Chat

ředitelka UNICEF ČR

Pavla Gomba

Záznam chatu z úterý 16. ledna 2018

SK: „Co vše znamená Unicef ČR pro ČR?“

Pavla Gomba: „UNICEF pro ČR znamená tisíce zachráněných životů československých dětí. Mnozí z nás by tady možná vůbec nebyli, kdyby k nám, do tehdejšího Československa, UNRRA a poté UNICEF nedodával po válce sušené mléko, rybí tuk s vitaminy, soupravy první pomoci, základní léky. Takže když jsme to potřebovali nejvíce, UNICEF pomáhal i u nás.“

víťa: „Dobrý den, paní Gomba, jak pak, nedostatek - pitné vody vnímáte, jako ředitelka organizace: Unicef. Děkuji moc“

Pavla Gomba: „Děkuji za otázku. Nedostatek pitné vody je veliký problém. V mnoha částech Afriky jsem se setkala s tím, že jsou narušeny staleté cykly období dešťů, podle kterých se sázelo a sklízelo, takže rozsáhlé oblasti jsou postižené neúrodou, nedostatkem potravin, což potom vede k rychlému nárůstu podvýživy u dětí. Nedostatek vody má také vliv např. na školní docházku, protože mnoho dívek místo chození do školy chodí dlouhé kilometry za vodou pro celou rodinu. V krizových oblastech UNICEF distribuuje tablety na čištění vody, trvalým řešením je však budování studní a trvalých zdrojů pitné vody. Pokud např. ve škole existují oddělené toalety pro chlapce a dívky, o celých 11% dívek školu dokončí.“

Petra: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, proč se ta pomoc nezaměří spíše na dospělé, na jejich osvětu, co přivedení dítěte do takových podmínek znamená. Nebylo by to lepší, než pak v reklamě ukazovat na kost vyhladovělé děti?“

Pavla Gomba: „Máte pravdu, snížení porodnosti však kromě osvěty vyžaduje mj. také řešení dětské úmrtnosti a zajištění lidí ve stáří, protože v řadě zemí neexistují žádné důchody a lidé musí spoléhat na vlastní rodinu, aby se o ně postarala, když už nebudou moci pracovat. Nejlepším řešením porodnosti je vzdělání dívek: když dívka dokončí základní školu, umí číst, psát a počítat, později v životě bude zaměstnatelná a místo 6 dětí bude mít jenom 2 nebo 3 a dokáže se o ně lépe postarat. V řadě zemí včetně Afriky se už porodnost výrazně snižuje, je však nutné v těchto programech pokračovat min. celou další generaci, abychom pozitivní efekty pocítili všichni.“

víťa: „Dobré ráno, paní Pavlo., mile, Rád bych se Vás zeptal, zda-li pak, někdy v ohrožení života jste se ocitla, jako cestovatelka a žena, nebo, právě působicí, jako ředitelka: OSN-Unicef ČR. Děkuji vám“

Pavla Gomba: „Hezký den, ano, několikrát. Nejhorší situaci jsem zažila v oblasti Paoua na severu Středoafrické republiky, kde jsme se dostali do střetu s rebely a dlouhých 20 min to vypadalo, že se už nevrátíme. Naštěstí to dobře dopadlo :o)“

SK: „Co protiizraelské zaměření Unicefu?“

Pavla Gomba: „Dobrý den, myslím, že jste si to spletl(a) s UNESCO. UNICEF je však jiná a důrazně nepolitická organizace, neprosazujeme žádné politické cíle, naším posláním je pomoc ohroženým dětem. V Izraeli působíme prostřednictvím svého národního výboru, podobně jako u nás v ČR.“

Anna: „Kdysi jsem v kině - za komunismu - viděl film o Unicef - byl jsem na něm jako dítě.“

Pavla Gomba: „Zajímalo by mě, jaký film to byl. Když jsme loni slavili 70. výročí založení, prohledávali jsme archívy z naší historie. Pokud si vzpomenete, napište nám prosím.“

víťa: „Dobrý den, Madam Gomba., mile, Rád bych se Vás zeptal, že, prý muži Afričani vnímají, podřadné ženy. Zda-li pak, to pravda je, nebo není? Děkuji za odpověď“

