Chat

Šárka Nosálková
Záznam chatu ze středy 24. února 2010
DIVAČKA MONIKA: „DOBRÝ DEN ZAJÍMALO POKUD SE NARODÍ DÍTĚ RODIČŮM OTEC DIABETUS 1.TYP OD 21 LET A MATKA DÍTĚTE OTEC DIABETUS2.TYPU I JEHO MATKA.JAKÁ JE PRAVDĚPODOBNOST,ŽE DÍTĚ BUDE MÍT TAKY CUKROCKU.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.DÍTĚ JE VE TŘECH LETECH HYPERAKTIVNÍ“
Šárka Nosálková: „Riziko pro dítě je kolem 5%,proti normálnímu riziku 0,4%.“
Verča: „Dobrý den, za jak dlouho od onemocnění bude mít dítě diabetik pozdní komplikace?“
MUDr Janštová: „Časově není možno určit dobu nástupu komplikací.U každého pacienta zápeží na jeho genetické výbavě, ale hlavně na dlouhodobé dobré kompensaci diabetu.Mohou nastoupit do 5 let, ale také až po 10-20 letech.“
Petr Vanek: „Dobrý den, našel jsem odkaz na Kwasnievskeho dietu, ale na nedari se mi najit jeji obsah. Mohla byste mi, prosim, poradit, kde by se dala najit? Dekuji“
Šárka Nosálková: „U diabetiků 1.typu je důležité se stravovat racionálně - vyvážená strava. Žádná dieta nedokáže změnit tuto nemoc, je důležité dodržovat pravidelný režim. Tuto dietu osobně neznám, nutno pohledat na internetu.“
věra konečná: „paní doktorko jsem poinfarktu chodím na kontroly je mi 60 let glyk.jsem měla 5 /5 bojiím se jíst sladké oba rodiče měli ve stáří cukrovku a já mívám chut každý den na sladké děkuji mám dietu bez cholest.“
MUDr Janštová: „Ve Vaši rodině se jednalo o diabetes 2.typu,zde je nutno dodržovat příznivou tělesnou hmotnost,strava v menších dávkách 4-5x denně, Vaše glykemie je zatím ideální a tedy při vyváženém režimu je možnost menší množství sladkosti požít.Jiank dostatek zeleniny a ovoce, ale to vy při své dietě bez cholesterolu znáte.“
Petr Vanek: „Dalsi dieta o ktere se pise, ze je hodne kvalitni co se dosazeni normoglykemie tyka je Lexingtonova dieta, o te se mi take dalsi informace nepodarilo najit. Nemate nejaky odkaz na obsah teto diety? Dekuji“
MUDr Janštová: „Bohužel ani tuto dietu neznám ,ani odkaz na ni.“
Verča: „Paní šárko, plánujete v nejbližší době nějaké setkání pro diaděti a rodiče?“
Šárka Nosálková: „6.března bude v Ostravě v našem Edukačním centru vzdělávací seminář Sám sobě odborníkem, který je určen jak pro rodiče, tak i pro děti. O všech dalších aktivitách se můžete dočíst na našich www.ditesdiabetem.cz“
Eva: „dobrý den, jaká je pravděpodobnost že bude mít matka s diabetem 1. typu od narození dítě také s diabetem ?“
MUDr Janštová: „Riziko pro dítě je asi 2-3 %.(ve srovnání se zdravou populaci,která je 0,4%) U dítěte je možno vyšetřit t,zv predikci,krevním vyšetřením jisté části genetického základu,současně s krevním vzorkem matky.(Zajištění přes diabetologickou ambulanci.)“
Darina: „Dobré ráno paní doktorko, měla jsem gestační diab.a nevím jestli mně cukrovka nezůstala, ještě jsem nebyla na kontrole. V těhot. jsem měla mít hodnoty cukru nalačno do 5,5 a hodinu po jídle do 7,3, a tak mě zarazilo jak jste řekla že u zdravého člověka jsou hodnoty nalačno do 7 a hodinu po jídle do 9. Které hodnoty jsou teda správné ? Děkuju Darina“
