Chat

Jiří Grygar
O skautingu, vědě i náboženství dnes můžete chatovat s astronomem Jiřím Grygarem.
Záznam chatu z pondělí 1. srpna 2011
Markéta: „Ráda bych Vám dodatečně poblahopřála k Vašim 75. narozeninám a chtěla bych se zeptat, jak to děláte, že jste stále v tak výborné kondici?:-) zdraví Markéta“
Jiří Grygar: „Ta moje kondice není zas tak oslnivá, protože mám strašnou životosprávu, ale během sezóny jezdím pravidelně na kole (za rok asi 2 tis.km), do bytu ve 12. patře chodím do schodů a v během školního roku hraju volejbal a v zimě jezdím na běžky. Děkuji za milé blahopřání.“
Dušan Šimoník: „Nemáš dnes někde přednášku v Brně?“
Jiří Grygar: „Ahoj Dušane, nemám, jedu po relaci Dobré ráno do Prahy, kde budu dnes kvečeru moderovat besedu s astronautem Andrewem Feustelem na Akademii věd na Národní tř., který nám přivezl astronauta Krtečka.“
Miroslava: „dobry den jak privest 9 leteho syna ke skautum uniceho dlouho nevydrzi nic ho moc nebavi a kde je v Brne nejlepsi skaustky odil jsme z Medlanek dekuji za odpoved“
Jiří Grygar: „To už doporučit neumím, jsem už dlouhá léta mimo Brno, ale asi je nejlepší najít kontakty na brněnské skauty na webu a domluvit se se zkušeným vedoucím, jak by takového mládence mohl skaut zaujmout. Já sám jsem začinal právě v 9 letech, ale moc jsem si přál skautem být už za II. světové války.“
Hanka: „Zdravim Vas, pane Grygare! Zajimalo by me, jak nejradsi travite svuj volny cas?“
Jiří Grygar: „Pokud mi nějaký volný čas zbývá, tak sednu na kolo.“
Jana: „Co si myslíte o vztahu přírodních a sociálních věd, je mezi nimi možný "dialog"?“
Jiří Grygar: „Nejenže je takový dialog možný, ale dokonce nutný. Tyto dva pilíře lidského poznání musí spolupracovat; jinak nepřežijeme.“
lenka: „Věda a náboženství: jak to spolu jde v současné době dohromady? V historii s tímto spojením bývaly poměrně problémy...“
Jiří Grygar: „To napětí mezi vědou a náboženstvími je asi docela typické pro různá nábožentví a různé epochy. Narážíte patrně na problémy, které měla katolická církev s Galileem, což vzniklo z názoru, že Bible obsahuje poznatky přírodních věd. To je pochopitelně historicky už dávno překonáno a dnes v tomto směru je naopak katolická církev a její teologie troufám si říci docela osvícená, protože nepodléhá různým potmoderním útokům na racionální kritické myšlení.“
Ivan: „Dobrý den, pane Grygare, zajímalo by mě, co pro Vás osobně znamená ocenění od UNESCO, které jste získal za svou práci? děkuji“
Jiří Grygar: „Bylo to pro mne velké překvapení a ovšem mimořádná pocta, protože jsem znal dobře seznam předešlých laureátů ceny Kalinga. Zároveň jsem si uvědomil, že bez převratu v roce. 1989 bych na takové ocenění nemohl nikdy dosáhnout.“
Iveta: „Pěkné ráno, chci se zeptat, jste věřící? V co věříte?“
Jiří Grygar: „Ano, jsem. Věřím v Boha.“
Hana, Brno: „Přeji Vám pěkný den, dočetla jsem se, že po Vás byla pojmenována planetka. Jak k tomu došlo? Děkuji.“
Jiří Grygar: „Podle pravidel Mezinárodní astronomické unie může objevitel potvrzené planetky, která dostala registrační čísllo, navrhnout příslušné nominační komisi jméno planetky; nemůže ale pojmenovat planetku po sobě. Planetku č. 3336 mi věnoval objevitel dr. Luboš Kohoutek, který ji našel na obervatoři v Hamburku, k mým šedesátinám. S dr. Kohoutkem jsme v Brně začinali v r. 1953 pozorovat meteory a pak jsme publikovali řadu prací o meteorech.“
