Chat

analytik a hypoteční specialista

David Eim

Záznam chatu z pondělí 14. března 2022

Ivana: „Dobrý den, nyní když mohu získat hypotéku za vysoký úrok doporučujete zvolit kratší fixaci a doufat, že při změně fixace bude úrok nižší? Děkuji“

David Eim: „Odpověď je složitá kvůli jedné věci, kterou zde nebudu mít prostor popsat. Oproti minulosti existuje velká změna v tom, kolik stojí splatit (a tedy i refinancovat) hypotéku. Jedná se o problematiku tzv. účelně vynaložených nákladů. A je tam dost nesoulad ve výkladu, co do těchto nákladů patří. Kdybych věděl, že aktuální výklad České národní banky bude platit i do budoucna, resp, alespoň několik let, pak bych doporučil fixaci 10 let. Sazby jsou tam nejlepší a podle výkladu ČNB mohu refinancovat kdykoli za cca 1000 Kč poplatek. Ale pokud se ten výklad změní, resp, se změní zákon, pak by člověk mohl zůstat "chycený" v dlouhé fixaci. Proto vzít si kratší fixaci je sázka na jistotu, ale vykoupená vyšší sazbou. Pokud bych se měl rozhodnout já osobně, vzal bych si dnes fixaci 3 roky. Hekzý den David Eim“

Lucie: „Dobrý den, mám poměrně "jednoduchý" dotaz. Plánujeme vlastní bydlení. Myslíte si, že úroky hypoték mohou ještě někdy v následujících letech klesnout nebo zda se už budou pouze zvyšovat? Přemýšlíme o vhodné době pro pořízení hypotéky. Děkuji za odpověď. Pěkný den“

David Eim: „Dobrý den, pokud máte vyhlédnutou nemovitost, která se Vám líbí a pokud si splátku hypotéky v potřebné výši můžete dovolit platit, pak není důvod váhat. Časem sazby zase určitě klesnou. Ale najdete potom vhodnou nemovitost? A pokud ano, nebude stát o půl milionu více, než dnes? To jsou věci, které nikdo neví. Sazby kolem 3 až 4 procent jsou úplně normální. Dnes jsou o něco vyšší, ale pořád dávají smysl. Takže bych to neřešil. Hypotéka je na 20 až 30 let. Za tu dobu se ještě bude dít na trhu leccos.“

Jana: „Dobrý den, přítel je osvč, já mám 17 čistého. Máme strach, že na hypotéku nedosáhneme, přestože partner má vysoké příjmy. Známí nám tvrdí, že bude problém právě s tím, že je osvč. Má tedy smysl jít na prázdno do banky a zeptat se, jestli bychom dosáhli například na hypotéku na tři miliony? Přišlo nám to zbytečné, když zatím nemáme vybráno.“

David Eim: „Dobrý den, OSVČ neznamená automaticky problém s hypotékou. Záleží na tom, jaká čísla jsou v daňovém přiznání. Rozhodně má smysl jít "naprázdno" do banky. Není to naprázdno. Zjistíte, s čím můžete počítat a potom můžete dělat další plány. Najít nemovitost a teprve potom přemýšlet, zda splním požadavky banky, to je mnohem horší varianta. Nechoďte do banky. Jděte k specializovanému hypotečnímu makléři. Poví Vám, co je plus mínus možné v rámci celého trhu. Vaše banka Vám řekne co je možné pouze v té jedné Vaší bance. V televizi to zaznít nemohlo, ale já takovou firmu zastupuji. Jmenuje se Gepard finance a specializuje se již 20 let na zprostředkování hypotečních úvěrů. Zkonzultovat si vaši situaci Vás kromě času nebude stát nic. Na internetu si nás určitě jednoduše dohledáte. Hezký den. David Eim“

Josef Jirous: „Dobre ráno. Jak postupovat abych získal z mého účtu ve Sberbank zbývajících 500000,-Kč. 2500000 již mám převedeno do Komerční banky.“

David Eim: „Dobrý den, toto není můj obor. Specializuji se na hypotéky. Ale 2.500.000 je pojištěno a řeší se přes tu Komerční banku, jak jste již zřejmě učinil. Ten zbytek už bude potřeba řešit v rámci insolvence příp, likvidace banky. To nemusí být rychlé. Měsíce určitě, netroufnul bych si ani vyloučit, že to budou roky. Ale Sberbank nekrachla kvůli špatnému hospodaření. To, co se na ni snesnlo, to by neustála žádná banka. Sberbank má mnoho aktiv. Ta aktiva se zrealizují a z nich by se měly další závazky uspokojovat. Až k tomu dojde, jsem si jist, že toho budou plná média a bude k dispozici přesný postup, jak se o zbytek peněz přihlásit a získat zpět alespoň nějakou část. Přeji, ať to celé dobře dopadne. Hezký den. David Eim“