Moderní filmová adaptace Andersenovy původní pohádky Malá mořská víla, kterou s loutkami vypráví Oldřich Kaiser, je silným příběhem o nenaplněné lásce a morálních hodnotách dnešní společnosti. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Scénář I. Arsenjev a J. Balej. Kamera M. Procházka. Režie J. Balej

Pořad bylo možné přehrát do 9. 6. 2018
Video není k dispozici

Hluboko pod mořskou hladinou, doprovázen rybím orchestrem, vypráví hlas moře příběh Mořského krále a jeho dcery Malé. Stejně jako mnozí jiní opustil král se svou stařičkou matkou a třemi dcerami – Malou, Prostřední a Nejstarší – drancované pobřežní vody a odešli žít mezi lidi. V potemnělé rybárně uprostřed přístavní čtvrti plné lidí ze všech koutů světa, žijí teď jednotvárný život plný práce a vzpomínek na staré časy. Jednoho dne vstoupí do jejich rybího obchodu sebevědomý, pohledný, ale poněkud neurvalý mladý muž – Bogan. Malá je jeho okázalým vystupováním, dunivou hudbou a pozlátkem, které ho obklopuje, naprosto okouzlena. Od této chvíle se život Malé a její rodiny změní. Tak začíná příběh velké lásky Malé z rybárny.

Moderní filmová adaptace původní pohádky Malá mořská víla H. Ch. Andersena je silným příběhem o nenaplněné lásce a o morálních hodnotách dneška. Autoři scénáře posunuli děj z hlubokého moře do rušného prostředí přístavního města, které již tak pohádkové není. Novodobá mořská víla jménem Malá se nezamiluje do prince, nýbrž do majitele pochybného domu, jehož vchod sice zdobí blikající neonová srdíčka, avšak láska má za jeho zdmi zcela jinou podobu. Příběh je plný atmosfér, výrazných a jedinečných charakterů a inspirace. Reálie současného světa spojené s vizuální ojedinělostí, která je pro režiséra a výtvarníka Jana Baleje tak příznačná, posouvají náš příběh blíže k dospělejšímu divákovi.

Jeden z prvních českých celovečerních loutkových animovaných filmů využívajících loutkovou a digitální animaci (stop motion + CGI).

Jak se natáčelo

Jak se natáčelo

Oldřich Kaiser vypráví přístavní story

„Nádherný svět se skrýval pod hladinou moře: sasanky, koráli, vlající řasy, svítící těla ryb. Barevné království klidu a ticha. Jenomže vlny jdou a všechno se mění. Za rachotu motorů a víření lodních šroubů lidé drancují oceány. Ryby se stahují do chladných hlubin, jiné zas končí na hrotech harpun a v rybářských sítích. Ty nejodvážnější odchází do světa lidí. Tak se i vládce těchto moří rozhodl vydat na břeh, do exilu. Zamkl svůj zámek a se starou Matkou a třemi dcerami zamířil do přístavu. Toto je příběh rybího krále a zvláště jeho nejmladší dcery, Malé. Příběh jeho lásky, a také velké zrady. Přístavní story.“

Text vypravěče napsal Michal Bureš.

Malá z rybárny v číslech

  • doba realizace filmu: 23. 3. 2011–23. 5. 2015 – 50 měsíců
  • délka loutkového natáčení: 410 filmovacích dnů
  • délka digitální produkce a postprodukce: 210 digitálních dnů
  • počet loutek: 73 loutek, více než 120 hlaviček
Stopáž71 minut
Rok výroby 2015
 P D ST AD HD
ŽánrFilm

Všechny koprodukční filmy České televize