Pavla Gomba: „Na to je těžké odpovědět. Na jednu stranu v mnoha afrických zemích jsou ženy diskriminovány, méně dívek chodí do školy, musejí pracovat v domácnosti, jsou provdávány předčasně a nuceně, problém ženské obřízky apod., a na druhou stranu třeba ve Rwandě se ženy prosazují do veřejného života, většina poslanců jsou ženy, ženy tvoří polovinu ministrů ve vládě apod. Já věřím tomu, že na startu by chlapci i dívky měli mít stejné šance, potom je to už na každém z nich...“

ANTIMONY: „CO se Unifecu ČR nepovedlo v ČR a co naopak povedlo?“

Pavla Gomba: „V poslední době mi udělal radost např. výzkum Mladé hlasy o českých dětech, co si myslí, co je trápí, co očekávají do budoucnosti. Jsou to nesmírně zajímavé výsledky a byli bychom rádi, aby to inspirovalo i rodiče a prarodiče, aby s dětmi doma víc mluvili a zajímali se o jejich názory. Co se nepovedlo? Tak například jsme aktuálně doprodali zásoby panenek, takže teď by nám hodně pomohlo, aby lidé v Česku rychle šili hezké panenky... :o)“

Gábina: „Dobré ráno, nemám ani tak dotaz jako spíše poděkování, že organizace, kterou zastupujete dělá svoji nelehkou práci v naší nelehké a neustává v ní. A vlastně naplňujete to co řekl Mahátma Gándhí:„Čím bezbrannější je živá bytost, tím větší nárok má na lidskou ochranu před lidskou krutostí.““

Pavla Gomba: „Děkuji za milou zprávu, nedokázala bych to říci lépe. Měla jsem možnost v reálném životě vidět, že to je pravda, a mnohem více přemýšlím o tom, jakou roli v životě druhých každý z nás hraje. Mějte se fajn!“

víťa: „Dobré ráno, paní Gomba, zajímalo by mě, jest-li pak můžete říci, jako ředitelka - organizace Unicef ČR. Co pak v plánu připravujete, právě s vedením: UNICEF v České republice. Když, příkladem budou, nebo nebudou se konat, zde akce a projekty, programy v roce 2018? Děkuji za odpověď“

Pavla Gomba: „Připravujeme spoustu projektů, např. velkou akci ke Světovému dni vody, aukci panenek známých osobností, projekt pro školy... doporučuji sledovat unicef.cz. Mějte se hezky!“

jiří: „kolik % děti a lidi trpí hladem“

Pavla Gomba: „Každý rok umírá okolo 5 mil. dětí zbytečně: na podvýživu a běžné nemoci, na které existují léky nebo očkování. Tomu se snažíme zabránit. Důležité ale také je, co se zachráněnými dětmi bude dále. Proto rozvíjíme programy základního vzdělání, kvalifikace a osvětu zaměřenou na odpovědné rodičovství.“

marek nýkodym14let: „mate deti jak se jmenujou co máte rady jidlo a cukroví“

Pavla Gomba: „Děti nemám, ale sleduji příběhy dětí, které jsem potkala na cestách v různých koutech světa. Doma se starám o papouška kakadu. Ten miluje piškoty, oříšky a sýr (i když by nic z toho moc neměl...:o). Ať se Ti daří, Marku.“

Radek: „Často se setkávám s názorem, že všem ve světě se "cpou peníze" a na české děti se sbírají víčka. Já v tom mám dávno jasno, jen by mne zajímal Váš názor, děkuji.“

Pavla Gomba: „Když to české děti potřebovaly, UNICEF dodával i u nás sušené mléko, tablety na čištění vody, základní léky. Dnes je Česká republika zemí, která nepotřebuje, aby se ni někdo skládal v zahraničí, jsme schopni se o sebe postarat sami. Vidím to tak, že kdyby ne z jiného a lepšího důvodu, tak má smysl zajistit, aby lidi mohli žít ve vlastní zemi, aby děti neumíraly hlady, nešířily se infekční nemoci a celosvětově se snížila porodnost, aby lidí tolik nepřibývalo. To jsou programy, ve které opravdu věřím, protože jsem je v terénu viděla.“

jiří: „představte si muj synovec společně s jeho 2 babičkou matko mý švagrové že posilají kč do afriky jsou mu 6 let“

Pavla Gomba: „Moc hezké! Je to něco, co synovec určitě ani později v životě nezapomene. Viděla jsem v Africe i malé děti, které místo školy tvrdě pracují. To se snažíme změnit, děti patří do školy. Mějte se fajn!“