Chat

Eva Hauserová a Oldřich Voženílek
Se spisovatelkou, publicistkou a feministkou Evou Hauserovou a Oldřichem Voženílkem z Českého svazu mužů můžete chatovat nejen o rovných příložitostech obou pohlaví v pořadu Dobré ráno na programu ČT1.
Záznam chatu z pondělí 15. března 2010
Lída: „Jak mám v práci bojovat za zvýšení platu. Plány plním, dokonce zůstávám i déle a plat mám již 5 let prakticky stejný. Děkuji“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „V situaci, kdy "poptávka" převyšuje "nabídku" se skutečně může bojovat těžko. O.V. Bohužel souhlasím, zkuste promluvit s šéfem-šéfkou, jinak nevím, E.H.“
Martin Hodek: „Mám eminentní zájem o členství ČSM.Myslím,že mám i dobré kvalifikační předpoklad..na vojně mě velela majorka-inženýrka,v 19ti jsem "mistroval" 78mi ženám ve věku od 16ti do 60ti kartonáží Crystalexu v Novém Boru,vařím,peru,žehlím,luxuji,celá život jsem se mženami pracoval(Aranžer) a jsem zastáncem zrovnoprávnění muže v rodině.“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Podívejte se na www.svaz-muzu.cz. Tam najdete podrobný "návod". O.V.“
Martina: „Dobrý den, zajímalo by mě, co pro vás znamená být feministkou? Chováte se v běžném životě jinak? Vadí Vám, když Vám třeba muž podrží dveře?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „To mi nevadí, ale vadí mi, když muž např. očekává, že mu automaticky budu vařit, žehlit apod., nebo v práci mít podřízené místo, E.H.“
Janík Korečků: „Máte představu o poměrném zastoupení žen a mužů v Evropské komisi pro rovnost žen a mužů...Není zde náhodou jakási nerovnost ?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Jedná se o Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví. Má 35 členů. 30 žen a 5 mužů. Má také 26 náhradníků. 25 žen a jednoho muže. To je představa EU o "rovnosti" pohlaví... O.V. To je samozřejmě založeno na předpokladu, že ženy jsou znevýhodněny, E.H.“
Martin Hodek: „.omlouvám se ale mám ještě upřesňující dotaz.Při rekonstrukci bytového jádra,moje drahá perla podzimu života,jednoznačně požaduje takové umístění linky aby do ní dosáhla(měří 168 cm) a vůbec se neohlíží na to,že jednak nemá v kuchyni co pohledávat ajednak,že vědomě riskuje mé zranění hlavy dvířky of kredence(já měřím 197).Nejedná se o teror z ženské strany?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Třeba předpokládá, že Vaše přirozená poloha je na kolenou... O.V. To jste mě zaskočil, tak co kdybyste si uhájil kuchyni jako ryze mužské teritorium? E.H.“
Jana Pokorná, Praha: „Dobré ráno pane Voženílku, můžete prosím objasnit, podle čeho soudíte, že ženy nejsou diskriminovány platově? Já si to sice myslím též, ale Váš argument mě zajímá. Osobně se jako žena stydím za aktivity feministek, které mluví i mým jménem, protože z nás dělají nesvéprávné chudinky, o které se musí starat. Měly by se nás zeptat, zda o jejich ochranu stojíme!“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Ženy jsou odměňovány v průměru o 25% nižší odměnou, ale není to způsobeno dikriminací, ale povahou povolání. Soudkyně nemá menší plat než soudce jen proto, že je ženou. Ženy na stejných pozicích s muži např. ve státním sektoru mají právní nárok na stejnou odměnu. O.V. Ale platy celých odvětví - školství - klesly, jakmile se tyto obory silně feminizovaly. Strana důchodců také jistě nemluví za všechny důchodce - Moraváků za všechny Moraváky - klidně feministky ignorujte, nic vám v tom nebrání! E.H.“
martin hodek: „Paní Hauserová,po přečtení známého díla brtří Mrštíků"Maryša",se o to snažím de facto celý život...mám vyvinutý pud sebezáchovy......bohužel,můj názor není respektován a moje hvězda světlých zítřků mě s odpuštěním"kecá" nejen do svíčkové ale i do guláše.A výtvarnický guláš je o třídu výš na zodpovědnosti než svíčková.Uplácím jí štrůdlem.je to dostatečně jemnný způsob zacházení?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Teď jsme vám odpovděli naživo - kuchyň rozdělte na nižší a vyšší část, E.H.“
