Chat

MUDr. Renata Podstatová
Jak přežít pobyt v nemocnici bez újmy? Ptejte se našeho hosta!
Záznam chatu ze čtvrtka 11. září 2008
Jiří Vojtěch: „Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli jste někdy neměla problém se svým příjmením. Děkuji“
MUDr. Renata Podstatová : „Dobry den, to je sice trochu mimo tema, ale uznavam ze jde o neobvykle prijmeni a je na kazdem, kdo se mnou prijde do kontaktu, aby se s tim dokazal srovnat nebo ne. Pro mne osobne to neni zadny problem“
Milada: „Jak nebezpečné mohou být nemocnicční infekce pro novorozence?“
MUDr. Renata Podstatová : „Pokud se jedná o zdravého a donošeného novorozence, který je umístěn na pokoji se svou matkou, je riziko podobné jako u každého zdravého člověka. Pokud jde o nedonošeného a nezralého novorozence s mnoha dalšími rizikovými diagnózami, tak je to opravdu velice vážná věc a je nutno důsledně dodržovat všechna preventivní opatření (i návštěvy), které jsou většinou vyvěšeny hned u vstupu na oddělení, lékaři, kteří jsou si samozřejmě tohoto velkého rizika vědomi, jsou potom speciálně školení v dodržování zásad asepse.“
Tomáš: „Doporučujete před nástupem do nemocnice užívat nějaké přípravky na posílení imunity?“
MUDr. Renata Podstatová : „Toto je naprosto individuální věc a kvůli možným vedlejším účinkům event. interakci s dalšími léky a plánovynými výkony je to nutno probrat s ošetřujícím lékařem event. imunologem. Každopádně má velký vliv na posílení imunity kvalitní a pestrá strava, a to nejen při hospitalizaci, ale i před ní. Podvyživený pacient je mnohem citlivější a náchylnější ke vzniku infekce, špatně se mu hojí rány apod.“
MIrka: „Při vizitě ošetřující lékař prohmátával břicho několika pacientů v pokoji, aniž by si po každém umyl ruce. Je to v pořádku?“
MUDr. Renata Podstatová : „Vůbec ne!! Při příchodu k pacientovi a odchodu od pacienta si lékař či sestra musí vždy vydezinfikovat ruce, aby mikroorganismy nepřenášel na další a další pacienty, to je základní standard, který nelze podkročit!! Upozorněte na to lékaře event. i vedoucího lékaře oddělení. Děkuji za pomoc.“
Kateřina: „Dobré ráno. Zajímalo by mne, jaký je správný postup při desinfekci při píchání injekce nebo odběru krve. MOhu sestru upozornit sama, že něco dělá špatně? Děkuji.“
MUDr. Renata Podstatová : „Vydezinfikovat pokožku alkoholovým přípravkem, počkat do zaschnutí, sestra nebo lékař si vydezinfikouje ruce, vezme rukavice a aplikuje injekci. Sama máte možnost upozornit zdravotníka, pokud popisovaný postup nedodrží.“
Josef: „Dobré ráno, paní doktorko. Co byste doporučovala, aby člověk udělal, když má podezření na infekční nákazu z nemocnice? Jaký by měl zvolit postup? Děkuji za odpověď.“
MUDr. Renata Podstatová : „Dobré ráno, své podezřenín určitě řekněte ošetřujícímu lékaři, popište mu jaké máte příznaky, jaká jste absolvoval vyšetření a zda máte nějaké podezření, jakým způsobem mohlo k infekci dojít. Společně byste měli dojít k závěru zda se jedná o nemocniční infekci nebo ne a jak ji léčit. Současně by měl lékař tuto infekci nahlásit nemocničnímu hygienikovi. Nebojte se a o problému mluvte!!“
marta: „Dobrý den. Nemůže se stát, že se bkterie stanou na nemocniční desinfekci resistentní? Co proti tomu děláte? děkuji.“
MUDr. Renata Podstatová : „Dobry den, i kdyz se zatim rezistence bakterii na dezinfekce nepotvrdila (na rozdil od rezistence bakterii na antibiotika), preventivne se v pravidelnych intervalech stridaji dezinfekcni pripravky na bazi ruznych ucinnych latek. Konkretne to ma kazde oddeleni popsano ve svem Provoznim radu, schvalenem KHS.“
Igor: „Dobré ráno, co může udělat sám pacient, aby se vůči infekci v nemocnici ubránil? Děkuji?“
MUDr. Renata Podstatová : „Aktivne se ucasnit procesu lecby, ptat se lekare nebo sestry pokud mu neni neco jasne, ptat se co mu budou delat, jaka jsou rizika a dalsi omezeni, jestli existuji i jine alternativy k navrhovane lecbe. Zkratka byt lekari aktivnim partnerem, ne pasivnim ucastnikem. Komunikova, divat se kolem sebe!“
soňa: „Dobrý den, jak se proti infekci brání sami zdravotníci? Nakolik je nemocnice pro ně samotné rizikové prostředí?“
MUDr. Renata Podstatová : „Dekuji za skvelou otazku. V tomtez riziku jako pacient je samozrejme i personal. Pokud zdravotnik ziska v nemocnici infekci, jedna se o tzv. profesionalni nakazu. Prevence je dodrzovani naprosto stejnych zasad jako u nozokomialnich infekci a to, ze uz nekolik let jsme ve FN Ostrava nemeli zaznamenanou zadnou prof. infekci zdravotnika ukalzuje na to, ze se popsane preventivni postupy snazime dodrzovat.“
Martin: „Dobrý den, najdu ve Vaší knize i konkrétní přpady, které se staly v praxi? Děkuji.“
MUDr. Renata Podstatová : „Urcite - kniha ma podtitul 100 + 1 nejcastejsich otazek a odpovedi. A protoze zdravotnictvi se rychle vyviji a vznikaji dalsi problemy a dalsi otazky a odpovedi, chystame na jaro 2009 publikaci Jak prezit pobyt ve ZZ 2.“
Monika: „Dobre rano, jake byvaji nejcastejsi spatne postupy u zdravotniku?“
MUDr. Renata Podstatová : „Zalezi vzdy na nemocnicnim hygienikovi a mangementu, jak danou problematiku sleduje ci nesleduje (at uz umyslne ci neumyslne), jak ma preventivni postupy popsany, jak casto provadi na pracovisti kontrolni setreni, zda jsou postupy dodrzovany. Uplne obecne se da rici, ze v ramci cele Evropy jako jeden z nejvyznamnejsich bezpecnostnich cilu WHO je Hygiena rukou zdarvotniku a jeji dodrzovani. A tim se asi od zbytku Evropy nelisime.“
Colin: „Pani doktorko, jsou nejake bakterie, ktere jsou zvlast nebezpecne?“
MUDr. Renata Podstatová : „Dobry den, zalezi na zakladni diagnoze pacienta, stavu pacienta, vykonu, ktery u nej byl proveden. Dnes uz jsou temer setreny hranice mezi patogennimi a nepatogennimi ci podminene patogennimi mikroorganismy, je potreba si davat pozor uplne na vsechno. Obecne se da rici, ze vzdy mnohem rizikovejsi jsou bakterie vsech rodu a druhu, rezistentni na antibiotika. Lecba je potom vzdy komlikovanejsi, delsi, narocna pro pacienta i personal. Muzeme zde zaradit nepriklad rezistentni pseudomonady, klebsiely, stafylokoky, jako napriklad Methicilin rezistentni Staphylococcus aureus a mnohe dalsi.“