Chat

rektor VUT Brno

Karel Rais

Karel Rais bude odpovídat na Vaše dotazy v pořadu Dobré ráno na programu ČT2.

Záznam chatu z úterý 29. září 2009

Věra: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jaké mají uplatnění Vaši studenti, dostanou všichni práci?“

Karel Rais: „Podle výsledků, které každoročně provádíme, letos prakticky 99% absolventů najde nejpozději do 6 měsíců práci. Myslím si, že je to dobré pro naše studenty. Zdraví Karel Rais“

Marek Drábek, Louny: „Dobrý den, můžete porovnat kvalitu studia informatiky na Masarykově univerzitě a na VUT? Děkuji“

Karel Rais: „Vážený pane kolego toto není lehká otázka. V zásadě n MU studujete hlavně teorii a jde do hluobky překladačů, atd. , u nás je to částečně více orientováno na praktické aplikace. Ale toto je velmi hrubý pohled, obě fakulty (tím i studenti) spolu hodně spolupracují, učí tam stejné osobnosti, atd. Zdraví Rais“

Pavla Nováková, Praha: „Dobrý den pane rektore, jaké výhody nabízí svým studentům VUT ve srovnání s pražskou technikou?“

Karel Rais: „Vážená kolegyxně mslím si, že nákladypro moravského studenta na studium v Brně jsou výrazně menší než v Praze. Dálůe nabízíme možnost ubytování - máme větší počet lůžek než v Praze. Jinak kažsá fakulta je poněkud jinak orientována vdetailkech, to záleží na co se zaměřujete, podle toho bych vybíral. Zdraví RAis“

Karel Vřešťál: „Dobré ráno pane rektore, má ještě někdo šanci se k Vám v současné době dostat na školu? Děkuji“

Karel Rais: „Vážený pane kolego, na denní studium tato možnost není. Na kombinované studium - tzv. dálkové- teoreticky možnost existuje, ale musíte mít (anebo ještě udělat) přijímací zkoušky na tu konkrétní fakultu. Zdraví Rais“

Dita Márová: „Dobré ráno pane rektore, která z fakult je Vaše alma mater a kterou máte "nejraději"?“

Karel Rais: „Vážená kolegyně vystudoval jsrem počítače, čili dnešní fakultu informačních technologií. Od počátku vzniku Fakulty podnikatelské pracuji na této fakultě. Nemohu říci, že by byla jedna fakulta, která je mi milá. Ono člověk si zvykl na přednosti i nedostatky celé univerzity. Zdraví Rais“

Karel Vorel: „Dobrý den, co říkáte na kauzu tří bývalých studentů architektury, které zažaloval jejich bývalý pedagog. Co si o této kauze myslíte?“

Karel Rais: „Vážený kolego v tisku mnohokrát byl presentován názor celé školy a též jejich rektorů (kauza se "táhne" skoro dvacet let). VUT vždy stálo a stojí za svými studenty. Podstata problému spočívá v nedokonalé legislativě, i když nejsem právník. V podstatě učitelé a studenti mají spolupraocvat a ne jít proti sobě. Zdraví Karel Rais“

Jarmila Jurošková: „Dobré ráno pane rektore, který typ střední školy, podle Vás, připraví studenty kvalitněji pro studium na fakultě informatiky - gymnázium nebo střední škola se zaměřením na informatiku? Děkuji“

Karel Rais: „Vážený kolego záleží hlavně na kvalitě školy, pak bych řešil orientaci. Musíte si vybrat školu, která má relativně vysoký kredit a učí tam kvalitní pedagogové. Zdraví Karel Rais“