Chat

vedoucí oddělení dermatotoxikologie

Petr Svoboda

Záznam chatu z pondělí 3. července 2017

derek: „O dermatotoxikologii slyším poprvé, to je asi trochu ostuda, že?“

Petr Svoboda: „V žádném případě to není ostuda. Toxikologie je velmi široký obor a dermatotoxikologie se zabývá nežádoucími účinky chemických látek na kůži a současně riziky spojenými s jejich možným průnikem do těla.“

ASCONA: „Co vše vlastně dermatotoxikologie řeší?“

Petr Svoboda: „Jedná se o obor, který vyhledává, zkoumá a vyhodnocuje možné nežádoucí účinky chemických látek na kůži a potažmo, při přestupu přes kůži, na celý organizmus.“

DISM: „Na jaké úrovni je dermatotoxikologie v ČR?“

Petr Svoboda: „Myslím, že na velmi dobré. Např. na SZÚ v Praze se jí dlouhodobě a kvalitně zabývají. Bohužel, je to také obor, do kterého se snaží "přispívat" i různí "specialisté", kteří o to příliš nevědí. O to více jsou aktivní v médiích i na webu, a potom matou veřejnost.“

Majka: „Dobré ráno,jaké chemické látky jsou pro člověka nejhorší?“

Petr Svoboda: „Bohužel, to se nedá takto říci. Obecně lze snad za nejrizikovější považovat karcinogeny, protože jejich působení nemá určitou hranici účinku.“

Majka: „Jak se vám líbí ve studiu? Hezký den.“

Petr Svoboda: „Je to zde nové, v porovnání se starým nesrovnatelné. Ale tam to mělo i genius loci.“

Majka: „Hezké ráno,jaké karcinogeny jsou záludné v domácnosti?“

Petr Svoboda: „V našich podmínkách je hlavním zdrojem spíše nevhodná tepelná úprava potravin nebo starší stavební materiály - např. azbest. Vlastní chemické látky, které používáme - např. mycí přípravky, kosmetika ... mohou mít v některých případech spíše dráždivý nebo alergizující účinek.“