Vita: „Dobre rano, pane Grygare neplanujete nejakou obdobu televizniho poradu "Okna vesmiru dokoran"? Dekuji a zdravim z Jeseniku :)“
Jiří Grygar: „V posledních letech připravuji každoročně pro TV Noe obvykle dvou až třídílný přehled pokroků v astronomii za uplynulý rok do jejich seriálu V hlubinách vesmíru, který kromě premiéry je pak ke shlédnutí v archivu této TV stanice. Takto vlastně končil seriál Žeň objevů z Bratislavy, že jsme až do rozdělení republiky jednou za rok přidávali pořad o novinkách v astronomii.“
olga bauerová: „Vážený pane doktore, přivstala jsem si, prtože mluvím v reportáži Pavla Horkého o škole. Váš vstup mi udělal velkou radost, protože sama jsem skautkou duší celý život, Chodila jsem do Dívčí dvojky v Ostravě od roku 1968 do zákazu, stanovali jsme vedle BVÚ, byla to krása. Navíc jsem se mezi skauty ocitla v té nejlepší věkové kategorii, kdy se formuje charakter, životní postoje a další důležité věci a je to pořád ve mě. Snad proto s těmi dětmi pracuji skoro celý život. Dopisy bývalých žáků mi říkají, že snad dobře. Dotaz snad nemám ani žádný, protože to, co slyším není pro mne nic nového. Dnes vezu na tábor svého vnuka, nejmladší dcera je už skoro vedoucí a druhá dcera pojede vařit do kuchyně. Chystám se na nádraží a pak do práce- do školy, kde budu s kolegy chystat nový školní rok. Mějte se moc hezky a pozdrav levou levou rukou od Olgy Bauerové“
Jiří Grygar: „Díky za milou zprávu.Máte naprostou pravdu. Skautská výchova člověka formuje a kamkoliv přijdu a dozvím se, že člověk, s nímž mluvím, byl v mládí skaut, tak jsme vždy naladěni na stejné vlně; funguje to nejenom doma, ale i v daleké cizině. Je to neviditelné společenství napříč kontinenty i kulturním okruhy. Levici, Dřímal.“
Marek: „Dobrá ráno pane Grygare, nemáte v plánu vydat nějakou knihu o astronomii? Děkuji“
Jiří Grygar: „V posledních letech nestihnu nic jiného, než každoroční přehled o pokroku astronomie, který pod titulem Žeň objevů vychází ve slovenském astronomickém časopise Kozmos a tam je také k mání na internetu. Jelikož ten výroční přehled, který píšu od r. 1966, má v současné době každoročně kolem 250 normalizovaných stran, tak je to vlastně knižka, i když vychází jen v časopisecké a elektronické podobě.“
Láďa, Havířov: „Máte poměrně široké spektrum zájmů, čemu se v současné době věnujete nejvíce? Skautingu, vědě nebo náboženství?“
Jiří Grygar: „Nejvíce času věnuji vědě. Pracuji ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ve skupině astročásticové fyziky. V rámci této skupiny jsme se významně podíleli na vybudování mezinárodní observatoře Pierra Augera v argentinské pampě v letech 1999-2008. Po jejim dokončení tam jezdíme jednak pozorovat a jednak doma zpracováváme výsledky, které pak publikujeme ve vědeckých časopisech.“
pvel dudek: „Dobrý den. Mám tu čest, že v mojí rodině byl také silně zakořeněn fenomén skauta. Obě děti se aktivně podílely na činnosti pod vedením mého švagra. RAKŠA (Dagmar Skálová) byla má prateta. Hodně zdraví a úspěchů v životě i v prác!!“
Jiří Grygar: „Dík za zprávu i přání, které opětuji. Dřímal“
Radovana D.: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda se skauting od jeho počátku nějak změnil, a zda vnímáte tuto změnu spíše pozitivně či negativně? Děkuji za odpověď.“
