Chat

Miloslav Frank
Záznam chatu z úterý 24. srpna 2010
Zdenek: „Dobrý den, cjtěl by dceři udělat malou bonsajku z tak říkajíc vlastní zahrádky. Aby od začátku viděla, jak stromeček roste. POraďte, prosím, co za srom nebo keř si máme obstarat, abychom si s ním jako začátečníci dokázali poradit? Stačí malinká bonsaj, jen tak pro radost. Moc děkuji. Zdenek“
Miloslav Frank: „nejlepe vám poroste domáci dřevina,nejlépe tř.šeřik,borovice,třešen,cypřiš,trnka,ta vam muže i zakvést a jste ztraceni....frank“
David: „Dobrý den, jsem velkým nadšencem bonsají a ty Vaše jsem obdivoval už v pořadu Zahrada je hra. Dá se bonsaj skutečně udělat ze všeho, nebo jsou druhy stromů, které na to nejsou vhodné. Děkuji David“
Miloslav Frank: „témeř ano,ale nepěstují se rostliny s velkými listy“
Dagmar: „Dobrý den,po návratu z dovolene jsem našla bonzaj úplně suchou.Bohužel jsem ji zapoměla na okně a bylo hodně slunce.Dá se ještě nějak oživit?Děkuji za odpověd.“
Miloslav Frank: „to se stává,zkuste celou rostlinu na dva dny namočit celou do vody“
Philip: „Are you a big star? I was there with you in the Czech Republic have not yet!“
Miloslav Frank: „no,no,in the Czech Republic is bigest star“
Kuba: „Kolik druhu bonsaji existuje?“
Miloslav Frank: „Bonsaj lze vypěstovat v podstatě z každé dřeviny, nepoužívají se druhy se zvlášť velkými listy. Stará tradice tvorby stromků v miskách však upřednostnila tři druhy rostlin: borovici, bambus a švestku, které v asijské symbolice představují určité lidské vlastnosti: borovice - stáří, vytrvalost a stálost (např. vztahu), bambus- přímost, vlastnost vojáků a švestka je symbolem ženské něhy a krásy, ale i odvahy, kdy květy často odolávají nepřízni počasí - mrazíkům a zůstávají však krásné a ponechávají si svou důstojnost, která se vyžaduje ve společenské konvenci u žen a dívek. V našich evropských podmínkách mají šanci dlouhodobě růst v nádobách naše dřeviny, zvláště borovice, některé javory (babyka), hloh, trnka, třešeň ptačí, ale i jiné ovocné dřeviny např. meruňky, švestky, jabloně, dřín a také náročnější rostliny na pěstování, vrby, břízy, modřín a cypřiše. Pokud máte možnost stromky na zimu schovat do chladné místnosti, škála druhů pro pěstování bonsají se rozšiřuje o subtropické i tropické další dřeviny, např. olivy, duby, fíkusy, fuksie, vistérie, aj. Stromky v miskách se začaly pěstovat v oblastech subtropů a jejich kultura se rozvinula na základě jejich celoroční expozice venku. Ve středoevropských podmínkách zde máme velkou překážku - zimní období se silnými mrazy, kdy je třeba všechny stromky v miskách, i naše druhy buď zakopat do pařeniště nebo schovat do chladné místnosti. S pozdravem M. Frank“