Dvojice proslulých sochařů Alena Matějková a Lars Widenfalk v dokumentárním filmu.

Dvojice sochařů Alena Matějková a Lars Widenfalk tvoří střídavě u nás, ve Švédsku a v Itálii.

Sklářská výtvarnice a sochařka Alena Matějková (absolventka pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, ateliéru prof. Vladimíra Kopeckého) je mezinárodně uznávaná umělkyně. Ještě jako studentka zvítězila v roce 1996 v soutěži uměleckých škol v Benátkách. Postupně získala další prestižní umělecká ocenění v Dánsku a Itálii. Prezentovala Českou republiku na světové výstavě EXPO 2005 v japonské Aichi. Ráda kombinuje kámen se sklem. Náleží ke světové špičce tvůrců střední generace. Má za sebou více než dvacet samostatných výstav v Evropě a její práce jsou zastoupeny ve sbírkách České republiky, Německa, Švédska, Dánska, Velké Británie, Tchaj-wanu, Japonska a Spojených arabských emirátů.

Lars Widenfalk je absolventem AVU v Oslo. Tento významný sochař ze Švédska, již 11 let spojuje svoji uměleckou a životní dráhu s Alenou Matějkovou. Na Světové výstavě v Šanghaji 2010 předvedl své kamenné housle. Vyráběl je dva roky, přesně podle modelu stradivárek ze zkamenělé zemské magmy. Váží téměř 2,5 kg a v nejužším místě je kámen opracován až na 2,5 mm.

Lars a Alena velmi často vystavují spolu. Rádi tvoří ze švédské žuly či italského mramoru, který ve stejném prostředí lomu v Carraře, zpracovával i Leonardo da Vinci. V Čechách se věnují nejen umělecké tvorbě, ale dostavují svůj ateliér v Betlémě, nedaleko Kamenice nad Lipou, kde Alena prožila své dětství. Oba umělci jsou známí také svým vztahem k přírodě; ona vysadila velkou lipovou alej, pěstuje růže a chová včely, on v odlehlých koutech Skandinávie občas loví ryby a losy.

Napište nám