Jiří Grygar: „Myslím,že skaut se přirozeně mění v průběhu doby a nemám vyhraněný názor na některé z těchto změn, protože dnes přicházím do styku spíše se skautskými vedoucími než s řadovými skauty. V každém případě je však skautské hnuti u nás stále velmi životné a myslím, že vychovává novou generaci, která si nese do života pozitivní ideály.“
Luďa: „Dobrý den, ráda bych věděla, v kolika letech vás začla zajímat astronomie a jaký objev nebo co z astronomie bylo pro vás nejzajímavější. Děkuji a přeji hodně zdraví Luďa“
Jiří Grygar: „První knížku o astronomii jsem si přečetl v 9 letech a zaujala mne natolik, že jsem sdělil rodičům, který mi tu knížku darovali k Vánocům, že budu hvězdář. Nejzajímavější objev v astronomii, který se odehrál za mého života, byl objev reliktního záření, které nám podalo jedinečnou zprávu o tom, jak vypadal vesmír v době, kdy byl tvořen pouze vodíkem a héliem. Z objevů, na nichž jsem se sám podílel, si nejvíce cením důkazů, že některé hvězdy jsou ve skutečnosti navzájem se ovlivňující dvojhvězdy.“
Vojta Chudlasky: „Moc a moc poděkování za astronomii a astrofyziku rád vás sleduji a poslouchám. Vyjdou Okna vesmíru take na DVDčku?“
Jiří Grygar: „Okna vesmíru dokořán jsme vydali jako knihu společně s autorem scénáře Dr. Vladimírem Železným, ale je už dávno rozebraná. Na DVD bohužel seriál z technických důvodů vyjít nemůže.“
Kateřina: „Vážený pane J. Grygare, máte prosím své osobní stránky na internetu, či jak se dozvědět, kde budete právě přednášet? Přeji Vám mnoho zdravíčka, hvězdnou mysl:-) a děkuji Vám, že jste - je radost Vás poslouchat.“
Jiří Grygar: „Ano, mam webovou stranku www.astro.cz/~grygar Je tam take podstránka, kde uvádím své veřejné přednášky. Dík za milé přání.“
Jozef Regec: „Jsem moc rád, že tě vidím. Vypadáš pořád velmi dobře. Otázka, Jak to děláš?“
Jiří Grygar: „Ahoj Jožko, Ty se stiháš ráno dívat na TV? Mimochodem, ten cyklodres, cos mi před lety věnoval, stále výborně slouží, protože se do něho pořád ještě vejdu. Takže to je vlatně odpověď na Tvou otázku :-) Jura“
Lukáš: „dobry den pane Grygar ,potřeboval bych zjistit,zda se da naplanovat cesta na sever aby se dala sledovat polarní zaře.Chěl byt na ni požadat prítelkyni o ruku.“
Jiří Grygar: „Hm, dobrá rada je drahá. Musíte jet aspoň na měsíc na Aljašku.“
Filip Alf Pastorek: „Dobré ráno prajem, Vážený pán Jiří Grygar! Touto cestou sa Vás chcem spýtať, aké máte Vy vysvetlenie pre agrosymboly a paranormálne javy, počul som, že keď človek dlhšie zotrvá v agrosymbole, t. j. kruhu v obilí je asi po pol hodine unavený. Je to možné? Vopred ďakujem za odpoveď a prajem príjemný zvyšok dňa. S pozdravom Filip Alf Pastorek“
Jiří Grygar: „Donívám se, že tzv. agrosymboly vyrábějí vtipálci. K ničemu jinému to není.“
T. Zábrodská: „Doré ránko pane Grygar. Mám dotaz. Je pravdou, že pod Vaším jménem vydával články i byl spoluautorem "okna vesmíru dokořám" pan Železný? /bývalý ředitel tv NOVA?/ Pokud ano, jste s ním ve styku pro další spolupráci? Děkuji a přeji hezký den.“
Jiří Grygar: „S dr. Železným jsem spolupracoval na scénářích i realizaci slovenského TV seriálu Okna vesmíru dokořán v letech 1982-1992, tedy předtím, kdy vůbec vznikla TV Nova. Společně jsme publikovali na základě seriálu stejnojmennou knihu, která vyšla v r. 1990. Určitě dr. Železný nic nevydával pod mým jménem. Problém byl naopak v tom,že za komunistického režimu nesměl být dr. Železný uváděn jako autor scénáře, takže tam v titulcích autor scénáře prostě chyběl. Jeho jméno se proto objevilo v titulcích až po převratu. Naše spolupráce však skončila nástupem dr. Železného do funkce generálního ředitele TV Nova.“
