Chat

Šimon Pánek
Šimon Pánek bude hostem Dobrého rána na programu ČT2.
Záznam chatu ze středy 26. listopadu 2008
sára: „Dobré ráno,. chtěla jsem se zeptat, co vy osobně považujete za účelnější vzhledem k řešení romské problematiky - koncept tzv. romského obrození, nebo pohled na problém jako na sociální (chudoba, soc. vyloučení)?“
Šimon Pánek: „dobrý den, vážení čtenáři chatu, budu se snažit v následujících hodině a půl odpovídat na Vaše otázky, ptejte se :). "romské obrození, či emancipace" a sociální přístup k problémům lidí v sociálním vyloučení, což jsou ve velké míře Romové, se nevylučují - možná naopak, doplňují, koncept emancipace a růstu Romských elit a romské střední třídy je určitě vodný, pro ty, kteří se moou připojit, což většinou nesou lidé žijící v sociálně vyoučených lokalitách, deset patnáct let nezaměstnaní, s minimálním optimismem do života, pro ty je potřeba přijít s jiným přístupem, jsem pesvědčen, že s individuálním, sociálním přístupem, který souvisí zejména se zaměstanáním, bydlením či docházkou a úspěšností dětí ve škole, nikoliprimárn s romtvím,češsvím či imigrantstvím.“
Renata: „Dobrý den, obdivuji, co děláte a že dokážete při své práci "fungovat normálně":o) Já si Vaše články, které dostávám e-mailem musím dávkovat, aby mně to úplně nepohltilo a nestalo se tak jediným tématem k diskuzi. A chtěla jsem se zeptat, jestli nezvažujete nějaký i-shop. Každým rokem nakupujeme dárečky od unicefu, ale pokud by byla možnost, rádi bychom takto podporovali člověka v tísni. A pak ještě jeden dotaz. Manžel s přáteli hrají v kapele a rádi by se zúčastnili nějakých vaších projektů. Byla by možnost někde zahrát? A na koho se obrátit. Děkuji s pozdravem Renata“
Šimon Pánek: „víte, moje profese není rohodně težší než práce učitele, lékaři či sociálníhopracovníka - buď vás to sežere, nebo si dokážete vybudovat profesionální přístup a jistý odstup, to se mi snad podařilo. Děkujeme za ochotu nás podporovat,nyní je t nejlépe přes Klub přátel Člověka v tísni - více na www.clovekvtísni, to je pro nás velmi důležité, či formou podpory rovojových projektů - více na www.skutecnapomoc.cz, na e-shop se chystáme, snad před příštími Vánoci a jin podpora: prosím obraťte se na nás emailem na jana.cvachova@clovekvtisni.cz“
david: „byl jste někdy při svých humanitárních cestách někdy opravdu na dně? nebo člověk postupně otupí, respektive přestane mít pocit, že pomoci musí všem a hned, i když to není možné?“
Šimon Pánek: „otupí ? - řekněme získá odstup, chirurg, který by se rozklepal a rozplakal kdyby řišel na sál,kde je raněné dítě, by také nebyl k ničemu.Na dně - ano, vyčeprán, když vidíte a posoucháte týdny utrpení od lidí, tak to opravud vyčerpává.“
marie: „Kdy se začnete starat onás včesku válka zde není ale za těch 20 let je čím dál více hůř a hůř“
Šimon Pánek: „dobrý den, doma pkmáháme, když je krize - tedy například v době pobodní letech 1997, 2002 a 2006 - v roce 2002 to ostatně byla naše největší humanitární operace v naší historii, v hodnotě téměř 300 milionů korun. Nemyslím, že je u nás hůře -například v lonském roce vyjelo na dovolenou dozahraničí 4 a půl milionů lidí z ČR - troufám si trvdit, že objektivně měřeno se ČR má lépe nežkdykoli dříve (to však neznamená, že nemáme být kritičtí)“
Kamil: „Dobré ráno pane Pánku, jak se mohu dostat do Člověka v tísni? Chtěl bych s Vámi pracovat? Děkuji za odpověď“
