Chat

Alexandra Fiedlerová
Záznam chatu ze středy 7. dubna 2010
Helena Rybková: „Dobré ráno, Jaké zeleninové šťávy můžu dávat 2-letému dítěti na podporu imunity? H. R.“
Alexandra Fiedlerová: „Můžete karotkové štávy,kombinovat s jablkem, stejně tak i občas červenou řepu , ale zředit tak poměr 5¨ku 1 s karotkou-té samozřejmě více, výborné jsou šťávy s hroznů a nebo hrušek, vužívejte sezonní plody.“
Miriam Lesková: „Hezké ráno, pomůže mi jako podprora léčby při pálení žáhy nějaké ovoce nebo zelenina? Miriam“
Alexandra Fiedlerová: „Může pomoci, záleží na příčině, zkuste vlažnou vodu s citronem, ale obecně š´távy zeleninové i ovocné, i když mají zásadotvorný účinek na organismus, mohou přechodně i vaši situaci zhoršit, doporučila bych celkově úpravu jídelníčku a přidat do stravy i zelí, v syrové podobě, má skvělé účinky na překyselení zažívacího ústrojí.“
Martin Janík: „Kterou zeleninu nebo zeelninové šťávy mám užívat na krk a hlasivky? Děkuji, Martin J.“
Alexandra Fiedlerová: „Trpíte-li zánětem hlasivek, raději minimum ovocných šťáv, spíš zeleninové šťávy-všemocná karotka s červenou řepou vám může pomoci odhleňovat organismus, stejně i kombinace se špenátem.Ale nemyslím si, že jen šťávy vám pomohou,celková úprava jak stravy tak životosprávy.“
Petr Skácel: „Zdravím paní doktorku, hltám Vaše informace v časopisu Meduňka. Desítky roků upozorňujeme na škodlivost posunu času na hodinách 2x ročně. Pozorujete nyní, 14 dní po posunu hodin, problémy u pacientů se zažíváním, samozřejmě kromě narušení spánkového režimu.“
Alexandra Fiedlerová: „Ano,souhlasím s Vámi,těžko říct, na co všechno má tento posun vliv, určitě se to na nás odráží, přes psychiku a pak na všechny naše slabiny, co s tím?“
Jana Krutišová: „Dobrý den, jakou zeleninu a ovoce by jste doporučili kojící matce. Děkuji za odpověď.“
Alexandra Fiedlerová: „Asi ty potraviny , na které je zvyklá, pokud začne razantně měnit jídelníček, může mít ona i dítko potíže, např. v podobě nadýmání. Je-li zvyklá na zeleninu a ovoce v jakékoli podobě, proč to měnit, když jí to vyhovuje? Perlín: Pozor na vytváření averzí, tedy nenutit, zachovat pestrost, bezpečné na cizorové látky jsou průmyslově vyrobené kojenecké příkrmy, jsou i kontrolovány.“
martina: „má vůbec nějaký význam kupovat nedozrále exotické ovoce, které dozráva teprve až u nás,můžou v takovémto ovoci být ještě nějaké vitamíny, když ovoce je takřka bez chuti?“
Alexandra Fiedlerová: „Perlín: K nám se dováží jako nedozrál ovoce především banány. Pokud by se dovážel ve své zralostí, bánán by to nevydržel. Ale banán je zrovna nejméně vhodný, je to takový rostlinný rohlík. Fiedlerová asi jste si odpověděla, berme to jako zpestření chutí a dezerty, nic moc víc v tom asi nehledejme obávala bych se spíš těch látek, které mohou působit negativně, pesticidy, přemnožené plísně...“
Renata Matoušková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na užívání psylia v rámci detoxikační kúry.Děkuji za odpověď.“
Alexandra Fiedlerová: „Psylium jako čistič střev je potravinovým doplňkem, není to potravina, upravit celkově jídelníček v prevenci zácpy.“
Petra: „Dobrý den, existuje nějaká opravdu účinná směs ovoce, která zažene chřipku nebo nachlazení? Často se totiž stává, že člověk čeká na den D a krátce předtím se začne cítit mizerně. Děkuji. Hezký den.“
Alexandra Fiedlerová: „Citróny ve vlažné vodě, raději ale kyselé zelí, tuřín, kedlubny, ředkvičky, zázvor...tedy zelenina.Záleží ale na typu nachlazení i člověka. Když už choroba vypukne, pak doporučuji lékaře. Vitamin C je dobrý jako prevence. Perlín“
Milada Dejdarová: „Loni v létě jsem si udělala přes odšťavňovač jednodruhové ovocné štávy z jablek, švestek, višní a třešní. Nepřislazovala jsem a jen lehce přidala konzervant. Moje dietoložka říká, že je tam moc cukru a nemám to pít. (Obézní nejsem, jen mám abnormálně velké břicho a chci ho schodit.) Je to tedy zdravé nebo ne? Děkuji“
Alexandra Fiedlerová: „Perlín: Má pravdu. Zkuste jen ředit vodou.“
Jana Krutišová: „Dobré ráno paní doktorko, jsem kojící matka a ráda bych se optala, co za ovoce a zeleninu při kojení mohu jíst, aby to potom nedělalo problém miminku. Mnohokrát děkuji za odpověď.“
Alexandra Fiedlerová: „Nejlépe je neměnit razantně stravu, jeste, na co jste byla zvyklá, vždy je lepší prevence, takže změna,pokud jste ji chtěla udělat, je na místě před těhotenstvím.Jíte-li ovoce a zeleninu běžně, klidně v tom pokračujte. Pokud máte potíže např. trávicí či dítě nadýmání, zkuste vyřazovat jednotlivé druhy a chvíli počkat na reakce, uleví-li se. A naopak, rozhodnete-li se přidat do jídelníčku novou potravinu, počkejte také na reakci i 2 dny. Dalším mýtem je , že by kojící matky neměly pozřít luštěniny a cibuloviny, ty ale naopak zvyšují produkci mléka, záleží na úpravě těchto potravin.“
Milada Dejdarová: „Sleduji pořad Pod pokličkou. Je vydaná nějaká kuchařka, která by byla na jídelníček vyvážená? Např. co kdy jíst nebo v jakém množství, co je vhodné k snídani, obědu či večeři. Moc děkuji“
Alexandra Fiedlerová: „Kuchařek je celá řada,i knihy řady Pod pokličkou, stačí hledat na internetu a určitě najdete svou“