Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Kořenov a Tanvald. Tak neváhejte a pojeďte s námi!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Z Kořenova do Tanvaldu – napříč Jizerkami

Baví vás cestování a poznávání České republiky? Jestliže ano, pak tedy nasedněte na naše toulavé kolo, které vás týden co týden zaveze do míst, které stojí za poznání. Dnes jsme se vydali do Jizerských hor, konkrétně pak do Kořenova a Tanvaldu.

Dostat se z Prahy do Kořenova zabere asi tak dvě hodinky jízdy, a to tedy není nic nemožného, protože cyklistika na vás tady čeká parádní. Zajímavé je, že vísku s tímto názvem byste ještě v polovině minulého století hledali marně, vznikla totiž administrativním sloučením několika zdejších osad až v padesátých letech. Nachází se přímo na hranicích Jizerek a Krkonoš, takže odsud můžete pozorovat například i Čertovu horu s mamutím můstkem, Lysou horu či Sněžné jámy.

Hned na začátku naší cesty se zastavujeme u zajímavé stavby v části Kořenova zvané Tesařov, jíž je šestiboká kaple postavená celá ze dřeva. Jedná se opravdu o unikát, protože má jen jednu sestru v Rakousku, a spatřit je tak můžete pouze na těchto dvou místech. My pokračujeme dále směrem do další části Porubné se zajímavým kostelíkem, kde si již začínáme napojovat na zdejší hlavní cyklotepnu – Jizerskou magistrálu. Ta má asi 200 kilometrů a my se hned po čtyřech dostáváme do kouzelné horské osady, o které velice často slýcháváte v meteorologických hlášeních. Ano, jedná se o slavnou Jizerku, místo častých teplotních rekordů, tedy pouze co se týká mrazů. Jizerka je kouzelná osada rozkládající se na horské pláni asi 900 metrů nad mořem, je tvořena stylovými, roztroušenými staveními a stéká se zde hned několik horských potoků. A jak říkají místní, kdo nenavštívil Jizerku, nebyl v Jizerkách.

Jakmile se pokocháme, pokračujeme po magistrále dále a po chvíli se dostáváme k jedné z mnoha občerstvoven, které se ve zdejších horách nacházejí. Tahle se jmenuje poeticky Knajpa a najdete ji hned pod druhou nejvyšší horou Jizerou s lehce zapamatovatelnou výškou 1122 metrů nad mořem. Po krátkém občerstvení se vydáváme směrem na Josefův důl a cestou projíždíme postupně Peklem a vzápětí Nebem. Teprve pak nás čeká kouzelný Josefův důl, kde se krátce opět zastavujeme.

Přestože hřebenová cykloturistika není až tak vysilující, den utíká jako splašený a nás čeká již poslední část cesty, do Tanvaldu přes Albrechtice v Jizerských horách. Tanvald má asi sedm tisíc obyvatel a ukrývá spoustu zajímavostí. Nás však zajímá především jedna: a tou je Jára Cimrman. Přímo po tomto největším Čechovi je zde dokonce pojmenována cyklostezka a v místním kinosálu je mistr bravurně zvěčněn, bohužel jej halí typická horská mlhovina.

Stopáž11 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrSport