivo perník. Měli jsme ho jako sladkost celý rok, stařenka pořád pekla. Jen letos je s medem bída. VV“

Gábina: „Dobrý den, u čtyřměsíčního syna se objevil atopický ekzém. Omývám postižený obličej vývarem z řepíku, je nějaká vhodnější bylinka? Děkuji“

Vanda Vrlová: „Ano, odvar řepíku je dobrý, možno i přikláídat onu spařenou bylinu. Na příští rok si udělejte Janovo mazání, což je vlastně výluh květů třezalky tečkované v kvalitním oleji. Zkuste i odvar mateřídoušky k omývání, ale většinou jsou tyto problémy individuelně léčitelné. vvrlova@seznam.cz“

Janča: „Dobrý den, jsem po operaci plic, neustále mám suchý kašel a při delším mluvení vždy mě to nutí ke kašli. Je na to nějaká bylinka ? děkuji Janča“

Vanda Vrlová: „Suchý kašel trpochu zvlhčí odvar heřmánku, který je dobré inhalovat a na noc si nechat třeba u postele odpařovat tento odvar v kastrolu nebo na topení. Taky zkuste inhalovat nad uvařenými zemáky, které promícháte se smaženou cibulkou, ale to je taková babská rada. Takové zemáky jsou potom i dobré, cibulku můžete smažut na uzeném špeku, mňam! vvrlova@seznam“

Dana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - jaké bylinky josu nejvhodnější do čaje na průduškové nachlazení v tomto počasí? Moc děkuji“

Vanda Vrlová: „Na průdušky je dobrá třeba dobromysl, ta mpoje směs z devatra kvítí, květy černého bezu, bezinky, bezinkový likér - a je dobré to střídat. Ale především se chraňte před nachlazením. vvrlova@seznam.cz“

Vanda P.: „Ahoj babi, nemáš něco na mozek? Moc mi to ve škole nemyslí. Přijeď co nejdřív. Pa V.“

Vanda Vrlová: „Vandi milá, kdo by měl lepší paličku než Ty! Mně posadili k pc, nemám brýle tak zobu jik se dá. Jen pořád dávej ve škole pozor, tam se nejvíc naučíš, pak doma doplníš z učebnice a je to. pozdravuj ve škole a měj se dobře! V.“

hana: „Pani bylinarko, jeste jsem se chtela zeptat na akne, jsou nejake bylinky na potirani nebo pripadne v podebe caje pro vnitrni uziti? Mockrat dekuji Hana“

Vanda Vrlová: „V mladém věku jsem si občas myla obličej mandlovými trubami, zda něco takového ještě existuje. Jako kosmetický krém bx možná bzlo dobré občas Janovo mazání, což je výluh květů třezalky v oleji, někdy doma vytopeným sádlem vepřovým nebo kuřím - to získáme z tučného kuřete. vvrlova@seznam.cz“

Milana Macková: „Krásné ráno, můžete mi poradit bylinky na astma koně ?“

Vanda Vrlová: „Určitě na to něco je, zda je to nemocnění nazývané chřípěcí? Ale nenosím to v palici, podívám se do záznamů a pokud bych našla. Ozvěte se, prodím, na moji soukr. adresu. vvrlova@seznam.cz“

jana: „Dobrý den , jaké jsou bylinky proti nadýmaní. Děkuji za odpověď“

Vanda Vrlová: „Při vaření nadýmavých nebo těžkých jídel jsme odjakživa dávali do nich saturejku - ať se jednalo o luštěniny nebo tučná masa - husu, kačenu i vepřové. Lze ji pěstovat ve forně jednoleté, každý rok naset, aler je už i jako trvalka. Kromě těchto účinků má též afrodisiakální, někdy je tzaky třeba povzbudit. vvrlova@sezanm.cz“

Radka: „Dobrý den , mám dotaz již tři měsíce jsem zahleněná v krku a mám rýmu, nemohu se toho zbavit ,léčila jsem to antibiotiky,ale moc mi to nepomohlo.Chtěla bych vyzkoušet nejaké bylinky.Děkuji z odpověď“

Vanda Vrlová: „Léčení bylinkami vyžaduje trpělivost, ale ta růže přináší! Kloktadlo je z tinktury, ta nejlépe ze slivovice, v níž neháme vyluhovat řepíček, jindy šalvěj, dobromysl a kloktáme. Čaj z devatera kvítí pít ve velkém množství, a poddpořit co 4 hod. např. paralen. Vyzkoušela jsem na synovi a ten už k lékaři nechodí. Nemám atest, takže byliny nemohu prodávat, ale želéčím rodinu a známé snad svědčí o tom, že jsou vskutku pravé. TAKY ÚČINNÝ JE ČERNÝ BEZ A VŠECHNY JEHO FORMY, BÍLÉ KVĚTY NA JAŘE I ČERNÉ PLODY NA PODZIM. vvrlova@seznam.cz“

Milana: „Děkuji, ozvu se,říká se tomu také dušnost koně“

Vanda Vrlová: „Zkusím i konzultovat s dcerou zvěrolékařkou. Dušnostz mívali koně po vělké námaze, je to asi jako u lidí. VV“

Eva Taricova: „Prajem dobre rano, prosila by som o odpoved, ci, neviete poradit nieco na baze byliniek na chronicke zapaly prinosovych dutin, vopred dakujem pekne za odpoved“

Vanda Vrlová: „Často je důležité příznaky onemocnění podchytit hned zkraje a začít čajem a co 4 hod. paralen. Jen nenechat klesnout až na zápal plic, to už chce antibiotika. Věřte léčení bezovými produkty, ať jsou to kvty na jaře nebo plody na podzim. Léčení je ovšem zdlouhavější než chemickými léky, ale nenese vedlejší účinky. Vydala jsem dvě knížky na toto téma, kde uvádím zkušenosti našich předků a vycházím z toho, že každý si spíš pamatuje to co bylo dobré než co se nepovedlo. Většina vzpomínek je na byliny, co jsou mezi těmi devíti v čaji. Ať se Vám dobře daří! vvrlova@seznam.cz“