Chat

Lenka Dobešová
Záznam chatu ze středy 5. února 2020
Jana: „Hezké ráno.Bydlím u přítele,který koupil baráček a opravil.Slíbyl mi,že mi dá napsat půlku,když prodám byt.Tak se ale nestalo,neboť má 3 děti a těm, se to nelíbylo,že kdyby se s ním něco stalo,že by dostaly málo..Znají ho jen když potřebují peníze.Tak mi řekl,že dá udělat závěť,v které uvede ,že kdyby se s ním něco stalo,abych mohla dožít v baráčku.Na to jsem nepřistoupila a byt neprodala.Neboť jak jsem 2 dcery a 1 syna poznala,nedovolili by mi vzít ani osobní věci,natož mě tam, nechat dožít.Ani si neumím představit jak by se dělili.Není to jednoduché,neboť byt mám 100km vzdálemn,kam jezdím a platím inkaso a nejsem tam.Děkuji za odpověď.Jana“
Lenka Dobešová: „Dobrý den, zákonnými dědici po Vašem příteli jsou jeho 3 děti. Doporučuji, aby ve Váš prospěch přítel zřídil věcné břemeno doživotního bydlení v domě. Dále pak by bylo vhodné, aby v závěti pamatoval s nějakým majetkovým plněním i na Vás. S pozdravem. LD“
Aleš: „Dobré ráno, chtěl bych se zeptat, jaký neopomenutelný podíl dědictví by ze zákona náležel synovi, se kterým se od jeho útlého dětství nestýkáme. V závěti prosím aby respektoval že chci ponechat svůj podíl své současné rodině. Vlastním s manželkou dům a máme spolu syna. Děkuji“
Lenka Dobešová: „Zletilý potomek má právo na 1/4 ze svého zákonného dědického podílu. Pokud máte manželku a jedno dítě, pak každý má ze zákona právo na polovinu z pozůstalosti. A zletilé dítě by si mohlo, pokud pořídíte závěť vůči někomu jinému, nárokovat vyplacení finanční částky ve výši právě oné 1/4 z dědického podílu..Vydědění také možné, ale pokud se nestýkáte z oboustranných důvodů, pak nemá moc šanci na úspěch LD“
jitka: „dobrý den, mohu se zeptat. jsme s manželem 15 let, 2 děti, dům je v jeho vlastnictví a druhá polovina je tchána. Když se rozvedeme, budu mít nárok na polovinu? on to dostal darem. Děkuji moc Jitka.“
Lenka Dobešová: „Dobrý den, v současné době nemáte k domu žádný vlastnický titul, pouze právo spole.čného bydlení. V případě rozvodu, pokud se nedohodnete jinak, právo na polovinu ani jinou část na nemovitosti nemáte LD“
Božena Brzáková: „Dobrý den, mám dvě dcery. Jedná o mě díky mé těžké nemoci pečuje 24 hodin denně již 10 let. Druhá dcera i přes veškeré mé prosby o mě nejeví žádný zájem. Její chování se mění v závislosti na jejích partnerech. Proto by mě zajímalo, jak je to s jejím vyloučením v závěti. Opravdu nechci, aby po mě něco dědila. Jedná dcerase o mě stará, stará se i o celý dům a zahradu, podotýkám opravdu sama a druhá dcera nic. Děkuji za odpověď Brzáková“
Lenka Dobešová: „Druhou dceru můžete vydědit, ve formě požadované pro závěŤ a uvést přesně důvody, které Vás k tomu vedou... LD“
Květa: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když rodiče prepíší dům na jednoho ze sourozenců. Rodičům je nad 80. Přepis byl proveden bez přítomnosti a vědomí ostatních dvou sourozenců pouze s právníkem sourozence na kterého byl dům přepsán. Domníváme se, že byl na rodiče vyvinut nátlak. Otec rodiny zemřel. Matka je v domě na dožití. Mohou se ostatní dva sourozenci nějak bránit a nárokovat si něco z vlastnictví rodičů? Děkuji.“
Lenka Dobešová: „Dobrý den, pouze byste snad mohli zpětně napadnou svéprávnost rodičů v okamžiku uzavření smlouvy, popřípadě dokázat, že jednali pod bezprávnou výhružkou..ale to vidím jako velmi nereálnou cestu. Pokud byste následně dědili, můžete s poukazem na to, že vaši sourozenci již bylli takto obdarováni, nárokovat zápočet na povinný díl a dědili byste více než tito sourozenci, popř.již vše. LD“
Božena Brzáková: „Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je nutné jít ohledně toho vyloučení ze závěti k notáři, nebo jestli stačí mít také jen dva svědky. Ještě jednou děkuji Brzáková“
Lenka Dobešová: „Stačí se svědky, ale doporučuji zajít k notáři LD“