Hledání pravdy v kauze zabití mladého Roma v Tanvaldu o silvestrovské noci roku 2012, kdy údajně v sebeobraně místní občan zastřelil dvaadvacetiletého Ladislava, otce dvou malých dětí. Režie V. Klusák a F. Remunda

Český žurnál: Život a smrt v Tanvaldu Dokumentární detektivka, ve které se autoři vydávají po stopách české xenofobie. V Tanvaldu mají místo náměstí parkoviště a supermarkety. Zima je zmrzlejší než ve zbytku republiky. Rok 2012 tu začal neštěstím. Hodinu a půl po půlnoci zastřelil tanvaldský senior dvaadvacetiletého Český žurnál: Život a smrt v Tanvaldu juniora. Šlo o nutnou obranu? Nebýt toho, že mladík byl Rom a střelec Gádžo, vášně by nebyly probuzeny. Vše se navíc odehrálo ve městě zavřených textilek, extrémní nezaměstnanosti a nízké tolerance. Natáčení začalo pár dnů po té nešťastné střelbě. Ukázalo se, že rodiče zemřelého Ladislava žijí na dohled od pána, který střílel. Jak natočit film o neštěstí, aby nebyl bezvýchodný?

Tvůrci tohoto dílu

Chat

Český žurnál, tedy cyklus filmů mapujících rok 2012 pohledem "dokumentární zásahové jednotky", startuje snímkem Život a smrt v Tanvaldu. Den po jeho odvysílání máte jedinečnou příležitost zeptat se tvůrců Filipa Remundy a Víta Klusáka na vše, co vás nejen ve filmu zaujalo.

V pondělí 11. března 2013


Kdo je…

Vít Klusák
dokumentarista

Vít Klusák

* 1980


Filip Remunda
dokumentarista

Filip Remunda

* 1973


Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument