Chat

psycholožka

Kateřina Bartošová

Záznam chatu z pondělí 6. března 2023

Jana: „Dobry den, zaujal mne vas posledni vstup, kde jste naprosto presne popsala i muj pocit samoty a ztraty sebevedomi. Ja toto neprozivam v pratelstvi, ale v manzelstvi. Mam pocit, ze nas vztah se stava toxickym a prestavame byt s manzelem v kontaktu. Je i tento stav jasnym danim najevo to ukoncit nebo se s tim da pracovat? Jsme spolu celkem 20let a mame 10let syna. Pocit samoty v tomto vztahu mne fakt trapi. Dekuji moc a preji hezky den. Jana“

Kateřina Bartošová: „Dobrý den, asi bych začala tím, že v tom rozhodně nejste sama. Pocity samoty (i přesto, že jsme v partnerství) zažíváme někdy skoro všichni. Neznám vaši přesnou situaci, obecně ale platí, že na vztazích se dá pracovat, pokud oba partneři chtějí. Samozřejmě nevím, jak to máte, ale syn už je větší, zvládne být hlídaný - můžete si s manželem udělat prostor pro sebe? Pokud ano, zkuste to, promluvte si. Zajímejte se o to, jak to cítí on a zkuste se i otevřít a říct, jak to cítíte vy. Pokud to není varianta, můžete vždycky zkusit manželskou poradnu. A možná, pokud vás pocit samoty trápí chronicky, dlouhodobě, zkuste začít u sebe, vyhledat terapeuta, a ujasnit si myšlenky... Za sebe doporučuji kolegy, kteří mají kognitivně behaviorální výcvik - jejich seznam najdete na adresáři KBT terapeutů http://www.cskbt.cz/adresar-terapeutu.php Nevím, zda moje odpověď pomohla, klidně se ptejte dál.“

Šárka: „Dobré ráno,jak se zachovat když ditĕ se hezky hraje a z ničeho nic začne břečet(přímo řvát).Není k utišení.“

Kateřina Bartošová: „Dobrý den, nevím, jak staré dítě máte. Předpokládám, že malé, které ještě nemluví. Většinou to znamená to, že dítě něco trápí (ale to vám asi neříkám nic nového). Doporučuji se párkrát zhluboka nadechnout, dítě (pokud chce) obejmout a chvíli nedělat nic, jen pozorovat. Zkusit vlastně jako detektiv popátrat, co se to děje. Někdy to zjistíte, někdy ne. Mě pomáhá anglická zkratka SLOW (pomalu) – stop (zastav se), listen (poslouchej), observe ( pozoruj), what is it? (co se děje?). Nu a pokud na to nepřijdete, taky se to nezblázní, vydržte. Většinou je to jen fáze (zuby, bříško…) Pokud by se opakovalo často, dlouho a ve velké intenzitě, určitě se poraďte s pediatrem nebo dětským klinickým psychologem.“