Vydejte se s námi za těmi nejkrásnějšími místy v České republice. Tentokrát navštívíme Žacléř a jeho nádherné okolí. Tak neváhejte a pojeďte s námi!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Žacléřsko, východní brána Krkonoš, místo kde se loučil s vlastí J. A. Komenský a kde se více než 400 let dolovalo černé uhlí. Dnes klidný region jako stvořený k relaxaci, sportu a odpočinku nabízí po celý rok hodnotné zážitky. V létě tenis, volejbal, plážový volejbal, fotbal a především zážitky na kole. Cyklisté si jistě vyberou z bohaté nabídky tras všech náročností – kratší, pro výlety s dětmi, delší a dlouhé, třeba do Krkonoš nebo sousedního Polska. I vyznavači prudkých stoupání a sjezdů nepřijdou zkrátka. Ve Vraních horách či Rýchorách se budou cítit jako doma. Na romantiky čekají kouzelná přírodní zákoutí. Rájem pro fotografy je bezesporu oblast Rýchor s krásnými výhledy na Krkonoše i Jestřebí hory a tajuplný Dvorský les.

V Žacléři i jeho okolí naleznete četné historické památky od nejstarších smírčích křížů až po zajímavé technické památky. Jednou z nich je Muzeum čs. pevnění z let 1935–1938, pevnost Stachelberg. Na Rýchorském náměstí budete obdivovat Mariánský sloup z r. 1725 od mistra Jiřího F. Pacáka. V blízkém Polsku to bude určitě skvostný barokní kláštěr Křešov, jehož návštěvu si nenecháte ujít. Na kole i pěšky se můžete vydat po naučné trase J. A. Komenského, která vás zavede do Žacléřských osad a na Růžový palouček. Se zajímavou minulostí regionu se seznámíte v Městkém muzeu Žacléř. Krásně nostalgické exoponáty každodenní potřeby, zapomenutá řemesla, umělecká díla v národopisné expozici či nástroje a zařízení připomínající tvrdou havířinu v hornické expozici. Žacléřsko se těší na vaši návštěvu! A nezapomeňte, každý rok tu vždy druhou květnovou sobotu otevíráme cyklistickou sezonu.

Stopáž10 minut
Rok výroby 2012
 P
ŽánrSport