Chat

jachtař

David Křížek

Jak se stát špičkovým jachtařem v zemi, kde není žádné moře? Ptejte se Davida Křížka!

Záznam chatu ze středy 8. června 2011

Jirka: „Kdy a jaká to byla situace, při které Vám na jachtě zatrnulo a jak jste ji na moři potom zvládl?“

David Křížek: „Mně zatrne na lodi při každé větší plavbě. Zejména osamělá plavba je plná nátrah. Člověk vždy nakonec najde nějaké řešení.“

Hany Bany: „Kdo vás přivedl k jachtingu?“

David Křížek: „K jachtingu mě přivedl můj otec,který sám aktivně závodil na plachetnici Finn.“

Lída H.: „pane Křížku, jste velice úspěšný sportovec, čemu za tento úspěch vděčíte? fandím vám a přeji mnoho dobrého.“

David Křížek: „Děkuji za podporu. Určitě vděčím rodičům, trenérům a lidem,kteří mně pomáhají s přípravou.“

Filip, Brno: „zbývá vám čas i na jiný sport? nebo ve svém volnu radši jen odpočíváte? :)“

David Křížek: „Teď se hodně věnuji jízdě na Stand Up Paddleboardu. Jezdíte vlastně na surfovém prkně s pádlem.Jezdím na hladké vodě i na řekách. Je to super zábava a baví mě to víc než posilovna.“

honza: „dobre rano, mate nejake oblibene misto, kam rad jezdite na dovolenou? cesko nebo spis nejaka exoticka zeme? diky, honza“

David Křížek: „Určitě jezdím rád na Lipno a do Českého Krumlova. Co se týče exotiky, tak vede Karibik. Krásně bylo na Zélandu, v Austrálii i na Havaji. Cestování je krásné, ale jsou země,které nevyhledávám. Také velkým městům se vyhýbám.“

Petra: „plánujete s Lucií miminko??? :))“

David Křížek: „Plánujeme a moc se na to těšíme :)“

Radka Nováková: „Dobrý den, Davide, jaký byl Váš nejlepší a nejhorší zážitek z cest po světě?“

David Křížek: „Nejhorším zážitkem jsou vždy bouře a technické problémy. Na každé delší plavbě se něco stane. Naopak nejkrásnějším zážitkem je příblížení k cíli, vystoupení na břeh a bouřlivé oslavy v kruhu přátel.“

Radim Cuketka: „Dobrý den, jezdíte na dovolenou k moři?“

David Křížek: „Jezdíme s přáteli každoročně na jachtu do Chorvatska. V zimě pak na hory, nebo občas někam do exotiky.“

Ludmila z Ostrohu: „Jak vás baví trénování? A je vůbec mezi mladými lidmi o takovýto sport zájem?“

David Křížek: „Jelikož jezdím na akčních sportovních plachetnicích (katamaránech,skifech), tak mě stále baví i trénovat. Zejména na jaře,kdy se člověk na vodu šíleně těší. Mládých jachtařů myslím v poslední době opět přibývá. O jachting je celkem zájem. Vždyť jen v Chorvatsku vypluje každoročně přes 80 tis. Čechů. Mnoho z nich pak vede své děti k tomuto krásnému sportu.“

Saša: „Ahoj Davide, kterého ze svých sportovních úspěchů si ceníš nejvíc?“

David Křížek: „Nejvíce si vážím 3.místa v legendárním sólovém závodě Transat 6,50 z Francie do Brazílie. Nicméně nejde ani tak o hodnotný výsledek, jako o dobrý pocit z jízdy. Někdy nemusíte vyhrát, ale když je to dobrý souboj, do kterého dáte maximum, pak z toho máte radost.“

Martina, Březí: „Dobré ráno Davide, o jachtingu toho moc nevím, ale jako téma mi to přijde zajímavé. Má tento sport u nás vůbec nějakou tradici?“

David Křížek: „Dobré ráno i Vám. Jachting je nádherný sport pro všechny generace na všech úrovních výkonnosti. Tento sport má u nás více než 110ti letou tradici. Máme řadu legend jachtingu, mezi něž patří určitě Richard Konkolski, nebo živoucí legenda Lenka Šmídová, ketrá snad ještě nějaké výsledky předvede :)“

Luďa: „Zdravím vás, zajímalo by mě, jestli se jakožto člověk z vnitrozemí cítite oproti přímořským soupeřům znevýhodněn?“

David Křížek: „Jednoznačně jsou vnitrozemští jachtaři v nevýhodě. Nemáme dostatečné tréninkové plochy, nemáme tradici ve výrobě lodí, nemáme silné parnery jachtingu, nemáme fungující aparát (ČSTV). Prostě těch handicapů je hodně, ale máme obrovskou chuť porážet přímořské závodníky :)“

Patrik L.: „Dobrý den, co Vás vlastně v našich zeměpisných šířkách přivedlo na nápad, stát se jachtařem?“

David Křížek: „Můj otec závodil na plachetnici a tak mě přivedl k jachtingu. Začal jsem na Boleveckém rybníku v Plzni, kde jsem měl a dodnes mám perfektní zázemí. Občas tam i trénuji na malém jachtařském skifu. Jinak se připravuji na Nechranicích, na Lipně a pak také na moři. Před oceánskými závody jsem se připravoval dva roky v Bretani.“