Šimon Pánek: „Podívejte se na www.clovekvtisni.cz - vpravo nahoře je červenékolečko "pracovní příležitosti" - otvíráme možnost co největšímu výběru lidí, samozřejmě, že e snažíme vybrat na konkrétní práci ty nejlepší, přihlašte se, okud si vyberete.“
Renata: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli jste osobně navštívil všechny země, které humanit. podporujete a kolika jazyky mluvíte. Hezký den“
Šimon Pánek: „Nenavštívil, ale velou většinu ano, pokud to není nutné a jde například o krátkodoou operaci, bylo by tojen utrácení peněz za mé cestování - tedy odle potřeby. Mluvím anglicky, rusky a sbochorvatsky.“
lucie: „Dobré ráno pane Pánku, nemyslíte, že byste mohl ještě více pomáhat v politice...bez ohledu na to, jaké je to soukolí mocných a moc zneužívajících?“
Šimon Pánek: „Zatím jsme se do politiky nevydal, nevylučuji to, nikdy-nikdy v životě neexistuje, ale nyní se do ní rozhodně nechystám, myslím,že i nyní to co dělámemá dopad.“
Karel: „Dobré ráno, myslíte si, že to, co děláte má smysl proti mocným, kteří skutečně pomoci chudým zemím změnou náhledu na svoji intenzivní ekonomiku rozhodně nechtějí? nejste občas vyčerpán?“
Šimon Pánek: „Nemylím si, že "mocní" skutečně pomoci nehtějí -myslíte politiky velkých zemí, či OSN či koho ? - jistě je mnoho těch, kterým je osud nechudších zemí jedno, ale mnohým ne a jinou možnost, než se spléhat a spolupracovat s politiky, OSN, EU nemáme - není to ideální, ale je to to jediné co na světě máme. Druhá věc je míra dobrého vládnutí -tedy ochoty vedení některých rozovojových zemí skutečě se zabývat osudem chudých a mnohde jich je přes 60-70%, ta je, ředevším v zemích, kde není alespoň minimální demokracie, či řesněji šance na směnu umoci formou voleb,často velmi malá, či jen formální.“
Mirek: „Dobré ráno, jak vás poslouchám tak všechny mé dotazy jsou zodpovězené a tak jenom díky za vaší práci a reprezentaci naší krásné země ve světě. Mirek“
Šimon Pánek: „i já Vám děkuji :)“
Jaroslav Hajný: „Dobrý den pane Pánku, když chce někdo pomoci materiálně a nechce zrovna jet do Prahy, kde Vaši organizaci najde v regionech? Děkuji“
Šimon Pánek: „Dobrý den, materiální pomoc ve formě darů přijímáme jen výjimečně -například pro operace pomoci ve střední Evropě, prozbytek světa se snažíme hledat pomoc na místě - zní to překvapivě, ale ono je to nakonec ekonomičtější, než vozi letecky například obnošené šatstvo někam do Asie. V ČR však například shromaďuje ary na práci nás doma Diakonie či Katolická charita, podívejte se přes vyhledávač, tam najdete více informací.“
míša: „mám pocit, že na humanitární katastrofy se shánějí peníze lépe, než třeba pro místa, která jsou na tom špatně dlouhodobě (ať už kvůli politické situaci nebo kvůli válce), je to pravda? co je pro lidi horší - dlouhodobý tlak, nebo jedna katastrofa, která jim ale sebere všechno?“
Šimon Pánek: „Ano, máte pravdu - všicni se spíše solidarizujeme s okamžitou krizovou situací, se situací lidí, kterou vidíme na obrazovce. Tak je tomu skoro všude. Těžko říci co je horší - čidlouhoobý tlak, či jedna strašná krize - ale je pravda, že život lidí v extrémní chudobě, dětí, které nemají žádnou šanci na epší život, otupující nouze... to jsou děsné věci. Proto jsme založili dlouhodobou sbírku www.skutecnapomoc.cz - je to strašně důležité a doufáme, že lidí, kteří se přidají bude stále více, jde jen o 10 korun za den, to mnoho z nás může snadno dát a stojí to za to, má to smysl.“
sára: „a jak se díváte na činnost Agentury pro sociální začleňování?“
