Chat

psychiatr

Alexandra Beránková

Téma: Když to sám nezvládám

Záznam chatu z pátku 10. září 2010

Marta: „Dobrý den, paní doktorko moje maminka má depresi, léčí se cca rok a půl. Je jí padesát let. Mě by zajímalo do jaké míry je tato nemoc dědičná a jestli se dá tomu nějak předejít. děkuji pěkný den“

Alexandra Beránková: „Marto, děkuji za otázku. Záleží na charakteru deprese, kterou maminka trpí, ale je pravděpodobná nějaká dispozice k depresi. Je ůležité dbát na psycho hygienu- spánek, odpočinek,pozor na alkohol,jiné drogy.Být si vědom své ceny, hodnoty, věřit si.Také brát nemoc jako upozornění,že něco není tak jak má být. A.B.“

Anežka: „Dobrý den paní doktorko, jak se k manželovi správně chovat 3 roky depresemi, je mu 60 let.Nic ho nebaví a jakmile přijde z práce ihned uléhá dio postele a čte si a po chvíli usne.“

Alexandra Beránková: „Anežko, děkuji za dotaz.Manžel určitě si potřebuje odpočívat.Chápu,že je to náročné i pro Vás.Bude fajn, pokud s ním budete mluvit o té starosti, kterou máte a navštívite spolu nejprve praktického lékaře, aby manžele celkově vyšetřil, udělal odběry a vyloučil tělesnou příčinu jeho potíží. Pak může nabídnout léčbu, v případě, že se bude jednat o depresi, tak pomůže najít odborníka, A.B.“

Adéla: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je normální, když člověk ve 23 letech pořád myslí na svého bývalé partnera, ikdyž se rozešli už před 2 léty a od té doby mu nejde navázat delší vztah a trpí žárlivostí, ikdyž ví, že s tím minulým partnerem již být nechce. Jestli byste mi mohla poradit :) děkuji“

Alexandra Beránková: „Adélo, děkuji za Váš dotaz. Z toho, co píšete se jedná o nevyrovnání, nepřijetí ztráty vztahu. BYLO BY FAJN, tuto situaci řešit s odborníkem, nejlépe psychologem. A.B.“

Barbora: „Dobrý den, paní doktorko, mohla byste poradit, jak se nejlépe zbavit žárlivosti a smířit si s tím, že bývalý partner již s váma není a má jinou přítelkyni, děkuji za radu“

Alexandra Beránková: „Barboro,děkuji za dotaz. Vnímám, že je těžké příjmout, že bývalý partner má již přítelkyni. Lépe než žárlit je mu to přát, vím, že je to těžké. Je takové přísloví přej a bude Ti přáno. Pokud je vyrovnání se ztrátou vztahu dlouhodobé, je dobré kontaktovat psychologa. A.B.“

Anežka: „Moc děkuji za odpověď.Mám snahu o problému mluvit,ale on o tom nechce slyšet, tvrdí ,že je starý, zapomíná a víc se uzavře.Užívá Citalopram Orion cca 2 měsíce,nezdá se mi že by se to moc lepšilo.Mám ho nutit k nějaké aktivitě když se mu nechce?Děkuji za odpověď a přeji krásný den“

Alexandra Beránková: „Anežko, tak jak jsem říkala, je potřeba se obrnit trpělivostí a vyčkat, kdy se začne chtít. Pokud manžel užívá léky déle než měsíc a není efekt mělo by se antidepresivum změnit, asi by to chtělo tedy psychiatra. A.B.“