tami022: „Ahojky Evi, zdravím z "mezery."“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Ahoj, "Nevěsto", přeju mnoho zdaru v dalších literárních snahách! E.H.“
Janík Korečků: „Dobré ráno, paní Hauserová a pane Voženílku! Můžete mi (vy oba) odpovědět na otázku,jakých úspěchů /změn/ "zlepšení"/dosáhly feministky v ČR za posledních pár let?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Přijetí antidiskriminačního zákona, zákon o rodině s rodičovskou doovlenou, některé strany mají zipové kandidátky, E.H. V branném zákoně byla odstraněna diskriminace, takže, dámy chopte se samopalů... V pracovním právubyly také odstraněny některé diskriminace, takže, hurá do dolů dobývat uhlí... atd. O.V.“
Majka: „mám jen malou poznámku - jsou i ženy, například já, které by naopak moc rády byly doma s dětmi, ale finančně "na to nemají", přeji všem ženám (ale i mužům) aby se prosadily a mohly dělat co si přejí, ať už je to kariéra nebo péče o děti...přeju hezký den:))“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Správně, i ženy rodinně založené by měly mít možnost seberealizace, E.H. Bylo by velice nešťastné,kdyby neměly ženy stejné šance, jako mají muži. Šance na startu. Rovnost ve výsledku je ale něco úplně jiného než rovnost příležitostí. Vy se také mějto moc fajn. O.V.“
Věrka za Salmova: „Ahoj Oldo, vzpomínám na tvé bonmoty z Liščí a od Igora. Já docela závidím ženám, které jsou diskriminovány tím, že se starají akorát o děti a domácnost, pakliže chlap vydělává a platí. Jsme na to lépe uzpůsobeny a schopné ženské ještě zbyde spousta času na sebe. Proč ženy chtějí chodit do práce na 8 hodin a domácnost a děti další šichta? To považuju za tu diskriminaci. Každý ať děláme, k čemu nás příroda udělala. Žena nemůže lámat skály a muž nemůže kojit.“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Milá Bedrunko, jednoznačný souhlas. My oba přece víme, že lidé jsou zlí a dobří, pracovití a líní, poctiví a falešní a pohlaví v tom nehraje žádnou roli. O.V. Tedy mě osobně příroda stvořila ze dvou třetin pro kreativní práci a jen tak z jedné třetiny pro péči o děti a domácnost, E.H.“
tami022: „Myslíte, že kdyby žena chtěla vydat knihu pod mužským jménem, bylo by to snažší?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Dříve ano, dnes už doufám ne, ostatně mezi čtenáři je většina žen a nakladatelé to vědí. E.H.“
Jirka: „Co si myslíte o přejmenování "mateřské dovolené" na "otcovskou dovolenou". Mužům je tento pojem "odebrán", protože ženy rozhodně dovolenou nemají. Myslím si, že by se to líbilo oběma stranám :D“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Myslím, že správný termín je rodičovská dovolená. A je to tím méně dovolená (pro muže i ženy), čím méně si člověk umí organizovat práci. O.V. Buďme spravedliví - čím neklidnější či nemocnější dítě! E.H.“
Věrka ze Salmova: „Paní E.H., divila byste se, jak já jsem kreativní a chalupář, domácí kutil i zahrádkář, ale protože je rovnoprávnost, musím chodit do práce a nemám na to čas. Jinak mnoho zdaru!“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Najděte si muže, který vás bude živit - to feminismus nezakazuje!E.H.“
Standa: „Nemyslite si, ze genderova diskriminace je jako Yetti? Kazdy o ni mluvi, ale nikdo ji nikdy nevidel... Prave je v DR podnikatelka, ktera se udajne prirozene dostala az na marketingovou reditelku a pak zacala podnikat. Kde je tedy ta nerovnost?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Ojedinělé silné osobnosti si samozřejmě prosadí svou, ženy jsou omezovány spíše jen předsudky, nikoli zákony, E.H. Existují však extrémní formy feminismu, které vymýšlejí a prosazují kvóty a různá jiná zákonná narušování rovnoprávnosti. O.V.“