Šimon Pánek: „Myslím, že je poněkud brzy hodnotit činnost agentury, přálbych si, aby skutečně hrála koordinační rolin entrální úrovni -pracovala na hledání synergií mezi resorty a politikami a strategiemi - tedy vytvářela podmínky pro řešení, ale samo řešení musí být místní - těžko lze řešit z pražské kanceláře nějakého ministerstva situaci v jedné z cca 300 soiálně vyloučených lokalit. Pokud si místní politici neuvědomí, že je potřeba hledat právě místnířešení, protože spolu v mnoha místech prostě žijeme a budeme žít, těžko le sitaci v sociálně vylourných lokalitvh zlepšit. Inspiraci pro to hledejme v západní Evropě (Španělsko, Francie), či v USA, kde s investováním do sociální práce, asistence se zaměstnáním, docházkou a doučováním dětí, aby měly lepší perspektivu než rodiče, mají velké zkušenosti. Doufejme,že Agentur bude inspirovat, navrhovat, vytvářet podmínky, ale řešení je místní.“
míša: „děkuju za info, už jsem se připojila na rok ;-) existuje podobný program i pro tuzemské projekty?“
Šimon Pánek: „Zatím pro projekty v ČR nemáme způsob jak douhodobě přispívat, ale vždy lze přes naše www.clovekvtisni.cz věnovat na různá konta a účely jednorázový dar. děkujeme.“
Světlana Marková Fulnek: „Dobré ráno, mám otázku dosti osobní, ale promiňte mi ji. U každé takové organizace pořemýšlím, jaké platy a kolik zaměstnanců takovéto nadace mají, jestli se z těch vybraných peněz neživí hodně lidí. Podotýkám, že jelikož máme v rodině hodně postižených ( onko,poúrazové atd) - mám zkušenosti spíše z této sociální oblasti-nikdy jsme i přez různé sbírky nic nečerpali a nevím ani ze svého okolí a takovém případu. Přesto vždy, když na ulici potkám někoho kdo vybírá na postižené přispěji alespoň dvackou a i formy DMS se mi zamlouvá jako rychlá. Jen mne zaráží, že operátoři si z těch DMS nechávají 10%. Zdraví a vše dobré přeje Světlana Marková Fulnek“
Šimon Pánek: „dobrý den, podívejte se na naše www.clovekvtisni.cz - tam jsou výroční zprávy za asi deset let naší práce a v nich jsou vždy detailní finanční informace, včetně toho,kolik například spotřebujeme na centrální administrativu, pokud si pamatuji tak to v roce 2007 bylo 3,7% rozpočtu. A co se týká DMS - tovíte, je to služba, kterou si operátoři nechávají platit, s tím asi nic neuděláme - ikdyž mohli by se svého zisku vzdát :), ještě před několika lety si z DMS ještě bral stát 19% DPH, to se naštěstí změnilo, ale 10% operátorům a provozovatelům služby DMS zůstává.“
Honza: „Kde Jste pomáhali naposledy?“
Šimon Pánek: „Máme stále mise v Rumunsku, Angole,Namibii, Etiopii, Gruzii, Arménii, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu,Srí Lance, Burmě, Kambodži, kromě tohopracujeme na Kubě, v Bělorusku, v Moldávii, nově nyní otevírámeod začátku říštího rokumisi ve východním Kongu - více na www.clovekvtisni.cz“
sára: „pokud vím, tak ve vybraných 12 lokalitách pracují lokální konzultanti se samosprávami na konkrétních řešeních přímo pro dané místo. jen mám pocit, že jim to teď právě vedení v Praze trochu kazí...“
Šimon Pánek: „Ano, dvanáct lokalit byo vytipováno na asistenci, jejímž cílem je právě hledat vhodná místní řešení. Jestli to vedení lidem v terénu kazí nevím, Agentura je státní, nejsem jejím členem a popravdě řečeno ani nemám čas se detailně tím jak momentálně funguje zabývat. Doufejme, že bude pracovat tak jaký byl záměr - tedy vytvářet podmínky na centrálníúrovni a asistovat při hledání řešení ve vybraných místech, je to na ministrech, aby si to pohlídali.“