Kamil: „Dobrý den. Dovolím si dotaz poněkud z jiného, neskautského soudku. Zajímá mne váš názor. Může podle vás neustále zapnutý mobilní telefon a v bytě neustále zapnutá wifi ovlivňovat zdravotní stav? Děkuji za odpodvěď.“
Jiří Grygar: „Podle ného soudu nemají tyto rádiové signály žádný měřitelný vliv na zdravotní stav.“
Jaroslav Mannsfeld: „Přeji Vám pěkný den.narodil jsem se v roce 1954 u Grygarů v Jilešovicích okr. Opava,to bude asi jen shoda jmen,jinak hodně zdraví atd.jste super!!!“
Jiří Grygar: „Je to jen shoda jmen. Je však pravda, že můj otece se narodil v Kateřinkách u Opavy, takže po otci jsem Slezák.“
Jarda: „Dobry den pane Grygar..Jen bych se Vas rad zeptal co Vas vedlo ke vstupu do Skautu“
Jiří Grygar: „Měl jsem dobré zprávy o skautu ud svých rodičů, doma jsme měli radu knížek a časopisů o skautech, takže jsem přivítal konec II. světové války, kdy byl skaut konečně obnoven a jak jsem uviděl na pouliční nástěnce zprávu o vzniku skautského oddílu v naši čtvrti Brna, ihned jsem se tam přihlášil a vstoupil jsem do skautu asi měsíc po válce.“
Mirek Valtera: „dobré ráno pane Grygare, chci se zeptat, zda-li se dá "solidně"pozorovat plenety, měsíc, a jaký mni. průměr by měla mít čočka (zrcadlo, abych uviděl např. na měsíci třeba nějaké zbytky po kosmonautech, technice atd. Děkuji, hezký den“
Jiří Grygar: „Takový dalekohled na Zemi neexistuje. Tyto stopy po astronautech a technice na Měsici umí zobrazit až nejvýkonnější současné kamery na oběžných drahách u Měsíce. Amatérské dalekohledy pro sledování Měsíce, případně planet, by měl mít průměr čočky aspoň 100 mm nebo zrcadlo o průměru aspoň 150 mm.“
Hana Němečková: „Dobrý den pane doktore. Došlo v posledních letech k nějakému posunu v boji proti světelnému znečištění veřejného prostoru? Děkuji“
Jiří Grygar: „Jde o mírný posuv v mezích zákona:-) Některé obce či města však přišla na to, že když upraví veřejné osvětlení podle zásad ochrany před světelným znečištěním, ušetří docela dost za elektřinu a přitom je na ulicích vidět líp, protže lidé nejou oslňováni.“
Jana Zbořilová: „Byl jste věřící od dětství,nebo Vás k víře přivedla až věda v dospělosti a kdy.Děkuji Vám a přeji hodně zdraví.“
Jiří Grygar: „Byl jsem věřící od dětství, ale v dospělosti mi studium přírodních věd umožnilo mou víru prohloubit.“
Zuzana Kozlová: „Dobrý den, studuji na střední škole a v budoucnu bych se chtěla věnovat astrobiologii. Nevíte kde se tento obor dá studovat ? Klidně i v zahraničí. Zuzana Kouzlová.“
Jiří Grygar: „U nás se takový obor studovat nedá, ale popravdě nevím ani o nějaké zahraniční vysoké škole. Obyčejně se musí souběžně studovat některé odvětví biologie a souběžně fyzika.“
Mirek Valtera: „dobré ráno pane Grygare, chci se zeptat, zda-li se dá "solidně"pozorovat plenety, měsíc, a jaký mni. průměr by měla mít čočka (zrcadlo, abych uviděl např. na měsíci třeba nějaké zbytky po kosmonautech, technice atd. Děkuji, hezký den“
Jiří Grygar: „Ze Země to nejde, musí se využít kamer na nové generaci umělých družic Měsíce. Na pozorování planet a Měsíce pro běžně koukání stačí 100 mm čočkový nebo 150 mm zrcadlový dalekohled.“