Chat

Jan Svoboda
Dřevorubecký sport a stromolezení
Záznam chatu ze čtvrtka 22. července 2010
Tomáš: „Dobrý den nebojíte se když lezete po stromech výškách já mám strašný strach z výšek z některých stromů.Ještě když vydím náký velký strom po kterém se dá lézt.Kde nejčastěji lozíte po stromech.“
Jan Svoboda: „Dobrý den, řekl bych, že je to o individuálních dispozicích každého člověka. Takže já konkrétně z výšek strach samozřejmě nemám, to by se tady ta práce určitě nedala provozovat. Z čeho strach občas je, tak ze starých, většinou částečně proschlých stromů, kdy často hrozí odlomení různě velkých větví. Nejčastěji lozím po stromech, které jsou v zástavbě, nelze je pokácet ze země klasickou technologií. Často také na hřbitovech mezi hroby, u silnic, či u elektrických vedení.“
Matěj: „Dobrý den chtěl jsem se zeptat jak ste se dostal k Stihl Timbersports a která disciplíná vám nejvíce jde?“
Jan Svoboda: „Dobrý den, ke Stihl Timbersports jsem se dostal v sedmnácti letech, kdy jsem studoval Střední Lesnickou školu v Hranicích na Moravě, bylo to v roce 2004. Tehdy přišel jednomu z profesorů "náborový" email, který hledal vhodné adepty pro účast na prvním tréninkovém kempu tohoto sportu. Zúčastnil jsem se tohoto kempu, z něj jsem se hned nominoval na Mistrovství Evropy“
josef: „dobry den jja jsem jse vas jchtel zeptat do jake vyšky lezete?“
Jan Svoboda: „Dobrý den, vzrostlé stromy v našich podmínkách dorůstají do maximálních výšek mezi 35 - 40 metry. Takže zhruba do takovéto výšky.“
Václav: „Používáte na závody pily stejné jako pro těžbu nebo je máte nějak upravené? a jaké značky doporučujete?“
Jan Svoboda: „Dobrý den, při závodech se používají dva typy pil při dvou různých disciplínách. Sériová je STIHL MS 660, jedna z větších pil, a tu používám i při práci, především ke kácení přerostlých stromů. Druhá pila je pak takzvaná HOT SAW, ta je speciálně konstruovaná pro tyto závody. Motor není nijak chlazený, lišta a řetěz jsou z kácecího stroje. Motor ná většinou 250 a víc ccm. Pro práci jednoznačně doporučuji značku STIHL, používám pět různých typů.“
Jana Vráblíková, Liptál: „Honzo zdravíme Tě z Liptálu a držíme palce v televizní prezentaci!!!“
Jan Svoboda: „Děkuju, ahojte!!!!“