Jiří: „Jak vidíte výhledově rovnoprávnost mezi muži a ženami i co se týká finančních odměn v zaměstnání. Prozatím bohužel jsou na tom hůře ženy“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Podle mě je důležité, aby se "ženská" a "mužská" sféra prolnuly - muži na rodičovské dovolené, ženy na vedoucích pozicích - pak se výdělky vyrovnají, i když je možné, že nikdy na sto procent, E.H. Neexistuje žádný seriózní výzkum ani statistický údaj, které by postihly vztah odměny a postu. Pohybujeme se v průměrech. Představte si Okresní soud, na kterém pracuje 60 osob. 20 soudců a 40 úředníků. Bude tam 12 soudkyň a 8 soudců. 5 úředníků a 35 úřednic. Všichni soudci budou mít stejnou odměnu a všichni úředníci také. Ženy budou mít v průměru menší platy, protože jejich počet v méně ohodnocené pozici úředníka je výrazně vyšší. O.V.“
Eva Hájková z Liberce: „Dobrý den, měla bych otázku na paní Hauserovou, abych si udělala představu, jak si Vy a Gender studies představujete rovnost a rovnoprávnost: Kolik procent mužů je členy sdružení Gender studies. Stačí mi číslo, abych si udělala obrázek, zda kážete vodu a nepijete náhodou víno, že?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Nejsem členkou Gender Studies, chodím tam jen občas na nějaké akce, takže nevím, ale na KU vyučuje gender Petr Pavlík, jistě se najde i víc mužů... nicméně je pravda, že genderový diskurs je veden z feministických pozic, jak tady vidím, z té druhé strany ho vede Svaz mužů... E.H.“
Marcela Richterová: „Čím víc čtu a poslouchám názory paní Hauserouvé, tím víc se začínám zajímat o členství ve svazu mužů, pracuji jako modelka a hrozím se chvíle, kdy feministky budou určovat kolik kde má být koho, nesvoboda z jejich názoru prosakuje všemi póry.“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Nikdo vám nebrání demokratickými způsoby vyjadřovat svá přesvědčení a já budu vždycky zastávat právo na různé názory - na rozdíl od vás, že? E.H. Souhlasím, že feminismus bývá někdy dosti nesvobodný. OV.“
Lenka: „Dobrý den! Nedá mi to nereagovat na Vaši větu, paní Hauserová: "Ženy jsou odměňovány v průměru o 25% nižší odměnou, ale není to způsobeno dikriminací, ale povahou povolání." S tímto výrokem nemohu zásadně souhlasit. Měla jsem k dispozici grafy, kde byl zobrazen procentuální rozdíl v platu mezi ženami a muži v tomtéž odvětí a na těch stejných pozicích. V oblasti výtvarnictví a designérství mají ženy jenom 37% toho, co mají muži!!! Kde jste tedy přišla na číslo o rozdílu 25%, když např. v této oblasti je rozdíl 63%, což je více než alarmující. A ostatně i v jiných oblastech mají ženy procentuálně nižší plat než muži, i když ne o tolik. Tak mi to prosím vysvětlete, jak je to možné?“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „To byla má odpověď a nikoli reakce paní Hauserové. Jedná se o údaj Českého statistického úřadu. O.V.“
Jitka z Kladna: „Můžete mi objasnit za koho mluví feministické organizace, jde mi o počet žen, které vám svěřily mandát k tomu, abyste je zastupovaly. Osobně se domnívám, že jste přežitek 19 století, nechci, aby za mě mluvil ani muž, ani žena, jsem svobodná ve názorech přestože jsem vdaná, pokud se chci prosadit, dokážu to sama a dokonce ani feministky mi v tom nezabrání!“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Česká ženská loby sdružuje zhruba desítku organizací, mj. Svaz žen, který má možná milion členek, dále podle průzkumů veřejného mínění většina lidí chce více žen v politice, podle statistik se stále zvyšuje feminizace chudoby, takže důvody mluvit "za ženy" jsou dostatečné. Vás osobně nikdo nenutí se k těmto aktivitám hlásit, tím méně aby vám kdokoli v čemkoli bránil. E.H.“
Věrka ze Salmova: „Fakt, o matriarchát nestojím. Diskriminace naruby. Bod pro Oldu.“
Eva Hauserová a Oldřich Voženílek: „Matriarchát rozhodně nehrozí a ani já bych ho nechtěla! V několika evropských zemích (Skandinávie, Německo) existují kvóty pro ženy v politice a nevšimla jsem si, že by tam panoval matriarchát! E.H. Možná, že boduji proto, že to nevnímám jako boj. Před kvótami bych dal ale přednost rovné svobodné soutěži. O.V.“