MUDr Janštová: „Uváděla jsem hodnoty,jeětě přípustné,které nehodnotíme jako diabetes. Dále záleží na normách laboratoře. Ideální jsou samozřejme na lačno do 6mmol/l, a po jídle o l-2mmol vyšší. V těhotenství jsou kriteria přísnější,vzhledem k vývoji plodu. Zda Vám cukrovka nezůstala je možno zjistit vyšetřením hladiny glukosy.Je možnost vzniku Diabetu 2.typu ve starším věku.“
Ludmila: „Dobrý den, jaké příznaky má kojenec, který je plně kojen nebo batole, pokud onemocní diabetem ? Děkuji“
MUDr Janštová: „Výskyt diabetu u kojence je velice vzácný.Jsou ztráty tekutin močením, mohou být výrazně až do t.zv.stavu dehydrytace.Také při špatném zpracování cukru,dochází ke špatnému zpracování tuků a dochází ke vzniku tzv.ketolátek,zvracení,acetonový pach dechu,ztížené,zrychlené dýchání, neklid, výraznější váhový pokles.Dítě má typický vzhled nemcného dítěte.“
darina: „Dobrý den, je test na cukrovku - OGTT totéž jako kdybych snědla 75g sacharidů a za 2 hodiny si změřila glykémii ? Kolik gramů sacharidů obsahuje tento test - vypití sladkého sirupu ? Chtěla bych si zkusit doma jestli mně cukrovka po těhotenství zůstala. Děkuji vám za ochotu.“
MUDr Janštová: „Při OGTT je podávána jen čistá glukosa. Muselo by se použít 75 gr glukosy, př. 75 gr Glukopuru ve vodném roztoku. Běžné sacharidy jsou většinou složené cukry,výsledek by nebyl přesný.“
Zdenka: „Dobrý den, je mi 39 let a byl u mne zjištěn diabetes (pravděpodobně po gestačním diabetu). Mám oční vadu - tupozrakost. Chtěla jsem se zeptat, pokud užívám léky (Siofor 500 1-0-1) a snažím se dodržovat dietu, jaká je pravděpodobnost vzniku pozdních komplikací (hlavně retinopatie), lépe řečeno za jak dlouho? Děkuji za odpověď.“
MUDr Janštová: „Není možno odpovědět jednoznačně.Jedná se u Vás od diabetes 2.typu,dosud léčeny perorálními diabetiky. Retinopatie není ve vztahu k tupozrakosti. Důležitá je jen životosopráva,omezení sacharidů a tukových látek ve stravě,ale dietu a režim znáte. Výskyt komplikaci je závislý také na genetické výbavě každého jedince.“
ingrid Pavlasova: „Manželovi naměřili 7,85 už nevím jak bych mu upravila stravu.Za tři měsíce zhubl 10 kg,přestal sladit,nejí uzeninu,sladkosti a bílé pečivo.Děkuji.“
MUDr Janštová: „Je nutno jen pokračovat v dosavadní dietě a sledovat hladiny glukosy. Předpokládám,že se jednalo o vyšetření krevního cukru na lačno. Nález je suspektní pro diabetes 2.typu.Nutné sledování glykemie a dle hodnot pak i léčba perorálními léky,dle odborného lékaře.“
Ivana: „Dobrý den, jsem ve 36tt a zajímalo by mě jaká je pravděpodobnost, že moje dítě bude mít diabetes. V rodině se objevuje diabetes 2. typu (z mé i manželovi strany) a 1. typu u neteře (dcery mé sestry), jaké je % výskytu 1.typu a je častější u holčiček nebo chlapců. Děkuji“
MUDr Janštová: „Diabetes 1.typu asi ve výskytu běžné populace(0,4%),větší je riziko diabetu 2.typu, ale % výskytu se nedá určit.Je rodinná disposice a ev projev diabetu záleží na genetické disposici a živostním stylu (strava a pohyb).“